Yağların yakılması ve kilo vermeye yardımcı pek çok besin ve gıda mevcut. Bunlar diyet listesine eklenirse kilo vermek hem daha kolay hem de daha hızlı olacaktır. Elbette belirtilen yağ yakan besinler listesinden belli miktarlarda tüketilmelidir.

Somon ve Avokado

Yararları ile bilinen somon yağ yakımı için de önemli bir besin. Omega-3 zengini olan somon bu özelliğiyle yağ yakımını sağlar. Tüketilmesi çok faydalıdır. Sağlığı destekler. Yağ yakımını kolaylaştırarak kilo vermeye büyük katkı sağlar.

Avokado denilince ilk akla gelen tok tutma özelliğidir. Avokado tüketildiğinde günün büyük bir kısmında tokluk hissettirir. Lif ve su oranı fazladır. Bu açıdan tüketilmesi önemlidir. Düzenli olarak avokado yenilirse yağ yakımını sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardım eder.

Somon Balığı

Somon Balığı

Çay ve Kahve

Çay kafein içerir. Kafein ise metabolizmayı hızlandırır. Bununla beraber kafeinin iştahı bastırıcı bir özelliği vardır. Çay tüketilmeye devam edilirse iştah kesilir. Yani kişi gün boyu tokluk hisseder ve yemek yeme istediği önemli ölçüde azalır. Aynı zamanda enerji verir. Verdiği enerji de yağ yakımını artırarak daha hızlı kilo verdirmeyi sağlar.

Kahve de tıpkı çay gibi metabolizmayı hızlandırır. Zira, kafein kahvenin ana maddesidir. Kahve metabolizmayı % 11 oranında artırır. Bu da kişinin gün içinde çok daha fazla hareket etmesini sağlar. Kişinin gün içindeki hareketlerinin artmasıyla vücut daha fazla yağ yakar.

Sirke

Sirke mucizevi etkileriyle sağlık dostu. Bunun yanı sıra; tam anlamıyla bir yağ düşmanı. Sirke, yağ yakılmasına destek olan enzimleri üreten genleri tetikliyor. Bu özelliğiyle yağları büyük bir hızla yakar. Sirkenin bu özelliğinden yararlanmak için gün içinde bir kaşık sirke içilmesi yeterli.

Yumurta, Süt, Yoğurt ve Peynir

Yumurta en iyi protein kaynaklarından biridir. Tok tutma özelliği yüksek olan yumurta yağ yakmada da son derece etkili. Kahvaltıda düzenli olarak yumurta yenmelidir. Böylece hem gün boyu tokluk hissi oluşur hem de yağ yakımı açısından fayda sağlar. Yağ yakımı hızlanır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Süt,yoğurt ve peynir üçlüsü bol kalsiyum içeriyor. Yapılan araştırmalar kalsiyum içeren besinlerin yağ yakmada çok etkisi olduğunu ortaya koymuşlardır. Aynı zamanda bu üçlünün barındırdığı kalsiyum vücutta yağ kütlelerinin oluşumunu da engelliyor.

Süt ve yumurta

Süt ve yumurta

Kuru Yemişler ve Bakliyatlar

Badem, ceviz, badem gibi kuruyemişler beslenme düzeni içinde önemli yer tutuyor. Sağlığa birçok fayda sağlayan kuru yemişler, kilo vermede oldukça etkili besindir. Yağ yakımında önemli bir besin olarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kuruyemişler protein ve lif bakımından çok zengindir. Bu zengin içeriğiyle yağ yakımını sağlıyor. Gün içinde bir avuç kadar yenmesi yağ yakımını hızlandırır

İLGİLİ MAKALE  Bu meyve 'kilo vermenizi' engelleyecek. Bazı meyveler kilo vermenin değil almanın dostudur

Lezzetleriyle sofraların vazgeçilmezlerinden biri olan bakliyatların da bu konudaki etkilerinin belirtilmesi gerekir. Lif bakımından çok zengin olan besinlerdir. Bu zengin içerik sayesinde yağ yakımı gerçekleşir. Özellikle karın yağlarının yakılmasında ve karında yağ oluşumunu engellemede bakliyatlar oldukça etkili.

İzleyin: Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

Diğer Yağ Yakan Besinler

 • Yağ yakan besinler bunlarla sınırlı değil. Listede daha birkaç besin mevcut.
 • Tatlı patates;yağ yakma konusunda etkili besinlerden biri.Lif ve antioksidan deposu olan tatlı patates yağları yakar ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Vişne; melatonin maddesi bakımından zengin. Enerji ve hareketlilik sağlıyor. Bu özelliğiyle yağ yakımını hızlandırıyor. Uyumadan 2-3 saat önce vişne tüketilmesi kilo vermeyi hızlandırır.
 • Soğan ve sarımsak; bu ikili tam bir sağlık deposudur. Yağlarla savaşarak kilo vermeye destek olur.
 • Kan portakalı; C vitamini zenginidir. C vitamini kanda bulunan stres hormonu kortizolü kontrol altına alır. Kortizol yüksek olduğu zaman yağ depolanması meydana gelir. Özellikle karın bölgesinde ortaya çıkan yağ depolanması bu besinle önlenir.
 • Emer pirinç; lifli olan bu besin makarna, pirinç ve ekmek yerine tercih edilebilir. Araştırmalar özellikle karın bölgesindeki yağların yakılmasında fayda sağladığını ortaya koymuştur.
 • Acı biber; kapsaisin maddesi içerir. Bu madde metabolizma hızını artırır. Bu da enerji tüketimini hızlandırır. Dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi verdiği için yeme isteğini köreltir.
 • Fıstık ezmesi; protein ve lif zengini olduğu için tokluk sağlar. Bununla beraber tekli doymamış yağlar içerdiği için kilo vermeyi hızlandırır. Kahvaltıda bir dilim ekmeğin üzerine sürülerek yenilebilir.
 • Greyfurt; lif bakımından zengindir. Lifler uzun sürede sindirildiği için uzun zaman tokluk hissi verir. Günde bir tane yenmesi önerilir.
 • Su; metabolizma hızını artırıyor. Bu da daha fazla kalori yakımı anlamına geliyor.
 • Zeytinyağı; yapısında tekli doymamış yağlar mevcut. Bunlar sayesinde vücutta meydana gelen yağların yakılmasın sağlar.

Bu besinler abartılmadan gün içinde belirli miktarlarda yenilirse yağ yakımı desteklenir ve kilo vermek kolaylaşır.

İLGİLİ MAKALE  Manda sütünün faydaları nelerdir? Yaşlanmayı geciktiren bu mucizenin diğer sütlerden farkları