Ülkemizdeki yaşanan enflasyon nedeni ile sebze ve meyve fiyatları sürekli olarak artmakta. Bu nedenle de insanlar saksıda meyve sebze ekmeye başlamayı planlıyor. Evinizde en kolay ekebileceğiniz sebzelerden biri de maydanoz. maydanoz insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. Bununla beraber saksıda da kolay bir şekilde yetiştirilebilmesi, maydanozu oldukça popüler kılmakta. Ancak evinizde maydanoz yetiştirebilmeniz için belli başlı püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Gelin hep birlikte bu püf noktaları inceleyelim.

Torf bakımından zengin, gevşek toprakları kullanın

Maydanoz yetiştirmek için besin değeri yüksek toprakları tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda toprağın gevşek olması oldukça önemli. Çünkü maydanoz bitkisi sert ve sıkı topraklar içerisinden filizlenemez. Bunun için torf ve humuslu toprakları alıp karıştırarak, gevşek topraklar elde edebilirsiniz. Bütün bunlar ile beraber maydanoz yetiştirdiğiniz toprağın Ph değerinin 6 ile 7 arasında olması oldukça önemli. Eğer bu Ph değerinin altında veya üstünde bir toprakta maydanoz yetiştirmeye kalkarsanız, maydanozunuzu istediğiniz gibi yetiştirmeyeceksinizdir. Ancak ne olursa olsun maydanoz yetiştirdiğiniz toprağın hem gevşek hem de hava alması gerekmektedir.

Güvenilir yerden maydanoz tohumu alın

Maydanoz yetiştirmek için ilk önce, maydanoz tohumu temin etmeniz gerekmektedir. Ancak maydanoz tohumlarını güvenilir yerlerden temin etmeniz oldukça önemli. Bu günlerde artık her şeyin doğal halini bulmak oldukça zorlandı. Doğal olmayan bir maydanoz tohumu ile sağlıklı maydanoz yetiştiriciliği yapamazsınız. Bu yüzden alacağınız maydanoz tohumlarının güvenilir ve doğal olması gerekmektedir.

Maydanoz

Kullandığınız saksılara dikkat edin

maydanoz yetiştirirken seçeceğiniz saksı oldukça önemli. Doğru bir şekilde maydanoz yetiştirmek için drenaj deliklerine sahip bir saksı seçmeniz oldukça önemli. Ayrıca çok derin olmayan saksılar tercih etmelisiniz. Eğer maydanoz yetiştireceğiniz yeriniz kısıtlıysa, küçük saksılar da tercih edebilirsiniz.

Doğru tarihlerde maydanoz ekin

Maydanoz ekmek için Ocak ayı ile Ekim ayı arası uygundur. Ancak en güzel maydanozları elde etmek istiyorsanız, kesinlikle Mart sonu veya Nisan başını tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu zamanlarda ekilecek olan maydanozlar diğer maydanozlara nazaran çok daha sağlıklı ve lezzetli olmaktadır.

Ekimi doğru yapın

Maydanoz tohumlarını ekerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların en başında ise maydanoz tohumlarını çok fazla derine ekmemeniz gerekiyor. Bunun dışında tohumların üst kısmında kalan toprağın gevşek hava alabilir seviyede olması gerekmektedir. Çünkü maydanoz filizleri sert ve sıkı toprağın üzerinden filizlenememektedir.

İLGİLİ MAKALE  Anksiyete ve depresyonla savaşan yiyecekler

Saksının üst tarafında 5 ya da 6 santimetrelik bir boşluğun kalması yeterli olacaktır. Bununla beraber maydanoz tohumlarını ekerken, saksınızdaki toprağın hafif nemli olması oldukça önemli.Eğer toprağın yeteri kadar nemli olmadığını düşünüyorsanız tohumlarınızın daha çabuk filizlenebilmesi için ağzı sprey şeklinde olan bir sulama şişesiyle toprağınızı nemlendirebilirsiniz.

Sabah güneşini sever

Maydanoz saksılarınızı her zaman sabah güneşini alan yerlerde tutmanız önemli. Sabah güneşi, maydanoz bitkisini oldukça beslemektedir. Bununla beraber toprağı her zaman nemli tutmalısınız. Kuru bir toprak, maydanoz tohumlarını filizlenmesini engelleyebilir. Maydanoz tohumlarının beslenebilmesi için toprağın sürekli olarak hafif bir şekilde nemli kalması gerekmektedir. Bunun için toprağı sprey şeklinde sulayabilirsiniz.