yaz aylarında beslenme konusu diğer mevsimlere göre biraz daha sorunlu olabilir. sıcak yaz aylarında yemek yemek bazen bunaltıcı hale gelebilir v ede bazen yediğimiz yemekler normalin dışında bir kilo sorununa yol açabilir. Genellikle bu sorunla başa çıkmak için spor salonlarına gidilir, yemekler kısıtlanır ve daha birçok farklı yol izlenir. Ancak doğru beslenme önerilerini hayatınıza dahil ettiğiniz zaman, yaz aylarında kilo sorunu tamamen ortadan kalkacak.

Yaz aylarında kilo sorununa son verin

Yaz aylarında havanın sıcak olması neden ile vücudumuz su tutmaya çok daha meyillidir. Sıcak havanın etkisi ile hareketlerimiz de kısıtlandığında ya da çalışmamız yavaşladığında bu durum daha hızlı kilo almaya neden olur. Aynı zamanda hareket kaybı ve su tutma sebepleri ile metabolizmamız da yavaşlar ve kilo almak her saniye daha kolay hale gelir. Ancak yaz aylarında hangi besinden ne kadar tüketmemiz gerektiğini bildiğimizde ve doğru beslenme alışkanlıkları edindiğimizde kilo sorununu kolaylıkla ortadan kaldırabiliriz. İşte yaz aylarında kilo vermeyi kolaylaştıran, tüm yazı daha fit geçirmenizi sağlayacak beslenme önerileri:

Soğuk su tercih edin

Yaz aylarında hava sıcak olsa da bazen soğuk su yerine normal su tercih edilebiliyor. Kolaylıkla kilo alma sorununu ortaya çıkaran bu durum da vücut sıcaklığına yakın sıcaklıkta suyun alınması ile vücutta tutulmasının kolaylaşmasına yol açıyor. Soğuk su aldığımızda ise vücudumuz önce bu suyu vücut sıcaklığına göre ayarlamaya ve daha sonra işlemeye çalışıyor. Bu durum da daha fazla enerji harcamaya yol açıyor ve daha hızlı kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin

Yaz aylarında terleme yolu ile çok fazla su kaybederiz. Bu nedenle vücudumuz mümkün oldukça fazla su tutmaya çalışır. Beslenme alışkanlıklarımızın arasında daha çok hamur işi gibi su tutmaya neden olan karbonhidrat ağırlıklı besinler bulunduğunda ise vücudumuza giren su burada ödeme dönüşmek üzere tutulmaya başlar. Bunun yerine daha çok sulu gıdalar olan meyve ve sebzeleri tüketerek hem metabolizmamızı hızlandırabilir hem de yaz aylarında daha çok su alarak daha hızlı kilo vermeyi mümkün hale getirebiliriz.

İLGİLİ MAKALE  Sağlıklı beslenmek isteyenler için 8 ipucu

Yemekleri sağlıklı bitkisel yağlar ile destekleyin

Yaz aylarında daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanın yanında bir de bu sağlıklı beslenme planına doğal bitkisel yağları dahil ederseniz, kolaylıkla kilo vermeye başlayabilirsiniz. Zeytinyağı gibi doğal bitkisel yağlar le hazırlanan salatalar hem sağlıklı yağ asitleri hem de bolca sulu sebze içermesi sayesinde metabolizmayı hızlandırıyor, ödem söktürüyor ve bu şekilde de kilo vermeyi çok daha hızlı bir işlem haline getiriyor.

Şekerli paket içecekler yerine doğal meyve suları için

Yaz aylarının sıcak havalarında bazen bunalabilir ve bu sıcak bunaltısını geçirmek adına hem asitli hem de yapay şekerli içecekleri tek nefeste içeriz. Fakat yaz aylarında alınan kiloların en büyük sebepleri arasında bu durum gelir. Yaz aylarında alınan yapay şeker vücutta daha fazla su tutulmasına yol açar. Doğal şeker içerikli evde hazırlanacak meyve kokteylleri ve meyve sularının tercih edilmesi ile birlikte vücuda alınan sağlıklı şeker asitleri sayesinde tutulan suyun işlenmesi de sağlanır ve bu şekilde şişelenmiş içeceklerin neden olduğu su tutma ve ödem sorunlarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Daha az öğün tercih edin

Vücudumuz soğuk havalarda daha fazla çalışarak vücut ısısını dengede tutmak için enerji harcar. Bu da kış aylarında almamız gereken kalori miktarının artmasın yani daha fazla öğün tüketme ihtiyacına yol açar. Ancak yaz aylarında vücut ısısı artan hava sıcaklıkları ile birlikte zaten yüksek kaldığı için vücut bu kadar büyük bir çalışmaya gerek duymaz. Bu nedenle de yaz aylarında daha düşük kalori alımı gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Öğünlerin sayısını azaltarak ve öğünlerde daha çok sağlıklı meyve sebze ağırlıklı gıdalar tercih ederek bu soruna çare bulabilirsiniz.