Türk mutfağının olmazsa olmaz yardımcı öğelerinden olan baharatlar lezzetlerinin yanı sıra, kişinin sağlığı için de oldukça önemli bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Bu sağlıklı bileşenler kişiyi pek çok konuda sağlıklı olmasına yardımcı olurken, kronikleşen hastalıklarının da tedavi etmesini sağlamaktadır. Son dönemlerin en popüler hastalıklarının başında gelen diyabet, düzenli ve istikrarlı olarak her gün dikkat edilmesi gereken türde bir hastalıktır. Dikkat edilmediği taktirde başkaca sağlık problemlerinin yaşanmasını tetikleyen diyabet hastalığını bazı baharatlarla tedavi etmek de mümkün. Haberimizin bu bölümünde diyabete iyi gelen 4 baharatı sizler için derledik. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun anlatımıyla diyabete karşı gelen 4 baharat…

Hastalığa bir dur deyin!

Tarçın;

Şeker hastalığı denildiğinde elbette akla gelen ilk baharat tarçın oluyor. Tarçın içerisinde bulunan değişik mekanizmalar sayesinde, diyabet hastalığına karşı büyük bir tedavi gücü görüyor. Tarçının bilinen en büyük faydası, meyvelerin üzerine serpiştirildiğinde midenin boşalmasını geciktirdiği ve meyvelerin şekerinden dolayı kan şekerinin aniden yükselmesine engel olduğu da bilinmektedir. Tarçının bir diğer önemli etkileri de bağırsaklara geçen karbonhidratın glikoza dönüşmesini de geciktirir. Tarçının en önemli özelliklerinden bir tanesi, içeriğinde bulunan bileşenler vasıtasıyla insülin görevi görerek şekerin hücre içerisine girmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde hücrelerin şekeri kullanma hızını da belli ölçüde arttırmaktadır. Tarçının aynı zamanda antioksidan özelliği ile açlığın bastırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Zencefil;

Uzak doğu mutfağında ve sağlığında sıklıkla kullanılan madde olan zencefil, sağlıklı özellikleri nedeniyle Türkiye’de de bir hayli rağbet görmeye başlamıştır. Zencefil, uzak doğu mutfağında yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra bulantı, hazımsızlık, adet sancıları gibi durumların tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır. Tüm bu durumların yanı sıra zencefilin, şeker mekanizması üzerinde olan etkileri de bulunmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, zencefilin düzenli olarak kullanımında şeker düzeyinde yüzde 12 bir düşüşün olduğu gözlemlenmiştir. Zencefili yemeklerin içerisine katabileceğiniz gibi bitki çaylarının içerisinde de rahatlıkla tüketimini sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal;

Son yılların parlayan yıldızı zerdeçal, içeriğinde bulunan maddeler kişinin sağlıklı olmasına yardımcı olan bileşenleri içerisinde bulundurmaktadır. Zerdeçal büyük bir antioksidan özelliği olmasıyla birlikte kişinin vücut içerisindeki toksinlerinin de dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Zerdeçalın şeker hastalığına olan etkisi, doğrudan bir etki olmaksızın hücrelerin DNA’sının oksitasyona ve DNA hasarına karşı korumak suretiyle pankreas ve karaciğeri koruyarak şeker hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Zerdeçal özellikle, şeker hastalığının bilinen en büyük yan etkilerinden olan damarsal komplikasyonları da geciktirdiği yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır. Zerdeçalı günlük olarak yemeklere ve çorbalara katarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda zerdeçalı karabiber ile birleştirdiğinizde, emiliminin ve etkisinin arttığı da bilinmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Kutsal kabul edilen 'zerdeçalın faydaları'. Zerdeçal en çok nerede yetişir?

Kimyon;

Uzak doğu ve Orta doğu mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarından olan kimyon, diğer baharatlarda olduğu gibi büyük bir antioksidan kaynağıdır. Kimyonun antidiyabetik etkisi, güçlü antioksidan özelliği dolayısıyla oluşmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda kimyonun insülin üreten pankreasın beta hücrelerini koruyarak, insülin salgılanmasını arttırdığı gözlemlenmektedir. Kimyon baharatını da aynı şekilde uygun olan her türlü yemeğe katarak tüketebilirsiniz.

Saydığımız tüm bu baharatların, şeker hastalığına büyük ölçüde iyi geldiğini biliyoruz. Fakat bilinmesi gerekir ki bu baharatlar başta olmak üzere herhangi bir hastalığın tedavisi sağlanırken tek başına yapılan uygulamalardan medet ummak doğru değildir. Şeker hastalığını göz önüne aldığımızda elbette günlük olarak beslenme ritüelimize bu baharatları eklemeyi bilmeli aynı zamanda yediğimiz ürünlerin içerisinde ne gibi besinlerin olduğuna da dikkat etmemiz gerekir.

Video: DİYABETE KARŞI 4 BAHARAT! – (Şeker Düşüren Baharatlar) / 5 Dakikada Sağlık