Zanka TV programına konuk olarak çıkan Hamza Yardımcıoğlu, dış politika ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü Araştırmacı Yazar Hamza Yardımcıoğlu, Rusya’nın dolara darbe vuracağını belirtti. Ferit Atay’ın sunduğu Zanka TV programında Cem Özüak ile birlikte yorumlarda bulunan Hamza Yardımcıoğlu, geçtiğimiz haftalarda nakit paranın ilerleyen yıllarda yasaklanacağının sinyalini vermişti. Amerika piyasalarını değerlendiren Hamza Yardımcıoğlu, Türkiye’nin seçim stresi ile boğuştuğunu vurguladı.

Erdoğan ekonomik sorunları çözemezse seçimi kazanamaz

Zanka TV sunucusu Ferit Atay, konuta direkt olarak Türkiye’nin seçim stresi ile girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 seçimlerinde tekrardan katılacağını açıklamıştı. Ferit Atay ise döviz kıtlığı, gıda ve enerji krizi gibi detayların çözülmediği müddetçe Recep tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerini kazanamayacağını iddia etti. Bu krizlerin çözülebilmesi adına Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın radikal kararlar alması gerektiğini vurgulayan Ferit Atay, Erdoğan’ın bu kararları almaya başladığını da aktardı.

Ferit Atay, bu radikal kararlardan ilkinin ise Rusya ile ilgili olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın Rusya Başkanı Vladimir Putin ile kapalı kapılar ardında anlaşmalar imzalandığını belirtti. Bu anlaşmaların ne olduğunun kesin bir cevabı olmamak ile brilikte Türkiye ekonomisi derinden etkileyeceği de aşikar. Ferit Atay, Akkuyu Nükleer santrali ve Suriye hakkındaki tavizleri ile önemli atılımların olacağı belirtildi.

Görüşmeler sonrası Merkez Bankası’nda neler oldu?

Ferit Atay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Başkanı Putin ile yapmış olduğu görüşmelerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin arttığını belirtti. Büyük bir ihtimal ile bu görüşmeler, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili. Daha sonra ise Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye lideri Esad ile görüşmelerin olacağını belirtti. Bu görüşmelerde muhalif kesim ile Esad’ın anlaşması gerektiğini belirtti.

Açıklamalar yanlış anlaşıldı

Ünlü Araştırmacı ve Yazar Hamza Yardımcıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu2nun açıklamaklarının yanlış anlaşıldığını belirtti. Bu açıklamalar ile birlikte Suriye’de bulunan muhalif kesim, Türkiye’ye karşı ayaklandı. Hatta Türkiye’de bazı bölgelerde protestolar gerçekleşti ve istenmeyen görüntüler ortaya çıktı. Hamza Yardımcıoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarının direkt olarak muhaliflerin Esad rejiminin ortasına düşmesi gerektiği gibi anlaşıldığını belirtti. Hatta kendisinin de bu şekilde anladığını aktardı.

İLGİLİ MAKALE  Kabus gibi bir kışa hazır olun. Hamza Yardımcıoğlu uyarıyı yaptı. 2023'te dünyayı neler bekliyor?

Suriye’de Türk Lirası’nın kullanıldığı bölgeler var

Ünlü Araştırmacı ve Yazar Hamza Yardımcıoğlu, Suriye’de Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde olan bölgelerinde Türk Lirası kullanıldığını belirtti. Bununla birlikte Türkiye’nin dış politika vizyonunun iç savaşı devam ettirmek olduğunun altını çizen Hamza Yardımcıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin direkt olarak ÖSO askerlerine maaş bağlandığının altını çizdi. Ayrıca Suriye’de Türk Lirası’nın değer kaybettiği gerekçesi ile protestolar gerçekleştiğini anlattı.

Hamza yardımcıoğlu, yaptığı açıklamalarda Türkiye2nin Suriye politikasının yanlış olduğunu vurguladı. Bugüne kadar Suriye’deki iç karışıklığın desteklendiğini, ancak Mevlüt Çavuşoğlu’nun birden bire bu şekilde bir açıklama yapmasının garip olduğunu belirtti. Dış İşleri Bakanı tarafından yapılan bu açıklama nedeni ile de Suriyeli muhaliflerin de protesto yapmasının normal olduğunu anlattı.

Tesadüf olamaz

Ünlü Araştırmacı ve Yazar Hamza Yardımcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başkanı Vladimir Putin2in görüşmesinin ardından Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye ile ilgili yapmış olduğu açıklamanın ard arda gelmesinin tesadüf olmayacağını belirtti. Türkiye’nin doları artık baskılayacak bir rezervinin olmamasının ardından, Suriye ile ilgili politikalarının değiştiğini söyledi. Gelen paranın Rusya yardımı ile Merkez Bankası rezervlerine geçmesi de Türkiye2nin Suriye’ye olan tavrını değiştirdi. Rusya ile anlaşılmasının ardından Dış İşleri Bakanlığı’ndan bu şekil bir açıklamanın gelmesi, Hamza Yardımcıoğlu2na göre tesadüf değil.

İzleyin: İşte Ekim Kasırgası! | Hamza Yardımcıoğlu & Cem Özüak & Ferit Atay