Kurban Bayramına sadece 1 gün kala Tarım ve Orman Bakanı yardımcısı Nihat Pakdil, kurbanlık açısından herhangi bir sorunun olmadığını söylerken, kurban sayılarının tam manasıyla yeterli olduğuna dair dikkat çekti. Kurbanlık sayısında herhangi bir problemin olmadığına dair açıklamada bulunan Pakdil,”Son günlerde satışlar daha da yoğunlaşır ama yetiştiricilerimiz şu anda kurbanlıkların yüzde 80’inin satıldığını ifade ettiler.” şeklinde konuştu. Kurbanlık sayısında herhangi bir sorunun olmadığını dile getiren Pakdil şu açıklamarda bulundu…

“Fazlasıyla hayvanımız mevcut”

Kurban bayramına sadece bir gün kalırken, kurban ibadetini yerine getirecek olan pek çok vatandaş kurban yerlerini çoktan ziyaret etmeye başlamıştı. En uygun ve sağlıklı hayvanı almak için hummalı bir araştırma içerisinde olan vatandaşa bir açıklama da Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Nihat Pakdil,’den geldi. Kurban Bayramı öncesinde, kurbanlık sayısında herhangi bir problemin olmadığına dikkat çeken Pakdil, kurban satışının yüzde 80’inin gerçekleştiğini dile getirirken, “Son günlerde satışlar daha da yoğunlaşır ama yetiştiricilerimiz şu anda kurbanlıkların yüzde 80’inin satıldığını ifade ettiler.” şeklinde konuştu. Tüm illerde ki kurban kesim yerlerinin gerekli denetimlerden geçtiğini dile getiren Pakdil, kurban kesim yerlerinin gönül rahatlığıyla tercih edilebilir olmasına dikkat çekti.

Kurban kesim yerlerinin yanı sıra tüm kurbanların da gayet sağlıklı olduğunu dile getirirken tüm kurbanlık işlemlerinin rahatlıkla yerine getirilebileceğine dair açıklamada bulundu. Bilhassa büyükbaş hayvanların küpeli olmasına gerektiğine dikkat çeken Pakdil, küpeli olan büyükbaşların aşılarının ve sağlıklarının oldukça yerinde olduğunu anlayabileceklerine dair söylemde bulundu. Kurbanlık sayılarında herhangi bir problem olmadığını dile getiren Pakdil, fazlasıyla hayvanımızın olduğunu söylerken”Fazlasıyla hayvanımız mevcut. Kurban sonrasına yönelik olarak da eğer yetiştiricilerimizin satamadığı hayvanlar söz konusu olursa Et ve Süt Kurumu marifetiyle onları değerlendirme imkânı var. Kurumumuz bu konuda hazırlıklıdır.” şeklinde konuştu. Aynı zamanda kurban sahiplerine, kurban ibadetlerini yerine getirirken çevreyi kirletmemeleri noktasında uyarılarda bulunan Pakdil, kurbanlıklara ait olan atıkların sokaklara atılmaması karşın çeşitli açıklamalarda bulundu. Kurbanlıkların kesilmesiyle alakalı çeşitli söylemlerin içerisinde bulunan Pakdil, kurban kesiminin ehil kişiler tarafından yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yapmayı ihmal etmedi.

İLGİLİ MAKALE  Kirişci uyardı: "Tarımı gıda güvenliği açısından bir milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz"

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/