Ödem sorunu günümüzde özellikle pandemi sonrasında birçok insanın yaşamaya başladığı ve hiç kimse için güzel bir görüntü oluşturmayan bir sağlık sorunudur. Bu sorundan kaçınmak ve fazlalık şişmeler ile kilolardan kurtulmak için ise birçok farklı yöntem aranmakta, özellikle aktarlardan alınan kuru bitkiler ile hazırlanan bitki çayları popüler şekilde tüketilmekte. Doğal kaynaklardan faydalanmak isteyenlerin başvurduğu bu ödem attırıcı özelliğe sahip çaylar ise kişiden kişiye etki değişikliği gösterebiliyor.

Ödem neden oluşur?

Ödem vücutta suyun işlenememesi sonucunda kalan su ve şekerlerin birikmesinden kaynaklanan bir sorundur ve hem kilo vermeye bağlı olan metabolizma çalışma hızını hem de sağlıklı ve fit bir görünüm elde etmeyi etkileyen bir durumdur. Ödem oluşumu yetersiz su tüketimi ya da gereğinden fazla su tüketimi gibi nedenler ile ortaya çıkabileceği gibi başka bir şekilde egzersiz eksikliği, yeme içme alışkanlıkları gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda böbrek ve karaciğer çalışmasının olumsuz etkilenmesinden dolayı da ortaya çıkabilen ödem sorunu basit bir kilo problemi olabileceği gibi iç organlara bağlı ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Aşırı şekerli gıdaların, glütenin ve alkolün tüketimi ise ödem oluşumuna yol açtığı bilinen en etkin nedenlerdendir. Vücuda alınan minerallerin yeteri kadar işlenemiyor oluşu da ödem oluşumu nedenleri arasında sayılabilir. Ödem oluşumunu engellemek için de yapılabilecek birçok aktivite ve tüketilebilecek bitki çayları mevcuttur.

Ödem attıran bitki çayları

Ödem oluşumun engellenemediği ve şişiklerin yaşandığı zamanlarda ise bu şikayetlerden ve şikayetlerin altında yatan sebep olan ödem sorunundan kurtulmak için her gün hazırlanarak tüketilebilecek bitkisel yöntemler ve bu yöntemleri uygulama şekilleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Portakal ve ıhlamur çayı

Zengin bir C vitamini kaynağı olan portakal ve kış aylarının sevilen içeceği ıhlamurun bir araya gelişi pek çok soruna fayda sağlayan bir karışım. Bu karışımı elde etmek için ihtiyaç duyacağınız bir diğer unsur ise her gün çokça tükettiğimiz siyah çay. Demleyeceğiniz siyah çay içerisine bir tutam ıhlamur ve 2 dilim portakal ekleyerek bu şekilde demlerseniz ve bu karışımdan günde 1 fincan kadar tüketirseniz zamanla ödemlerden kurtulacak ve su tüketimi ile böbrek çalışma hızınızın arttığına şahit olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Zeytin yaprağının yararları. Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? (Kaynak: izlehaber.com)

Naneli ıhlamur çayı

Nane ilave edilerek hazırlanan ıhlamur çayı sadece metabolizmayı hızlandırmıyor aynı zamanda ödem atmaya da yardımcı oluyor. Yarım demet maydanoz, bir tutam taze nane, bir tutam taze ıhlamur ve 1 limonu bolca su içerisine atarak kaynamaya bırakabilir ve kaynadıktan sonra günde 1 ya da öğünlere bölerek 2 fincan şeklinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz bu karışıma az miktarda bal ekleyerek de tatlandırabilirsiniz.

Karahindiba çayı

Karahindiba doğal bir idrar ve iltihap söktürücü olması ile vücutta birikmiş olan ödemi atmaya yardımcı olur. Bu faydalı çayı tüketmek için ise bir bardak suyu kaynatıp daha sonra ılıması için bekleyin. Ardından bu suyun içerisine 2 çay kaşığı karahindiba ekleyin ve ağzını kapatarak 5-10 dakika kadar dinlendirin. Çayı hazırlayıp süzdükten sonra içerisine 2-3 adet karanfil de ekleyip içebilirsiniz. Bu karışıma başka herhangi bir madde eklenmesi tavsiye edilmez çünkü tatlandırıcılar karahindibadan alacağınız verimi düşürüyor.

Zencefil çayı

Zencefil kullanılarak hazırlanan çaylar özellikle hamlelik döneminde ortaya çıkan hormon bozukluklarına bağlı ödemlerin atılmasında büyük rol oynamaktadırlar. Zencefil kullanarak ödem çayı hazırlamak için 1 cm kadar büyüklükte bir zencefil sapını 2 su bardağı su içerisinde soyulmuş küçük parçalar halinde 15 dakika kadar kaynatmanız ise yeterli oluyor. Karışımı tatlandırmak için kaynadıktan sonra içerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Mucize karanfil çayı

Karanfilin vücutta biriken toksinleri atma gücü vardır ve belirli gıdalar ile birleştirildiği zaman bu gücü katlanarak artıp doğal bir ödem çayına dönüşmesini sağlar. Bu mucizevi çaydan faydalanmak için ise 2 bardak suyu kaynatarak sırasıyla kaynayan su içerisine 1 tutam mısır püskülü, 1 tutam kiraz sapı, 6 sap maydanoz, 1 poşet yeşil çay, 2 adet karanfil atarak 4 dakika kadar bu halde kaynamaya bırakın. Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz.