Mübarek ramazan ayına girdiğimiz şu vakitlerde, oruç tutan Müslüman aleminin belki de sıklıkla aradığı ve merak ettiği konular arasında yer alan sahurda uzun süre tok tutan besinlerin neler olduğu konusu dikkat çekiyor. 18 saatlik bir oruç dönemine giren Müslümanlar, ibadetlerini yerine getirirken aynı zamanda da güncel hayat akışlarını devam ettirmeye çalışıyor. Güncel hayatta gösterdikleri efordan düşmemek amacıyla da uzun süre tok tutan besinlere olan ilgilileri epey artmış durumda. Sahurda uzun süre tok kalmak amacıyla hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği ve sahurda ne tarz besinlerden uzak durulması gerektiğini sizler için derledik. İşte sahurun en uzun süre tok tutan o besinleri…

Sahurda neler tüketilmelidir?

Ramazan ayının en önemli öğünü olan sahurda, yenilen besinler ertesi günün nasıl geçeceğinin belirlenmesinde etkili olan durumlar arasında yer alır. 18 saatlik açlık periyodunun çok daha sağlıklı ve dirençli geçmesi için sahurda uzun süre tok tutan besinlerin tüketilmesi önemlidir. Bu süre zarfında uykunun bölünmesi mümkün olsa dahi, sahura vaktinde kalkınması ve sağlıklı besinlerle sahurun yapılması önemlidir. Sahurda yağlı, baharatlı, basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durulması daha dirençli ve dirayetli bir şekilde oruç tutmayı etkileyen faktörler arasında yer alırken şu besinlerin tüketilmesi kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olmaktadır;

Protein açısından zengin yumurta

Büyük bir protein kaynağı olan yumurta, uzun süre tok tutan besinlerin başında gelmektedir. Haşlamasından, omletine kadar pek çok farklı tarifle tüketebileceğiniz yumurtayı sahurlarınızda mutlaka tüketmeniz gerekmektedir. İçerisinde bulunan doğal yağlar ile vücuda olumlu faydalar sağlayan yumurta, sahurda tüketildiğinde herhangi bir şekilde mide probleminin yaşanmasının da önüne geçmektedir. Haşlayarak tüketebileceğiniz yumurtayı, çeşitli sebzeler ile lezzetlendirerek uzun süre tok kalmanıza faydası dokunacak dokunuşlar da yapabilirsiniz.

Diğer protein kaynağı peynir

Yumurta gibi büyük bir protein kaynağı olan peynirin tüketilmesi de uzun süre tok kalmanız için önemli besinler arasında yer almaktadır. Protein açısından zengin ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan peyniri, tüketirken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında, tükettiğiniz peynirin tuzsuz ya da az tuzlu olmasıdır. Aksi taktirde olan bir peyniri tükettiğinizde ertesi gün kısa süre içerisinde susamanıza neden olacaktır. Bu olayın yaşanmaması adına, uzun süre tok tutması için tüketeceğiniz beyaz peynirin tuzsuz olmasına dikkat edin.

İLGİLİ MAKALE  Bu 8 besini tüketenler sağlıklı ve uzun ömürlü oluyor! Aman sofranızdan eksik etmeyin

Süt ve yoğurt ile kalsiyum dengenizi de koruyun

Kalsiyum açısından zengin olan süt ve yoğurt aynı zamanda büyük protein kaynağıdır. Bu iki muhteşem özelliği dolayısıyla sahurda süt ve yoğurt tüketmeniz oldukça önemlidir. Süt ve yoğurt tüketimi yaparken bu besinlerin tam yağlı olmasına özen göstermeniz midede uzun süre kalmasına neden olarak uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yoğurttu, ayran biçimine çevirmeniz vücuda alınan sıvı miktarının da artmasına yardımcı olacaktır. Bu özellikleri dolayısıyla sahurda uzun süreli tok tutacak besinler arasında süt ve yoğurdu eklemek doğru olacaktır.

Lif açısından zengin yulaf

Özellikle sağlıklı beslenen insanların sıklıkla kullandığı besinler arasında yer alan yulaf, midede büyük bir hacim kaplayarak uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan oldukça sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Lifli özelliği sayesinde sindirim sisteminin de sistemli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan yulaf, uzun süre tok kalmak isteyenlerin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Yulafı yoğurtla karıştırıp meyve ve kuruyemişler ile zenginleştirebileceğiniz gibi, yumurta ile omlet yaparak da tüketebilirsiniz. Omlet olarak hazırladığınız yulafın yanında bolca tükettiğiniz yeşillik sebzeler de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.