Fenerbahçe başkanlığına koyduğu adaylıkla tüm gözleri üzerine çeken Saadettin Saran hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Nerede doğdu, neler yaptı, hangi olayların içerisinde bulundu, bugüne kadar edindiği servet ne kadar? Sadettin Saran’a ait tüm bilinmeyenlere haberimizin detayından ulaşabilir, gerçek Sadettin Saran’ı tanıyabilirsiniz…

Sadettin Saran kimdir?

Sadettin Saran 30 Ağustos 1964 doğumludur. Amerika’nın Colerado eyaletine bağlı Denver kentinde dünyaya gelmiştir. Asıl adı esasında Steven Sadettin Saran’dır. Babası Özbek Saran, doğumu Kırklareli olup devlet memuruyken, annesi Geraldine Saran Amerikalıdır. Eğitim- öğretim hayatına Türkiye’de başlarken, üniversite eğitimini tamamlamak için Amerika’yı tercih etmiştir. Amerika’ya sporcu bursu ile katılım sağlamıştır. Üniversite eğitimini tamamladığı Amerika’nın yayıncılık anlayışını beğenerek, aynı anlayış çerçevesinde Türkiye’de bir özel yayıncılık şirketi kurmaya çalışmıştır. Esasında Sadettin Saran’ı tanımamıza vesile olan dönüm noktası da ESPN’in kapısından girerek olmuştur. Amerika bazlı bu şirket Saran’a ilk olarak üç aylık bir deneme süreci fırsatı sunmuştu. Projelerini başarılı tamamlaması sonucunda aynı şirket bu kez altı aylık bir deneme sürecini başlattı. Her iki deneme sürecini de başarılı atlatması sonucunda ESPN ile bağları güçlendiren Saran, ipleri koparmayarak aynı iletişimle otuz iki yıldır şirketle çalışmaya devam ediyor.

Sadettin Saran neden tekrardan gündem oldu?

Fenerbahçelileri taraftarını ikiye bölen, başkan Ali Koç sevdası üzerine başkan seçimlerinin günü gelmişti. Adayların belirlendiği bu süreçte Sadettin Saran, sarı lacivertli takımın başkanı olabilmek için yönetime giderek aday olduğunu belirtti. Spor medyasından tam üç yıl sonra tekrar başkanlığa aday olması büyük ses getirdi. Daha öncesinde Almanya Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund’un hissedarı olan 52 yaşındaki girişimci Sadettin Saran’ın adının Fenerbahçe başkanlığıyla anılması, kaybolan popülaritesini tekrar kazanmasına sebep oldu.

Premier Lig’de Saran Rüzgarı

İngilterePremier Liginin yayın haklarını zamanında 50 bin USD karşılığında satın alan Sadettin Saran, bu değerin zamanla 50 milyon Dolar’la ölçüldüğünü söylemişti. Fakat İngiltere Premier Ligi’ne ait tüm maçların yayın hakları BeinSport’un olacak.

Sadettin Saran’ın serveti ne kadar?

Genellikle medya sektörüne yatırım yapmayı amaçlayan Sadettin Saran, S Sport1 ve S Sport2 gibi televizyon kanallarının yanı sıra, S sport plus adından bir de dijital platformun sahibidir. Ayrıca, Türkiye’nin en eski radyolarından bir tanesi olan Radyospor’da Saran Group çatısı altındadır. Fakat Sadettin Saran’ın net servetine dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  İsmail Saymaz kimdir? Hayat hikayesi (Kaynak: soru.com.tr)

Sadettin Saran Süper Lig’in yayın haklarını alacak mı?

Hemen hemen tüm futbolseverlerin aklına takılan konulardan bir tanesi de Sadettin Saran, Süper Lig’in yayın haklarını alıp, almayacağı oluyor. Bu noktadaki soruları yanıtlayan iş insanı Sadettin Saran’da ihaleye katıldıklarını ve şartları tüm titizlikle inceleyeceklerini belirtti. Şartların kendilerine uygun olması durumunda Süper Lig’in yayın haklarını alacaklarını söyledi.

Dortmund’u bırakmasının sebebi neydi?

2005 yılında Almanya lokomotif takımlarından bir tanesi olan Borussia Dortmund’un hissesini satın alan Sadettin Saran, medyadaki kimliği dolayısıyla sık sık topun ağzına oturtulmuştu. Türk kimliği dolayısıyla Dortmund’a ayak uyduramayacağı düşünülen Sadettin Saran, buradaki hissesini devretmek zorunda kaldı.