Yaz aylarına girmeye yaklaştığımı şu günlerde pek çok insan yaz tatilinin planlamalarına başladı. Bazı tatil severler haziran – temmuz aylarında tatile gitmeyi tercih ederken bir kesimde kapanış tatili yapmayı tercih ediyor. Tamamıyla kişinin çalışma düzenine ve zevkine göre tercih ettiği yaz tatili planlamasında pek çok kadını yakından ilgilendiren konular arasında da deniz ve havuz dolayısıyla nemini ve canlılığını kaybeden saçlar gündem olmaya başladı. Deniz, havuz ve fazla ışığa maruz kalınan güneş ışınları dolayısıyla saçta meydana gelen kuruluk ve cansızlık problemini yaşamamak için yaza girmeden evvel saçlarınıza nem bombası bu maskeleri yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. İşte saçı yaza hazırlayan o maskeler…

Bu maskelerle saçınız yaza hazır olsun!

Saç faktörü, kişinin tamamıyla saç yapısına ve saç cinsine göre değişkenlik gösterirken, bu değişkenlik dolayısıyla da farklı kimyasal malzemelerin kullanılması saçın sağlıklı olması oldukça önemli bir faktördür. Saçınızın cinsine göre uyguladığınız bakımlar, saçın çok daha sağlıklı ve sağlam görünmesine yardımcı olurken, maskelerin temiz saça uygulanması da önemlidir. Sağlıklı ve gayet güzel görünen bir saçı muhafaza etmek de bir hayli zordur. Hele ki yaz aylarında saçı korumaya çalışmak büyük bir efor ister. Oysaki saçınızı yaza girmeden hazır hale getirmeniz, yazın ekstra bir uğraş oluşturmanızın önüne geçerek saçınızın çok daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Peki saçı yaza hazırlamak için hangi maskeler uygulanmalıdır?

Yoğurt, bal ve elma sirkesi maskesiyle saçınızın nemini koruyun!

Güneş, deniz ya da havuz dolayısıyla saç nemini kaybederek büyük bir kuruluğa doğru evrilmektedir. Saçın kuruması, oldukça sağlıksız bir görünümün oluşmasına neden olurken aynı zamanda saçın kopmasına ve kırılgan olmasına neden olmaktadır. Nemini kaybeden saç mat bir görüntüye sahip olurken bu mat görüntüden kurtulmak için saça gereken nem takviyesinin yapılması gerekir. Saçınızı yaza hazırlamak için gerekli olan nemi şimdiden saç köklerine aşılamak önemlidir. Bu nem takviyesi için yoğurt, bal ve elma sirkesi küründen yararlanabilirsiniz. Kürü hazırlamak için, bir kasenin içerisine 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı balı alın. Ardından bu 3 malzemeyi güzelce karıştırın.  Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra saçınıza maskeyi sürün ve yaklaşık olarak yarım saat kadar bekleyin. Yarım saatlik beklemenin ardından saçınızı yıkayın.

İLGİLİ MAKALE  İnce saç teli olanlara müjde! Saç tellerini kalınlaştıran yöntemler (Kaynak: soru.com.tr)

Yumuşak ve parlak saçların formülü bu kürde!

Saçların mat görünümde olmasının en temel nedeni saça gereken nemin karşılanmamasından kaynaklanmaktadır. Saça gereken nemin sağlanmaması durumunda, saç parlak görüntüsüne kavuşarak sağlıklı bir havaya bürünmektedir. Saçın kaybettiği nemi tekrar kazanmak ya da saçlarınızın çok daha parlak bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız bu kür tam size göre. İlk olarak derin bir kasenin içerisinde 1 adet muzu güzelce ezin. Muzun püre kıvamına gelmesi önemlidir. Muzu ezdikten sonra üzerine 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri ekledikten sonra güzelce karıştırın. Eğer hazırladığınız karışım çok katı olursa bu noktada karışımınıza biraz daha fazla zeytinyağı eklemesi yapabilirsiniz. Muzlu karışımı hazırladıktan sonra, maskeyi saç diplerinize gelecek şekilde masaj yaparak sürün ve maskeyi saçınızda yaklaşık olarak 1 saate yakın bekletin. 1 saatin sonunda saçınızı yıkayın ve parlak sağlıklı saçlara sahip olun.

Kuru saçlarınızı avokado, bal ve zeytinyağı ile onarın

Saçınıza bakım yapmak için mutlak olarak kimyasal malzemelere ihtiyaç duyulmamaktadır. Saçlarınızı sağlıklı bir şekilde onarmak ve saçın kaybettiği nemin tekrar kazanmasını sağlamak amacıyla doğal bileşenleri kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Bu bileşenlerden belki de en bilineni ve saç maskelerinde sıklıkla kullanılan besinlerden olan avokado saça büyük bir bakım sağlamaktadır. Avokado maskesini hazırlamak için şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Orta büyüklükteki bir kasenin içerisine, 1 adet avokadoyu iyice ezin ve güzelce püre haline getirin. Püre haline getirdikten sonra avokadonun üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri ekledikten sonra güzelce karıştırın. Homojen bir kıvama getirilen maskeyi, saç diplerinize masaj yaparak sürün ve saçınıza uygulayın. Maskeyi saçınıza sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin ve ardından saçınızı güzelce yıkayın. Bu maskeyi yaptıktan sonra saçınızın neme doyduğunu göreceksiniz.

Video: AVOKADOLU NEMLENDİRİCİ SAÇ MASKESİ ( Yıpranmış, Kuru Saçlar İçin) 🥑