Su; canlıların sürekliliğini sürdürebilmesi için her zaman tüketilmesi gereken bir gıdadır. Günlük olarak herkesin ihtiyacı kadar su tüketmesi ve miktarın altına düşmemesi gerekmektedir. Su, birçok hastalığın önüne geçmek ve yaşam değerlerini yüksek tutmak adına büyük bir öneme sahiptir. Su tüketmeyen canlılarda, çok fazla çeşide sahip olan hastalıklar görülmektedir.

Ayrıca düzenli su tüketimi cilt hastalıklarına karşıda kalkan görevi üstlenmektedir. Düzenli olarak su tüketen kişilerin ciltlerinde sivilce, siyah nokta, iz ve aşırı yağlanma görülmez. Sindirim sisteminin düzene girmesi içinde yine su tüketimi büyük bir öneme sahip olmaktadır. Uzmanlar, günde ne kadar su içmek gerekir? Sorusunun cevabını ‘En az 8 bardak, ortalama 2,5 L‘ şeklinde vermektedir.

Düzenli Su Tüketiminin Faydaları

Düzenli olarak su tüketen kişiler, canlılık değerlerini en üst noktada tutmayı başarırlar. Düzenli su tüketimi, birçok hastalığın önüne geçmekle beraber vücudu zinde tutmaktadır. Ayrıca hücrelerin yenilenmesi içinde su tüketimi son derece önemlidir.

Düzenli olarak su tüketiminin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Yağlanmayı önler.
  • Sivilce çıkmasını önler.
  • Sindirim sistemini düzene sokar.
  • Hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
  • Aşırı kilo almaya karşı etkilidir.
  • Karaciğer ve mideyi temizler.
  • Böbreklerin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Beynin oksijen almasını ve aktif olarak çalışmasını sağlar.
  • Vücudu dinç tutar.
  • Ciltte oluşacak olan çeşitli izlerin önüne geçer.

Düzenli olarak su tüketiminin faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Günlük olarak en az 8 bardak su tüketimi kişilerin gün içerisinde halsiz kalmasının önüne de geçmektedir.

Günlük Su Tüketimi

Günlük olarak tüm canlıların düzenli aralıklarla su tüketmesi gerekmektedir. Su yerine başka sıvı maddeler tüketen kişilerde yine su eksikliği görülmektedir. Çeşitli sıvı gıdalar asla suyun yerini tutmaz ve suyun verdiği etkiyi vermez. Bu sebepten dolayı gün içerisinde başka sıvılar yerine su tüketilmesi gerekmektedir. Günlük olarak su tüketiminin miktarı kişi ve kişilere göre değişiklikler göstermektedir. Ancak uzmanlar bu konuda ‘Günde en az 8-9 bardak su tüketin’ şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Kısacası her insanın günde en az 8 bardak su tüketmesi gerekmektedir.

Hastalar Ne Kadar Su İçmeli?

Hasta olan kişilerin günlük su tüketimini artırması gerekmektedir. Herhangi bir hastalığa sahip olan kişiler, gün içerisinde en az 12 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Günlük tüketilen 12 bardak su, vücudun yerine getirmediği fonksiyonlarını da harekete geçirir. Bu hareket sonrasında ise hasta kişilerin sahip oldukları hastalık ile vücut savaşmaya başlar ve hastalığı kısa sürede yener.

İLGİLİ MAKALE  Her sabah ılık ballı su içmenin inanılmaz sonuçları

Çocuklar Ne Kadar Su İçmeli?

Çocuklar için su tüketimi yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. 0-2 yaş grupları arasında bulunan çocuklar günlük olarak en az 4 bardak su tüketmelidir. 2-5 yaş arasında bulunan çocuklarda günlük olarak 6 bardak su tüketmelidir. 5-10 yaş arası gruplarda yer alan çocuklar ise günde en az 8 bardak su tüketmelidir.

Video: NE KADAR SU İÇMELİYİZ? – (EN SAĞLIKLI SU!) / 5 Dakikada Sağlık

Ergenler Ne Kadar Su İçmeli?

Ergenliğe yeni girmiş olan kişiler, gelişimlerinde hızlı bir artış olduğundan dolayı, günlük su tüketimlerini de artırmaları gerekmektedir. Ergenliğe adım atmış olan kişilerin gün içerisinde en az 9-10 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Bu su tüketimi sayesinde vücut gelişimi hızlanmaya başlayacaktır. Ayrıca ergenlikte meydana gelen sivilce ve siyah noktalardan düzenli su tüketimi sayesinde kurtulabilmektedirler.

Kilolularda Su Tüketimi

Kilolu olan kişiler, gün içerisinde aldıkları su miktarına göre vücutlarını düzene sokabilirler. Kilolu bir kişinin gün içerisinde en az 3 L su tüketmesi gerekmektedir. Bu tüketilen 3 L su sayesinde sindirim sistemleri düzene girecektir. Ayrıca midede yer alan gıdalarda kolay bir şekilde sindirilecektir. Gün içerisinde 3 L su tüketen kilolu bireylerin, vücut fonksiyonları da aktif bir şekilde çalışmaya başlar ve dengeli bir kiloya kolayca ulaşım sağlanır.

Su

Su

Zayıflarda Günlük Olarak Su Tüketimi

Zayıf olan bireyler gün içerisinde en az 2-2,5 L civarında su tüketmesi gerekmektedir. Çünkü diğer gıdalardan alınamayan vitaminlerin eksikliği vücuda zarar vermektedir. Bu vitaminler su ile kolay bir şekilde vücuda alınmaktadır. Ayrıca zarar gören organların ve hücrelerin onarımı su ile gerçekleşmektedir. Zayıf olan kişiler gün içerisinde en az 3 L su tüketmelidir.