Boyalı saçlar diğer saçlara nazaran çok daha fazla bakım ve ilgili beklemektedir. Gereken bakımı ve korumayı sağlayamadığınızda saç renginde değişimler meydana gelirken aynı zamanda saçın formunda da belli başlı problemlerin yaşandığını gözlemlemek mümkün. Boyalı saçların diğer saçlara göre bakımı bir hayli farklıyken boyalı saçların da kendi aralarında bakımı zor olan renkleri mevcuttur. Bunlardan en bilineni ve en zor olanı sarı saçlardır. Edinilen sarı saçların korumasını sağlamak diğer saç renklerine göre bir hayli zordur. Sarı saçlarda, genellikle akma ve yıpranma problemi görülürken sarı saçlarınızı şu yöntemlerle koruma altına alabilirsiniz…

Saçlarınızı nemli tutmayı ihmal etmeyin

Sarı saçların belki de en büyük problemi, uygulanan kimyasal maddeler dolayısıyla saçların mat ve cansız bir görünümde olmalarıdır. Güzel bir sarı tonunu yakalamak için pek çok farklı işlemden geçen saçlar, uygulanan kimyasal bileşenler dolayısıyla yıpranırken, saçların kuru ve bakımsız bir forma dönüşmesine neden oluyor. İşlem gören ve kuru, kırılgan olan saçlar kendini motive ve tekrardan canlanmak için neme ihtiyaç duyar. Kırılgan ve kuru görünümde olan saçlarınızı tekrardan sağlıklı bir forma dönüştürmek için saçınızı nemlendirmeyi uygun bakım yağlarını kullanmayı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Hasar görmüş sarı saçlarınıza bakım sağlarken uyguladığınız yağların içeriği de bir hayli önemlidir. Saçı daha fazla yormayacak ve tamamıyla doğal bileşenlerden oluşan yağları kullanmanız saçın kaybettiği nemi tekrar kazanmasına yardımcı olurken sarı saçlarınızın hacimli ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda saçlarınızı yıkadığınız şampuanın da büyük ölçüde önemi vardır. Boyalı saçlara iyi gelmeyen paraben maddesi, saç renginin kısa sürede açılmasına neden olurken saçların kurumasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla içeriğinde paraben bulunmayan temiz içerikli şampuanlar kullanmaya özen gösterin.

Sarı saçlarınızı ısıdan koruyun

Saçlarınızın rengini korumak ve saçlarınızın sağlığını yitirmesinin önüne geçmek için kesinlikle yüksek ısıdan saçlarınızı korumanız gerekmektedir. Saçlara uygulanan ısı, saçın nem oranının bozulmasına neden olurken, saçın kuruyup incelmesini sağlamaktadır. Bu durumda bilhassa işlem görmüş yorgun saçlarda sağlıksız bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır. Saçlarınızı şekillendirmek için uyguladığınız ısı yerine, şekillendirmek için doğal yöntemleri uygulamak saçlarınızın sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Bu hatalar saç dökülmesi yapıyor! Saç sağlığınızın uygulamaktan vazgeçin

Sarı saçların düşmanı güneş ışınları

Yaz aylarını ve pek tabii güneşi birçok insan sever. Güneşin verdiği sıcaklıkla gezmek ya da güneşlenmek kişinin mutlu olmasını sağlarken saçların formunu kaybetmesine neden olmaktadır. cilde iyi gelmeyen güneş ışınları aynı cilt gibi saça da iyi gelmemektedir. Güneş ışınlarının içerisinde yer UV, saçlara nüfuz ettiğinde saçların cansız ve kuru bir görünüme kavuşmalarına neden olurken, saçların sağlıksız ve bakımsız görünmesini sağlamaktadır. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını ve bakımlı görünmesini istiyorsanız mutlaka güneş ışınlarından saçlarınızı korumanız gerekmektedir.

Sarı saçları yıkarken soğuk su kullanın

Saçlarınızı temizlerken kullandığınız şampuanın önemi ne denli büyükse, saçı yıkadığınız suyun derecesi de o kadar önem arz etmektedir. İçeriğinde doğal bileşenlerin bulunduğu şampuanlarla saçınızı yıkadığınızda, bu faydadan yararlanmak için mutlaka saçınızı soğuk suyla durulamaya özen göstermelisiniz. Saçınızı sıcak suyla yıkamanız saç köklerinin dengesinin bozulmasına neden olurken, saçların kısa sürede yağlanma probleminin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Saçınızı en son suya soğuğa yakın ılık suyla durulamanız saç renginizin çok daha parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Saçınıza sürdüğünüz bakım yağlarına dikkat edin

Yoğun bir işlemden geçen yorgun sarı saçların korumasını sağlamak amacıyla kullandığınız bakım yağlarının saçta ağırlık yapmamasına ve saçı beslemek yerine yorma eyleminde bulunmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Saçın ihtiyacı olan vitaminleri içerisinde bulunan bakım yağları kullanmanız saçın sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olurken saçın hızla uzamasına da yardımcı olacaktır. Bu bağlamda saçınıza sağlıklı olması amacıyla kullandığınız bakım yağlarının içeriğine özen gösterin.