Market ürünlerine KDV indiriminin yapılmasının ardından, gözler gündemden fiyatı dolayısıyla hiç düşmeyen yumurtaya çevrildi. KDV indirimi market raflarında peyder pey görünmeye başlarken, yumurtada herhangi bir fiyat oynamasının olmaması dikkatlerden kaçmadı. Market raflarında yumurtada herhangi bir değişime gidilmemesinin ardından harekete Ticaret Bakanlığı geçti. Yumurta fiyatlarında olan ciddi artış ve KDV indiriminin yumurta fiyatlarına yansımadığı öne sürülerek Ticaret Bakanlığı, ilgili market ve bakkallara müfettiş gönderdi. Peki bu durumdan sonra yumurta fiyatlarında ne gibi bir değişikliğe gidildi, yumurta şu anda kaç liradan satışa çıkıyor?

Yumurta fiyatlarındaki güncel durum ne?

2022 yılına girdiğimiz ilk andan itibaren her kategoride zam ve enflasyon haberi birer birer gelmeye devam ediyordu. Dudak uçuklatan zamların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla KDV %8’den %1′ e indirilmişti. Market reyonlarında birer birer indirimlerin uygulanmasının ardından, fiyatını aynı istikrarda koruyan yumurta da herhangi bir oynama yoktu. Sosyal medya hesabından büyük bir eleştiri alınmasının ardından, Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Tüm market ve bakkal zincirlerine yumurta fiyatlarını teftişlemek için müfettiş gönderen Bakanlığın ardında yumurta fiyatlarında ne gibi bir değişiklik oldu gelin birlikte öğrenelim.

Yumurtaya Teftiş Şoku

Yumurta fiyatlarının eski zamlarda kaldığına yönelik isyan bayrağını çeken vatandaşın ardından Ticaret Bakanlığı teyakkuza geçti. Yumurta satışının yapıldığı bir çok market zincirlerine teftiş göndermesinin ardından yumurtanın birim ve satış fiyatında ne gibi değişiklik olacağı merak edilen konular arasındaydı. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamadan sonra 13 Şubat Resmi Gazete’de yürürlüğe giren “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” verilmesinin ardından tüm gıda ürünlerinde KDV oranı &8’den %1’e indirildiğine dikkat çekilmişti. Açıklamadan hemen önce de bazı fırsatçı satıcılar, KDV indiriminden önce yumurta fiyatlarında zam uyguladı ve böylece %1’lik indirimin ardından yumurta fiyatı zamdan önceki fiyatına tekrar gelmiş oldu. Bu oyun vatandaşın gözünden kaçmadı ve durumu sosyal medyaya taşıyarak, durumu gün yüzüne çıkardı. Sosyal medya da oluşan ayaklanmanın ardından Ticaret Bakanlığı devreye girerek, ilgili yerlere müfettişler göndererek durumun denetlenmesini sağladı. Peki ya denetlemenin ardından yumurta fiyatlarında ne gibi bir değişiklik oldu?

İLGİLİ MAKALE  Kokusuyla mahalleyi özendirecek pastırmalı yumurta nasıl yapılır? (Kaynak: izlehaber.com)

Yumurta fiyatlarındaki son durum ne?

Yumurta fiyatlarının oldukça yüksek olmasının ardından, YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon şu açıklamalarda bulundu. “KDV indiriminden önce 38 liraydı, sonra 46 liraya çıktı. KDV indirimi ile birlikte 42 TL’ye düştü. Yüzde 7 indirim raflara yansıdı, halkımız yüzde 7 daha pahalı yemekten kurtuldu. Ancak maliyetlerden kaynaklı, marketlerin kar marjlarından kaynaklı fiyat artışına engel olamadı.” Yumurta fiyatlarının kaderi market zincirlerinde olduğunu bildiren Afyon, “Burada iş sadece marketlerimize düşüyor. Ekonomimizi iyi değerlendireceğimiz günlerde kar marjlarını gözden geçirerek, 1-2 aylığına ideal seviyeye düşürerek bu süreci atlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Market zincirlerinde yumurta kaç liradan satışa sunuluyor?

Bir adet yumurta genel olarak 2.5₺ satışa sunulurken; 10’luk paket 26 lira oldu, 30’lu normal boyut yumurta ise 39-45₺ arasında satışa sunuluyor.

Migros; 30’lu orta boy yumurta 39.90₺, 10’lu orta boy yumurta 27.82₺ arasında satışa sunulmaktadır.

Carrefour; 30’lu yumurta orta boy 44.15₺, 10’lu yumurta orta boy 22.90₺ arasında satışa sunulmaktadır.

Bim: 30’lu yumurta Bili Bili marka 35.90₺, 15’li yumurta Bili Bili 18.95₺

Şok; Anadolu Çiftliği marka 30’lu yumurta 21,90₺, Anadolu Çiftliği büyük boy 15’li yumurta 13,95₺

A101; Keskinoğlu marka 10’lu yumurta 20.15₺, büyük boy 20’li yumurta 27.90₺