Evimizdeki klozetler, bir süre sonra ilk günkü beyazlıklarını kaybediyor. Bunun sebebi ise sürekli olarak kullanmamız ve yeteri temizliklerini yapmamamızdan kaynaklanıyor. Ancak bu sararmaları ortadan kaldırabileceğimiz bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemleri doğru bir şekilde uygularsanız, klozetlerinizdeki sararmaları ortadan kaldırabilir ve hem ilk günkü beyazlıklarına kavuşur hem de hijyen açısından oldukça iyi olur. Bu yazımızda sizlere, sararmış klozetleri nasıl ilk günkü haline getirebileceğinizden bahsettik.

Sararmış klozetleri temizlemek için etkili yöntemler

Sararmış klozetleri temizlemenin birbirinden farklı ve etkili yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak, sararmış klozetlerini bembeyaz bi hale getirebilirsiniz. Gelin hep birlikte bu yöntemleri inceleyelim.

Çamaşır suyu

Çamaşır suyu, içerisinde güçlü kimyasallar barındıran bir ağartıcıdır. Bu yüzden de çamaşır suyu, belli yüzeyleri temizlerken oldukça etkili olabilmektedir. Özellikle klozet sarartılarını geçirebilmek için çamaşır suyu biçilmiş kaftandır. Ancak çamaşır suyu kullanırken dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü oldukça güçlü kimyasal barındırdığı için cildinize zarar verebilir. Bu yüzden de çamaşır suyu kullandığınız esnada cildinizi kapatacak önemler almanız gerekiyor. Ayrıca çamaşır suyu kullanırken, dışarıda giymediğiniz eski kıyafetleri kullanmak mantıklı bir seçim olacaktır. Çünkü çamaşır suyunun kıyafetlere sıçraması, o kıyafetlerinin çamaşır suyu sıçrayan bölgelerindeki renginin bozulmasına neden olacak.

Çamaşır suyu ile klozet temizlemek için öncelikle çamaşır suyunu, normal su ile seyreltmeniz gerekmektedir. Daha sonra su ile seyreltmiş olduğunuz çamaşır suyunu, bir adet sprey kurusuna boşaltın. Ardından hazırladığınız spreyi de klozetteki sararmış alanlara sıkın. Yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sorna ise bir adet fırça yardımı ile bu bölgeleri güzelce ovalayın. Ovalama sırasında farkedeceksiniz ki, klozetinizdeki sararmaların hemen hemen hepsi ortadan kalkacak. Temizleme işleminin ardından da klozetinizi güzel bir şekilde su ile durulayın.

Beyaz sirke ve karbonat karışımı

Beyaz sirke

Eğer klozetlerinizi temizlerken kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız, beyaz sirke ve karbonat karışımından yardım alabilirsiniz. Evimizin her köşesinde tercih edilebilen beyaz sirke ve karbonat karşımı, aynı şekilde klozetlerdeki sararmaları da ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Beyaz sirkedeki asidik maddeler, sararmaya neden olan etmenlerin ortadan kaybolmasını sağlayacak ve aynı şekilde klozetleri de bakterilerden arındıracaktır. karbonatın granürlü yapısı ise bu saramaları tamamiyle temizleyecektir.

İLGİLİ MAKALE  Klozetleri 'bembeyaz' yapan müthiş formüller

Karbonat ve beyaz sirke ile temizleyici hazırlamak için öncelikle bir karıştırma kabı içerisine 2 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Daha sonra ise bir bardak kadar beyaz sirke ekleyin. Bu iki malzemeyi güzel bir şekide karıştırın ve macun kıvamı almasını sağlayın. Dha sonra ise hazırladığınız bu macunu, klozeti ovalayacağınız fırçanın üzerine sürün. Ardından da bu fırça ile klozetinizdeki sararmış bölgeleri güzel bir şekilde ovalayın. Bu macun ile yapacağınız temizlik esnasında, klozetinizdeki her türlü bölgesinde oluşan sarartıların ortadan kaybolduğu0nu göreceksiniz. Bütün sarartıları ortadan kaldırdıktan sonra ise klozetinizi güzelce durulayın. Ancak ılık su kullanmanız, klozetlerinizin daha parlak görünmesinde etkili olacaktır.

Limon ve karbonat

Limon da güçlü bir temizleyici olarak kullanılabilir. Özellikle klozet gibi hijyen açısından düşük yerlerin temizliğinde, limon kullanılması tavsiye ediliyor. Çünkü limonun içerisindeki güçlü asidik maddeler, bu bölgelerdeki bakterileri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca limonun içerisindeki diğer besin maddeleri, bu tür yerlerdeki sararmaların üstesinden kolaylıkla gelecektir. Eğer isterseniz, limon ile birlikte karbonat da kullanabilirsiniz.

Limon ile klozetlerdeki sararmaların üstesinden gelebilmek için öncelikle uygun bir kap içerisine karbonat doldurun. Ardından da bir adet limonu ortadan kesin. Fakat limonu enine kesmek yerine boyuna kesin. Bu sayede limonun yüzey alanı daha büyük olacaktır. Daha sonra ortadan ikiye kesmiş olduğunuz limonu karbonata batırın. İsteğe bağlı olarak karbonat ile tuzu karıştırabilir ve temizlik malzemenizi çok aha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Karbonata batırdığınız limon ile de daha sonra klozetledeki sararmış bölgeleri güzelce ovalayın. Birkaç kez ovaladıktan sonra ise bulaşık süngerine biraz temizlik kremi dökün ve ovalamaya devam edin. Bu şekilde klozetlerdeki sararmaların önüne geçecek ve klozetlerdeki bakterilerin hepsini dezenfekte edeceksiniz.

İzleyin: Sadece 5 Dakikada Sararmış Tuvalet Temizleme Yöntemi | Klozet Temizliği