Pekmez, Türk kültüründe büyük bir pay sahibidir. İnsan vücuduna olan faydaları ile de neredeyse bütün uzmanlar, pekmez yemeyi sıklıkla öneriyor. Pekmezlerden en sevileni olan dut pekmezinin ise birçok faydası bulunuyor. BU yazımızda sizlere dut pekmezinin faydalarından bahsedeceğiz.

Ani tatlı krizlerini engelliyor

Dut pekmezi yapımı

Sabahları uyandığınızda kahvaltıdan sonra 1 tatlı kaşığı dut pekmezi yemeniz, gün içerisinde yaşayabileceğiniz ani tatlı krizlerini engelleyecektir. Çünkü pekmez bildiğiniz gibi tatlı bir besindir. Ayrıca pekmezin içeriğinde bulunan şeker glikoz değildir. Aksine pekmezin içerisinde bulunan şeker türü, fruktozdur. Bu yüzden de pekmez, hem tatlı ihtiyacınızı karşılıyor hem de glikoz gibi size zarar vermiyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlü kılın

Dut pekmezi, C vitamini bakımından zengindir. Eğer günde 1 tatlı kaşığı dut pekmezi tüketirseniz, bağışıklık sisteminizi daha güçlü kılacaksınızdır. Bu sayede de soğuk kış günlerinde yaşayabileceğiniz nezle ve grip gibi rahatsızlıklarının oluşma olasılığını düşürmüş olacaksınız. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık ile beraber, yakalandığınız hastalıklardan çok daha kolay bir şekilde kurtulacaksınız.

Metabolizmanızı hızlandırın

Dut pekmezini eğer düzenli olarak tüketirseniz, bazal metabolizmanızı hızlandırmış olacaksınız. Bu sayede de daha hızlı bir şekilde yağ yakabileceksiniz. Bu yüzden bir diyet içerisindeyseniz, kesinlikle her sabah dut pekmezi yemenizi tavsiye ediyoruz.

Ödemlerinizden kurtulun

Dut pekmezi, içerinde bulundurduğu maddelerden dolayı ödem atımına yardımcı oluyor. Eğer dut pekmezini sıcak su ile seyreltip günde 1 su bardağı kadar içerseniz, ödemlerinizden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ayrıca dut pekmezi tüketmek, ileriki zamanlarda vücudunuzun ödem toplamamasını sağlayacaktır.

Sindirim sisteminizi düzenleyin

Dut pekmezinin en belirgin yararlarından biri de sindirim sistemini düzenlemesidir. Çünkü dut pekmezi, mideye ulaştığında mide asiti dengesini düzenliyor. Bu sayede de ülser ve mide yanması gibi rahatsızlıkların oluşmasını engelliyor. Bununla beraber dut pekmezi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini ve daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Eğer bağırsak tembelli şikayetiniz varsa, düzenli olarak dut pekmezi tüketmelisiniz. Bu sayede bağırsaklarınız tekrardan eskisi gibi düzgün çalışacaktır. Ayrıca bağırsak hareketleriniz daha düzenli ve hızlı çalışacağı için hem besinleri daha iyi sindireceksiniz hem de kabızlık gibi rahatsızlıkların önüne geçeceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Tahin, pekmez ve süt karışımı '40 derde' deva. 1 bardak içince neler olacağına şaşıracaksınız (Kaynak: soru.com.tr)

Kansızlığı önleyin

Dut pekmezi içerisinde bol miktarda demir bulunuyor. Dut pekmezinin bu özelliği, demir eksikliğine bağlı anemi hastalığının önüne geçmenizi sağlıyor. Kansızlığı önleyen dut pekmezi, kış aylarında vücudunuzun üşümesini engelliyor, daha sıcak bir vücut ısısına sahip oluyorsunuz.

Cilt sağlığına iyi geliyor

Bİldiğiniz gibi du pekmezinin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunuyor. C vitaminin de cilde çok fazla faydası bulunuyor. Eğer düzenli olarak C vitamini tüketirseniz, cildinizin elastikiyetini kaybetmemesini sağlarsınız. Bu sayede de cildinizdeki kırışıklıkları ve sarkmalarını önlemiş olacaksınız. Aynı zamanda C vitamini alımı, cildin yenilenmesini hızlandıracak, bu sayede de cildinizde oluşabilecek sivilce ve akne izlerinin geçmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber cilt tonunuzun dengelenmesini sağlayan dut pekmezi, cildinizin daha doygun renklere sahip olmasını da sağlamaktadır.