TikTok son yıllarda en popüler ve en çok kullanılan uygulamalar içerisinde bulunmaktadır. 2016 yılı Eylül ayında ByteDance tarafından kullanıcılara sunulan uygulama oldukça rağbet görmüştür. Tiktok 15 saniyelik videolar ve müzikal uygulamalar hazırlayarak tüm dünyaya yayılmıştır. Yediden yetmişe her yaş grubunda takipçisi olan uygulama 150 ülkede 1,2 milyar kullanıcıya ulaşarak en çok kullanılan sosyal medya ağına sahip olmuştur. Tiktok sahibinin ismi Zhang Yiming olarak biliniyor.

TikTok sahibi Zhang Yiming

TikTok sahibi Zhang Yiming

TikTok Ne Zaman Kuruldu?

Tiktok Eylül 2016 yılında ByteDance tarafından Çin’de piyasaya sürülmüştür. Çin’deki adı Douyin olarak bilinmektedir. Eylül 2017 yılında da Endonezya’da yayılmaya başlamıştır. Uluslararası pazara uygun olması adına Douyin adını Tiktok olarak değiştirmiştir. ByteDance Musical.1y’i satın alarak genç nesil için daha farklı sosyal medya uygulaması başlatmıştır. Musical 1’y de oluşan mevcut hesapları tek bir uygulamada toplayarak bir araya getirdi ve dev bir veri tabanına ulaşmış oldu.

TikTok’ta Nasıl Fenomen Olunur?

TikTok uygulaması indiren kişilerin fazla bir kısmı içeriğini merak ettiği için ve izlemek istediği için indirmek olduğunu söylerler. Tiktok’ta video çekerek fenomen olmak isteyenler çok fazla bulunmaktadır. Tiktok’ta fenomen olabilmek için bu uygulamayı telefonunuza veya tabletinize indirmeniz gerekiyor.

TikTok uygulamasındaki video beğeni oranınız ve takipçi sayınız sizleri daha çok veya daha az ön plana çıkarabiliyor. Tiktok’ta nasıl bir kitleye hitap etmek istediğinizi önceden belirleyip bu doğrultuda uygun içerikler üzerinde çalışıp öyle yoğunlaşmanız gerekiyor. Yapmanız gereken Tiktok’ta insanları neleri daha fazla izlediğini, nelere daha fazla ilgi gösterdiklerini araştırıp trend olan videolar çekerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Dünya’daki En Ünlü TikTokerlar Kimlerdir?

Dünya üzerinde en fazla kullanılan TikTok uygulaması içerisinde oldukça çok izlenim kazanmış ve pek çok takipçisi bulunan kişiler bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Charli D’Amelio: Tiktok’ta video oluşturan bu kişi Amerikalı ve dansçıdır. 119.5 Milyon takipçisi vardır
 • Khabane Lame: Senegalli İtalyan bir TikTok ünlüsüdür 85,6 Milyon takipçisi vardır
 • Bella Poarch: Filipinli Amerika içerikli üretici ve şarkıcıdır 75,2 Milyon takipçisi vardır
 • Zach King: Amerikalı bir Tiktoker film yapımcısıdır 62,1 Milyon takipçisi vardır
 • Will Smith: Afrikalı ve sinema oyuncusudur 57,8 Milyon takipçisi vardır
 • Spencer Polanco Knight: Amerikalı ve buz hokey kalecisidir 53,6 Milyon takipçisi vardır
 • Loren Gray: Pensilvanyalı ve ünlü şarkıcıdır 52,8 Milyon takipçisi vardır
Charli D'Amelio

Charli D’Amelio

Tüm bu isimlerin takipçi sayıları her geçen gün değişim sergilemeye devam etmektedir. Bazen listeye farklı isimlerde eklenebiliyor. Bir haftada binlerce kişi takipçisi kazanabilirler veya kaybedebilirler.

Türkiye’nin En Ünlü TikTokerları Kimlerdir?

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça fazla kullanılmaya başlayan bu uygulama Türkler tarafından pek çok ilgi görmüştür.

Tiktok sosyal medya kullanarak birçok takipçiye ulaşan isimler şunlardır:

 • Czn Burak: Restoran sahibi ve ünlü bir şeftir. 45.6 Milyon takipçisi vardır.
 • Nnursema: Boyama ve farklı çizimler yapmaktadır. 16.3 Milyon takipçisi vardır.
 • Yesimresmi1: Dublaj yaptığı ve dans ettiği videoları bulunmaktadır. 10 milyon takipçisi vardır.
 • Nusr_et: Restoran sahibi ve 9.9 Milyon takipçisi vardır.
 • Aydas: Dans ediyor, dublaj yapıyor ve şarkı söylüyor. 9.6 Milyon takipçisi vardır.
 • Cilgindondurmaci_: Maraş dondurma satıcısı ilginç dans gösterileri yapıyor. 9.6 Milyon takipçisi vardır.
 • Korayzeynep: ZINK tv bir aile hesabı olarak kullanılıyor. 8.9 Milyon takipçisi vardır.

Daha birçok Tiktok fenomeni bulunmaktadır. Bu sayılan hesaplar arsında her geçen gün sayılarda farklılık göstermektedir. Bazı hesapların sayısı artarken bazılarının düşüş sergileyebiliyor.

Czn Burak

Czn Burak

Tiktok Türkiye Yöneticisi Kimdir?

Gülten Ramazanoğlu

Gülten Ramazanoğlu

Tiktok Türkiye’de olan çalışmalarının başına iletişim sektöründe başarı sağlayan Gülten Ramazanoğlu getirilmiştir. 2002 yılında Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünü bitirerek birçok ünlü markalarda ve oldukça iyi şirketlerde iletişim adına başarılar sağlamıştır. Bu başarıları sonucunda 2021 yılında Tiktok Türkiye iletişim başkanı olarak iş hayatına devam etmektedir.

Tiktok Hangi Ülkelerde Yasaklandı?

Tiktok dünya üzerinde çok fazla kullanılan sosyal medya olsa bile çocuklar için zararlı sebepler bulundurabiliyor. Bu neden doğrultusunda bazı ülkeler Tiktok uygulamasını yasaklamışlardır. Yasaklayan ülkeler Pakistan, Hindistan ve Hong Kong olarak bulunmaktadır. Bu sayılan ülkelerin yanı sıra birçok ülkede Tiktok yasaklayıp yasaklamama konusunda düşünmeler söz konusu olmuştur.

 

Etiketlendi:

, ,