Uzun yıllardır evde temizlik yapan kişiler, klozetlere kola dökmekteler. Aslında tuvaletlere kola dökmek oldukça mantıklı. Çünkü kola içerisinde yer alan asidik maddeler, klozetlerdeki kirlerin ve lekelerin kolaylıkla temizlenmesini sağlamaktadır. Kolanın tuvalet ve banyoda birçok farklı kullanım alanı mevcut. Hepsi de kolanın içerisindeki asidik maddeler sayesinde gerçekleşiyor. Bu yazımızda sizlere, neden banyoda ve tuvaletlerde kola kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Neden tuvaletlerde kola kullanılmalı?

Kola, sağlık açısından çok da yararlı olmayan ancak temizlik konusunda oldukça güçlü bir malzemedir. Bu yüzden de vedeki zorlu lekeleri temizlemek için koladan yardım alabilirsiniz. Özellikle banyo ve tuvaletlerdeki lekeleri temizlemekte oldukça etkili bir ürün olarak karşımıza çıkan kola, içerisindeki asidik maddeleri ile birçok zorlu lekenin üstesinden gelebilmektedir. Kolanın üstesinden geldiği en zorlu lekeler ise her zaman klozetlerde olmuştur. Klozet kapaklarında ya da klozetin iç kısmında oluşan sarı lekelerden kurtulmak istiyorsanız eğer, kesinlikle koladan yardım almanız gerekmektedir.

Kola, diş minesini bile eritebilen bir asit seviyesine sahiptir. Bu yüzden de insan sağlığı için tehlike teşkil eden kolanın, klozetlerdeki bu tür zorlu lekelere ne yapabileceğini siz düşünün. Klozetlerinizde yer alan sarı lekeleri temizleyebilmek için koladan yardım alabilirsiniz. Bunun için kolayı, bir adet sprey şişesine boşaltın. Ardından da klozetinizdeki temizlemek istediğiniz lekelerin üzerine, bu koladan sıkın. Bir miktar uzaktan sıkın ki bekleme süresi boyunca kola, lekenin olduğu bölgede kalabilsin. Yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra ise temizleyici krem ve bulaşık süngeri yardımı ile lekeli bölgeyi güzelce ovalayın. Ovalarken farkedeceksiniz ki klozetlerde yer alan sarı lekelerden eser kalmayacak.

Tıkanmış lavaboları açmak

Kola yardımı ile tıkanmış lan lavabolarınızı açabilirsiniz. Özellikle mutfaktaki lavabolar, bulaşıklardan artan artıklar nedeni ile sürekli olarak tıkanabilmektedir. Ancak kolanın içerisindeki asidik maddlere, lavaboları tıkayan maddelerin açılmasını sağlar. Bu yüzden de lavabo açıcı gibi kimyasallar yerine, tıkanmış lavaboları açabilmek için koladan yardım alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Kolayı kaynattığınız su ile beraber tıkanmış olan lavabolarınıza dökün. Ardından da 2 ya da 3 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi bitince de bir tuvalet pompası ile lavabolarınızı pompalayın. Daha sonra tekrardan su açtığınızda, tıkanmış olan lavabolarınızın tekrardan eski haine döndüğünü göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Araba alacaklar dikkat! İkinci el satış fiyatları düştü

Araba tamponlarındaki pasları temizleyin

Arbalarımız kullandıkça eskiyen metal yığınlarıdır. Bu yüzden de pas utumaları muhtemeldir. Fakat arbalardaki tampon paslarını temizlemek güç bir durum olabilmektedir. Fakat ekonomik ve hızlı bir yol arıyorsanız, kesinlikle koladan yardım alabilirsiniz. Kolanın içerisinde yer alan güçlü asidik maddeler, araba tamponlarındaki pasların bile temizlenebilmesini sağlıyor. Kola ile pas lekesini giderebilmek için öncelikle kolayı, paslı olan bölgenin üzerine dökün. Daha sonra ise bir adet bulaşık süngeri yardımı ile birlikte bu pasları sertçe ovalayın. Kolayı biraz beklettikten sonra, oksitlenmiş olan araba tamponların tekrardan eski haline geldiğini göreceksiniz.

Elbiselerdeki çıkmayan lekeleri temizleyin

Bazen kıyafetlerimizdeki lekeleri ne yapsak da çıkartamıyoruz. Ancak bu tür lekeleri temizlemek için hiç kola denediniz mi? Kola, bu tür lekeleri temizlemek konusunda da oldukça etkili olabilmektedir. Bu yüzden kıyafetlerde çıkaramadığınız lekeler olursa, kesinlikle kola yöntemini denemeniz gerekmektedir. Kola, içerisindeki güçlü asidik maddeler sayesinde, lekelerin yapısını bozuyor ve bu sayede de kıyafetlerdeki zorlu lekeleri temizlemek oldukça kolay bir hale geliyor. Bunun için kolayı, kıyafetinizdeki çıkmayan lekenin olduğu bölgeye dökün. Daha sonra ise 10 dakika kadar bekletin. Bu bekleme süresi boyunca kolanın içerisindeki asit, lekenin kumaştan ayrışmasını sağlayacaktır. Daha sonra ise kıyafetinizi alın ve bir miktar deterjan yardımı ile çitileyin. En sonunda ise makineye atın ve her zaman ki yıkama adımlarınızı uygulayın. Makineden çıkarttıktan sonra göreceksiniz ki kıyafetlerinizdeki o çıkmayan zorlu lekelerden eser yok.