Saç dipleri, çeşitli nedenlerden dolayı acıyabilir. Bu nedenlerden bazıları kişiden dolayı kaynaklanırken bazıları ise belirli hastalıklardan dolayı kaynaklanmaktadır. Saç diplerinin neden acıdığını öğrenmeniz, bu acının nasıl geçeceği konusunda size yol gösterir. Saç diplerinde meydana gelen acı, bazı durumlarda ağrıya dönüşebilir.

Yaşanan bu acı ise oldukça rahatsız edebilir. Saçlarınıza doğru şekilde bakım yapmazsanız, bu acıyla sık sık karşılaşırsınız. Saç diplerinin acımasına sebep olan durumlar ve acıdan kurtulmanızı sağlayacak bilgiler aşağıda verilmiştir.

Saç Bakım Ürünleri

Saç boyası, saç kremi ve şampuan gibi tüm ürünler, saç diplerinin acımasına neden olabilir. Ancak her üründe böyle bir sonuç görülmez. Kaliteli olmayan saç bakım ürünleri, saç diplerinin yanmasına sebep olur. Eğer saç dipleriniz yanıyorsa kullanmış olduğunuz bakım ürünlerini kontrol etmenizde fayda var.

Çünkü saç dipleriniz, bu tür acı hissi yaratarak ürünlerin size zarar verdiğini göstermektedir. Özellikle de kimyasal içeriği çok fazla olan ürünlere dikkat edin. Bu tarz bakım ürünlerini kullanmanız, saç diplerinizin tahriş olmasına da sebep olur. Her zaman kaliteli ve doğal saç bakım ürünlerine yönelmeniz gerekir.

Mantar Enfeksiyonu

Saç diplerinin acımasına neden olan durumlardan biri de mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonundan dolayı kaynaklanan acı sonucunda kaşıntı da meydana gelir. Mantar hastalığı ayrıca başka olumsuzlukların da meydana gelmesine neden olmaktadır. Hastalık ilerlerse saç dökülmesi ve iltihap gibi durumlar ortaya çıkar.

Mantar enfeksiyonunun yarattığı acı, hastalık ortadan kaldırılmadığı sürece devam eder. Saç derisinde oluşan mantar hastalığı kesinlikle hafife alınmamalıdır. Aksi halde saçlarınızı çok fazla kaybedebilirsiniz. Saç kayıplarının yanı sıra yaşadığınız acı da sizi çok mutsuz edecektir.

Sedef Hastalığı

Bağışıklık sistemi hastalıkları arasında yer alan sedef hastalığı, saç derisinde pullanmanın meydana gelmesine neden olur. Bunun yanı sıra saç diplerinde acı hissi oluşur. Saç derisinde oluşan sedef hastalığı, deri üzerinde yaraların oluşmasına sebep olur. Ayrıca saç dökülmesi ve ağrı gibi durumlar oluşur. Sedef hastalığının uzman doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Yoksa saç diplerinde yaşanan acı, sizi perişan edebilir.

İlaçların Yan Etkisi

Bazı ilaçların yan etkileri, saç diplerinde acının ortaya çıkmasını sağlar. Bu tür durumlar bazen ciddiye alınmaz. Çünkü yan etkinin süresi dolduğunda acı hissi de ortadan kalkar. Ancak bazen de bu acı devam eder. Eğer ilaçların yan etkisi devam ederse doktorunuza gitmelisiniz. Çünkü acı, başka bir hastalığın belirtileri arasında da olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Evde adım adım ombre saç yapımı. Kadınlar arasında trend saç rengini uygulaması çok kolay

Saç Diplerinin Acımasına Neden Olan Diğer Durumlar

Saç diplerinin acımasına neden olan diğer durumlar şunlardır:

 • Saç nezlesi
 • Vitamin eksiklikleri
 • Saç diplerinde oluşan egzama
 • Saç diplerini aşırı derecede sıkan saç modelleri yapmak
 • Saç derisinde oluşan tahrişler
 • Psikolojik sebepler
 • Stres
 • Uykusuz kalmak
 • Depresyon
 • Migren
 • Kaskı sık kullanmak
 • Sürekli olarak saç kurutma makinesi kullanmak

Bu sebeplerden dolayı da saç diplerinde acı oluşabilir. Ancak bazı sinir hastalıkları da yine saç diplerinde acı oluşturabilir.

Saç Diplerinin Acımasından Nasıl Kurtuluruz?

Saç diplerinin acımasından kurtulmak için doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Ama acıya neden olan durum daha ciddi bir sağlık problemi ise cildiye doktoruna gitmeniz gerekir. Yapılan tetkiklerden sonra saç diplerinde oluşan acının tedavi edilmesine başlanır.

Saç Diplerinin Acımaması İçin Yapılması Gerekenler

Saç diplerinin acımaması için kendi yöntemlerinizi de deneyebilirsiniz. İlk olarak saçlarınızı her zaman temiz tutmalısınız. Çünkü temizlik, saç diplerinin sağlıklı kalmasına neden olan en temel şeydir. Bakteriyel ve mantar hastalıklarında doktorunuz olmadan iyileşme sağlayamazsınız. Bu hastalıklarda doktorsuz hareket etmemelisiniz. İçeriğinde ne olduğu belli olmayan ürünleri saçlarınıza kesinlikle sürmemelisiniz. Mümkünse doğal yağları kullanarak saç diplerinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı çok iyi durulamanız gerekir. Ayrıca saçlarınızı doğru şekillendirmeniz de önemlidir. Sürekli sık şekilde toplanan saçlar, deri diplerinde acıya sebep olur. Banyodan çıktığınız zaman saçlarınızı doğal şekilde kurutun. Islak saçlarla dışarı çıkmayın. Bunları yapmanız da saç diplerinizin acımasına sebep olur. Hindistan cevizi yağı, aloe vera, papatya çayı, limon çayı, limon suyu ve çay ağacı gibi ürünler, saç diplerinin acımasını engeller. Bu tarz doğal ürünleri kullanarak acınızı hafifletebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak acı çok yoğun ve sürekli ise cildiyeye gözükmeniz gerekir.