2021 yılının Aralık ayında çok sert yükselişler yaşayan dolar kuru ve altın fiyatlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi planı ile birlikte aynı sertlikte düşüş yaşadı. Bu yükseliş neticesinde 1027 Türk lirasına kadar çıkan altın ve 18 Türk lirası seviyelerine kadar fırlayan dolar kuru, açıklanan ekonomi planı ile birlikte düşüşe uğradı. Düşüş sonrası dolar kuru 11 seviyelerine inerken, gram altın fiyatları ise 750 Türk lirası seviyelerine kadar düşmüştü.

Ons altın fiyatları ne olacak?

İslam Memiş, altının Ons fiyatının 1830 ile 1790 dolar arasındaki bantını hala koruduğunu vurguladı. %50 %50 olarak yaptımız yatırımlardan altındaki %25’lik kısmı geri çekmemiz gerektiğini, çünkü altında düşüşlerin olabileceğini belirtti. Haftanın son işlem gününü 790 Türk lirası olarak kapatan altın, gelecek hafta 720 lira seviyelerine kadar inebileceğini söyledi. Amerikan Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz oranları, altının Ons fiyatında dalgalanmalara sebep olacak. Ancak altının Ons fiyatı 1830 ile 1790 dolar arasındaki bir banttaki geçerliliğini koruyacağını belirten İslam Memiş, 25 Ocak 2022 akşamında altının Ons fiyatının kendine bir yön belirleyeceğini söyledi. Altının Ons fiyatının sabit kalmayacağını, ya aşağıya doğru düşüş olacağını ya da yukarı yönde çok sert bir yükselişe geçeceğini belirtti. İslam Memiş’e göre Ons altın fiyatları, aşağı yönde bir düşüşe geçeceği. İslam Memiş FED’in faiz kararından sonra Ons altın fiyatının 1765 dolar seviyelerine ineceğini, Mart ayından sonra ise 1765 dolar seviyesinin de altına düşebileceğini beklemekte. Bu yüzden verdiği tavsiyeleri küçük yatırımcıların dinlememesi, altın ve para piyasaları ile iç içe olan kişilerin bu tavsiyeleri dinlemesi gerektiğini vurguladı.

İzleyin: Düşüşler bitti mi?

İslam Memiş, altının Ons fiyatı ile gram altın fiyatlarının karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Çünkü bu iki birim birbirlerin göre hareket etse bile, her zaman aynı olacak değil. Ons altın fiyatı yükselirken gram altının fiyatı düşebilir ya da tam tersi bir durum da söz konusu olabilir.

Gümüşte neler olacak?

Gümüş son zamanlarda yükselişe geçmekte. Ancak değerli madenler bazı durumlardan ötürü değer kaybedebilir. Yakın zamanda 9,80 Türk lirası seviyelerine kadar gerileyen gümüş için %50 alım yapılması gerektiğini tavsiye eden İslam Memiş, alınan gümüşün yarısını gün sonunda satmaları ve farklı yatırımlara da yönelmeleri gerektiğini vurguladı. Gümüşün Ons fiyatını ise 23 ile 17 arasında olacağını düşünen İslam Memiş, gelecek hafta gümüşün 22,80 ie 23,70 dolar arasında işlemler gerçekleştirmesini düşünmekte. Ancak Amerikan Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararlarından sonra, gümüşün Ons fiyatlarında da bir geri çekilme beklenmekte.

Sterline yatırım dolara göre daha çok kazandıracak?

2021 yılının ikinci yarısının içerisinde sterlin 13 lira seviyesindeyken 18,65 seviyelerine geldi. Ancak dolar 10 lira seviyelerinden 13 lira seviyelerine geldi. Sterlinin bu performansını 2022 yılında da bekleyen İslam Memiş, 2022 yılı sterlin yılı olacak diye vurgulamakta. Gelecek hafta sterlin için 18,60 ile 17 Türk lirası arasında işlem gerçekleştirilmesini bekleyen İslam Memiş, dolardan ziyade sterline yatırım yapmanın uzun vadede her zaman kazandırdığını vurgulamakta.

