Elma, insanlar için oldukça sağlıklı bir meyvedir. Bu yüzden de uzmanlar, insanların her gün düzenli olarak elma tüketmesi gerektiğini söylüyor. Elmanın sağlık açısından birçok faydası var. Bu faydalardan en dikkat çekeni ise kilo vermeye yardımcı olması. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan elma, içerisindeki yoğun lif yapısı sayesinde sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, neden yatmadan önce elma yemeniz gerektiğini ve elmanın mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Neden yatmadan önce elma yemeliyiz?

Uzmanlar, özellikle yeşil elmanın yatmadan önce tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Çünkü elmanın sindirim sistemini hızlandırdığı ve bu sayede de vücudun bazal metabolizmasının hızlandığı biliniyor. Bazal metabolizma, uyku halindeyken çalışan metabolizmaya verilen isimdir. Eğer bazal metabolizmanız ne kadar hızlı ise, kilo vermeniz de o kadar kolay olacaktır. Ayrıca sindirim sistemi, gece boyunca çok daha etkili bir şekilde çalışacaktır ve bu sayede de sabah uyandığınızda, kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz.

Geceleri yatmadan önce elma tüketmek, kişilerin çok daha rahat bir uyku çekmesini sağlar. Çünkü elma içerisinde yer alan besin maddeleri, sinir sisteminin yatışmasını sağlar. Bu da stres seviyesini düşürür ve kişilerin mental bir rahatlığa kavuşmasında etkili olur. Ayrıca uzmanlar, elmanın bilişsel aktiviteler için de önemli ve kesinlikle tüketilmesi gerekilen bir besin olduğunu söylüyor. Elma içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, beynin öğrenme bölümüne direkt olarak etki der. Bu yüzden de okula yeni başlayan çocukların her sabah en az bir adet elma tüketmesi oldukça önemli. Bu sayede beyinleri öğrenmeye daha açık bir hale gelecektir. Ayrıca odaklanma problemleri ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin de ortadan kalkması, elmanın ne kadar sağlıklı bir meyve olduğunu gözler önüne sermektedir.

Elmanın faydaları nedir?

Elma, içerisindeki asidik maddeleri sayesinde midenin asit dengesini düzenler. Eğer gece yatmadan önce mide yanması gibi şikayetleriniz bulunuyorsa, kesinlikle bir adet elma tüketin. Farkedeceksiniz ki belli bir süre sonra mide ile ilgili hiçbir sıkıntı kalmayacak. Ayrıca düzenli olarak elma tüketmek, ülser ve gastrit gibi hastalıklardan korunmanız için oldukça etkili. Elmanın bir diğer faydası ise bağırsaklara. Elma tüketmek, bağırsakların daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlar. Elma ve özellikle yeşil elma, lif açısından zengin bir meyvedir. Bu yüzden de elma tüketmek hem kişinin gün içerisinde çok fazla acıkmamasını sağlar hem de bağırsakları etkili çalışmasını sağladığından total metabolizmayı hızlandırır. Total metabolizmanın hızlanması da kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Metabolizmanın hızlı olması, gün içerisinde daha fazla kalori ve daha fazla yağ yakmamızı sağlayacaktır. Bu sayede de kolaylıkla kilo verebileceğiz.

İLGİLİ MAKALE  Daha önce böylesini yemediniz! Lezzetiyle büyüleyen elmalı kurabiye (Kaynak: izlehaber.com)

Elma içerisine birçok farklı vitamin ve mineral grubu barındırmaktadır. Bu vitamin ve minerallerin en önemli faydası ise bağışıklık sisteminedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan elma, soğuk kış aylarına nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığımızı en az seviyeye indirir. Ayrıca elma içerisinde kalsiyum bulunur. Kalsiyum ise birçok farklı kas ve kemik hastalığının engellenmesini sağlarken, aynı zamanda çocuklar ve gençlerdeki kas ve kemik gelişimini hızlanmasını sağlar. Bütün bunlara ek olarak elma, diş sağlığı için de oldukça önemlidir. Bu yüzden de uzmanlar, belli bir yaşa gelmiş olan çocukların kesinlikle elma tüketmesi ve sürekli olarak dişleri ile elma kemirmesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü elma içerisinde yer alan mineral ve vitamin grupları, diş sağlığına faydalı olmaktadır. Ayrıca elmanın asidik yapısı, dişlerin beyazlamasında da oldukça etkili olacaktır. Eğer sigara ve kahve ürünlerini çok fazla tüketiyorsanız, dişlerinizin sararması ile uğraşıyorsunuzdur. Ancak elma tüketerek bu sorunu kolaylıkla çözüme ulaştırabilirsiniz.