Tuzlu su ile gargara yapmak, çeşitli solunum yolu hastalıklarına ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber düşük maliyetli ve herhangi bir yan etkisi olmayan bir yöntem olduğu için tuzlu su ile gargara yaparken üstüne çok fazla düşünmenize gerek yok. Bu sebeplerden ötürü tuzlu su ile gargara yapmak her ailede kullanılmaktadır. Peki tuzlu su ile gargara yapmanın başka ne gibi faydaları bulunmaktadır? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.

Ph seviyesini dengeler

Tuz ve su çözeltisi, boğazda bulunan asit dengesini nötralize eder. Bu yüzden de vücudumuzun Ph dengesini koruyan tuz ve su çözeltisi, boğaza giren bakterilen ürettiği asidik maddelerin atılmasında büyük rol oynamaktadır. Ayrıca bu bakteriler yüzünden boğaz kuruluğu çekebiliyoruz. Tuz ve su çözeltisi bu asit dengesini düzenlediği için de kuru öksürükleri önlemiş olacağız.

İzleyin: Tuzlu su ile gargara yapmanın faydaları nelerdir?

Burun tıkanıklığına elveda

Denize girdiğinizde burnunuzun bir miktar aktığını hissetmişsinizdir. Bunun en büyük sebebi, denizin de bir tuz ve su çözeltisi olması. Tuzun içeriğinde bulunan maddeler, burun tıkanıklığına neden olan etmenleri teker teker yok ediyor. özellikle geceleri burun tıkanıklığı yüzünden nefes almakta güçlük çekiyorsanız, kesinlikle tuzlu su ile gargara yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede burun tıkanıklığına neden olan etmenleri uzaklaştıracak ve geceleri uyurken çok daha rahat nefes alıp vereceksiniz.

Solunum yolu enfeksiyonlarını temizler

Tuzlu su ile gargara yapmak, üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki temizliği sağlamaktadır. Ayrıca üst solunum yolunun temizlenmesi, sindirim sisteminde oluşabilecek enfeksiyonların temizlenmesine de yardım etmektedir. Bu sayede de sadece tuzlu su ile gargara yapmanız, vücudunuzda bulunan enfeksiyonların tamamını temizlemede hem doğrudan hem de dolaylı yoldan yardımcı olmaktadır. Tuz ve su çözeltisi ile gargara işlemini günde 3 defa yapmanızı öneriyoruz.

Ağız kokusunu gideriyor

Özellikle sigara ve kahve tüketen çoğu insanda belli bir ağız kokusu bulunmaktadır. Bununla beraber midede oluşabilecek birtakım rahatsızlıklar yüzünden de ağızda koku oluşabilir. Ancak tuzlu su ile gargara yapmanız ağızını derinlemesine temizler ve ağız kokusunu arındırır.

İLGİLİ MAKALE  Mezara neden su dökülür?

Aftlara (ağız yarasına) iyi gelir

Aftlar genellikle ağızlarda oluşan enfeksiyonlar sebebi ile ortaya çıkar. Ancak tuz ve su çözeltisi ile aftları oluşturabilecek enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda tuzun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, doğal antibiyotik özelliği gösterebilir. Bu yüzden tuzlu su ile gargara yapmanız, ağzınızda oluşmuş olan aftların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Diş eti kanamasını engelleyin

Diş eti kanamaları odlukça can sıkıcı olabiliyor. Ancak tuzlu su ile gargara yaparak bu kanamaları durdurabilirsiniz. Diş eti kanamaların asıl sebebi dişlerde oluşabilen hastalıklardır. Ancak çoğu diş hekimi, tuzlu su ile bu türdeki diş hastalıklarının tedavisinin mümkün olduğunu söylemektedir. Bu sayede hem ağzınızda oluşabilen diş eti kanamalarını engelleyebilir hem de diş hastalıklarınızın tedavisini hızlandırabilirsiniz.

Bademcik ağrısını giderir

Bademcik ağrısı bazı durumlarda sesinizin kısılmasına bile neden olabilmektedir. Ayrıca her yutkunmada da ağrısını arttıran bademciklerin şişliklerinin inmesinde oldukça etkili olan tuz ve su çözeltisi, ayrıca bademciklerin ağrısını da dindirmektedir. Uzmanlar herhangi bir bademcik ağrısı yaşamanız durumunda, günde iki veya 3 defa tuzlu su ile gargara yapmanızı öneriyor.