İslam Memiş uyardı. 800 TL üzerinden altın satın almayın (11 Ocak 2022)

Son zamanlardaki altın yorumlarıyla gündeme gelen İslam Memiş, altına yatırım yapmak isteyenleri uyardı. 800 Türk lirası üzerinden altın satın alınmaması gerektiğini söyleyen İslam Memiş, nasıl bir yatırım yolu izlememiz gerektiğini açıkladı.

Altın fiyatları ne kadar olacak?

Altın fiyatları 720 Türk lirasına kadar düşebileceğini belirtlen İslam Memiş, yatırımları yaparken 800 lira üzerinden yapılmaması gerektiğini vurguladı. 2021 yılında 1092 Türk lirasına kadar çıkan altın 2021 yılının son iş gününü 792 lira ile kapattı. Bu şekilde sert bir düşüşün ardından yatırımcılar, altın almak için sıraya girdi. Ancak İslam Memiş, yatırımcıların acele etmemesi gerektiğini belirtti.

2021 yılını 792 Türk lirası ile kapatan altın, 2022 yılında neler olacağını İslam Memiş söyledi. 2022 yılında altının %80 değer kazanacağını düşünen İslam Memiş, yatırımcılara birçok uyarıda bulundu.

Yatımlarınızı %50 %50 olarak yapın

İslam memiş, yatırımcının zararını en aza indireceği formülün %50 %50 olarak farklı yerlere yatırım yapması gerektiğini söyledi. Risk dağıtımı yaparak zarardan kurtulanabileceğini, hatta dolar veya altın düşerken bile kazanç sağlayacağımızı vurguladı.

İslam Memiş, risk dağıtımı yapmak için yatırımımızın %50’sini altına %50’sini ise dolara yapmamız gerektiğini belirtti. Örneğin elinizde 100 gram altın var. Bu altının yarısını dolara yatırıp, diğer yarısını altında tutmanız gerekmekte. Bu sayede altın düşse bile elimizde dolar olduğu için altın alabileceğiz. Aynı zamanda dolar düşünce de elimizde altın olduğu için dolar alabileceğiz. Bu şekilde riski dağıtmış oluyoruz. Yatırımlarımızdan herhangi biri düşüşe geçse bile, düşen yatırımımızdan bile kar elde ediyoruz. Bu şekilde kazanç sağlamış oluyoruz.

İslam Memiş al/sat yerine al/yat düşüncesinde biri olduğunu söyledi. Kısacası al ve sat işlemi yerine daha çok al ve bekle işlemi ile uzu vadede kar elde etmeyi amaçlamakta. Gram altın eğer 700 lira altına düşerse %50’yi bekleyenler hemen altın alımı yapmamalı, aksine gram altın fiyatı 700 lira ve bu seviyenin altına düşerse alım işlemi gerçekleştirmeli.

İzleyin: 800 LİRA ÜZERİNDEN GRAM ALTIN ALIMI YAPILMAZ! @İSLAM MEMİŞ

Dolar Türk lirası seviyesi nasıl olacak?

Vatandaşların merak ettiği bir diğer konu ise dolar ve Türk lirası arasındaki ilişkinin nasıl olacağı. Doların aşağı seviyesi 12,20 lira, doların yukarı seviyesi ise 13,80 Türk lirası. Bu şekilde kritik direnç seviyesi 13,80 lira olurken, kritik destek seviyesi ise 12,20 Türk lirası olmuş durumda. Bu bant aralığı Şubat ayı içerisinde de geçerliliğini koruyacak diye vurgulayan İslam Memiş, günlük ve haftalık olarak bu bant aralığında doların oynayacağını belirtti.

Doların 13,80 lira seviyesine yaklaşınca kar satışı yapılmasını öneren İslam Memiş, doların 12,20 seviyesine yaklaştığı zamanlarda da dolar alımı yapılması gerektiğini vurguladı. Ancak bu durum da Şubat ayında geçerli olacak. FED’in faiz kararlarından sonra ise yeni teorilerin üretileceğini belirten İslam Memiş, uzun vade yatırımlarının karlı olacağını söylemekte. İslam Memiş, doların Şubat ayı için 12,60 ile 12,70 arası olacağını öngörmekte.