On bir ayın sultanı Ramazana girdiğimiz süre zarfında en çok yapılan ve iftarların vazgeçilmez tatlıları arasında yer alan güllaç pek çok kişi tarafından sevilen bir tatlıdır. Herkesin kendine göre bir tarifi olan güllaç tatlısının yapılışı oldukça önemli hususlar arasında yer almaktadır. Şeker miktarından, süt ısısına kadar dikkat edilmesi gereken güllaç tatlısını farklı ve lezzetli bir tarifle denemek isteyenler için harika bir tarif derledik. Kolay ve nefis bir güllaç için kolları sıvamaya koyulabilirsiniz…

Malzemeler;

  • 300 gr Güllaç yaprağı
  • 1.5 litre Süt
  • 2 su bardağı şeker

Ara Kat için:

  • 2 su bardağı çekilmiş ceviz

Dekore etmek için:

  • Ceviz
  • Antep fıstığı
  • Çilek

Yapılışı;

İlk olarak uygun bir tencerenin içerisine 1,5 litre sütü alalım. Sütü tencereye ilave ettik sonra içerisine 2 su bardağı şekerimizi ilave edelim. Şekeri süt içerisine ekledikten sonra ocağa alalım ve şeker sütün içerisinde eriyene dek ısıtalım. Güllaç yaparken kaynatma işlemini gerçekleştirmiyoruz, yoğurt mayalama ısısına kadar sütü ısıtıyoruz. Isınan sütü ocaktan aldıktan sonra geniş bir kabın içerisine aktaralım. Ardından güllaçları ve güllacı yapacağımız tepsiyi masanın üzerine hazır edelim. Bu ikiliyi hazır ettikten sonra, güllacı hazırlayacağımız tepsinin içerisine 1 – 2 kepçe ısıttığımız sütten dökelim. Güllaç yufkalarını tepsi boyutuna göre kesebiliriz. Güllaç yufkalarından bir tane alalım ve ısıttığımız sütün içerisine batıralım ardından güllacı yapacağımız fırın tepsinin içerisine dizelim.

Dizme işlemini gerçekleştirirken güllaç yufkalarının parlak kısımlarının üst yüzeye gelmesine önem verin. Sırayla tüm güllaç yufkalarına bu işlemi uygulayalım. Ara ara güllaç yufkalarının üzerine kepçe ile süt ilavesi yapmayı ihmal etmeyelim. Güllaçları yarı yarıya kadar dikten sonra üzerine 2 su bardağı çekilmiş cevizleri ekleyelim.

Cevizleri ara kata güzelce serptikten sonra kalan güllaç yufkalarına da aynı işlemi uygulayarak dizelim. Ara ara katlara kepçe ile süt dökmeyi ihmal etmeyelim. Tüm yufkalar bittikten sonra kalan sütü güllaçların üzerine dökelim. Tatlı ılıyınca buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar bekletelim. Dinlendirme işlemini tamamladıktan sonra buzdolabından çıkardığınız güllacı dilediğiniz gibi süsleyerek servis edebilirsiniz.

Video: Başka Tarif Aramayın✅ En Kolay Tam Ölçülü Güllaç Tarifi ✅❗ Evde Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır?