Son dönemlerde adını fazlasıyla duyduğumuz gıdalardan bir tanesi olan pikan cevizi, içerisinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığına fazlasıyla yardımcı olan oldukça güzel bir gıdadır. İçeriğindeki bileşenler kişinin hayat içerisinde çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirmeye de yardımcı olmaktadır. Arama motorlarında sıklıkla aratılan başlıklardan bir tanesi olan Pikan cevizinin ne olduğu ve pikan cevizinin insan sağlığına faydaları sıklıkla merak edilirken haberimizin detayında pikan cevizine dair pek çok şeye ulaşabilirsiniz…

Pikan cevizi nedir?

Dünya genelinde “pekan” olarak lanse edilen ancak halk arasında pikan kullanımı çok daha sık olan bu cevizin kökeni Amerika’ya dayanmaktadır. Sert kabuklu bir kuruyemiş olan pikan cevizi antioksidan açısından fazlasıyla güçlü protein ve yağ kaynağıdır. İçeriğinde bulunan bileşenlerin tamamı insan sağlığına büyük ölçüde sağlık depolayan türden olurken, son dönemlerde pikan cevizine olan ilgi ve alaka fazlasıyla artmıştır.

Pikan cevizinin faydaları nelerdir?

Son dönemlerin en ilgisi yüksek kuruyemişlerinden bir tanesi olan pikan cevizinin insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. İşte o mucizevi faydalar;

  • İçeriğinde bulunan mucizevi vitamin ve mineraller sayesinde kişinin bağışıklık sistemini büyük ölçüde yüksek tutan ve insan sağlığına son derece faydalı bileşenleri içerisinde barındıran oldukça sağlıklı bir gıdadır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinin yanı sıra kişinin kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan pikan cevizinin yeterli ve düzenli miktarda tüketilmesi fazlasıyla önemli olan gıdaların başında gelmektedir.
  • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına karşı da kişiyi büyük ölçüde koruma altına almaktadır.
  • Bilhassa erkeklerde meydana gelen prostat rahatsızlığının kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişiyi prostat kanserine karşı koruma altına almaktadır.
  • Diyabet riskinin azalmasına büyük ölçüde katkı sağlayan pikan cevizinin düzenli olarak tüketilmesi fazlasıyla önemlidir.

  • Pikan cevizinin içerisinde yer alan bileşenler kişinin beyin sağlığını büyük ölçüde desteklemeye yardımcı olurken, beyin içerisinde bulunan hücrelerin sağlıklı bir şekilde onarılmasına da katkı sağlamaktadır.
  • İştahın dengelenmesine yardımcı olan pikan cevizi kişinin, iştah kontrolünü yapmaya da yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla pikan cevizini yeterli ve düzenli miktarda tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
İLGİLİ MAKALE  Ruhunuzu kansere karşı koruyun! 'Stresle başa çıkmanın' 10 yolu

Pikan cevizi nerede yetişir?

Lezzeti ve içerisinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığına fazlasıyla faydalı olan pikan cevizinin nerede yetiştirildiği merak edilen konular arasında yer alırken  pikan cevizi sıklıkla Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Güney Afrika, Peru, Avustralya ve İsrail gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Türkiye genelinde ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen pikan cevizi, sağlık açısından fazlasıyla sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır.

Pikan cevizinin besin değerleri nelerdir?

100 gr1 Porsiyon
Karbonhidrat (g)140.4
Protein (g)90.26
Yağ (g)722.04
Lif (g)100.28
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)00
Potasyum (mg)00

100 gr1 Porsiyon
Kalsiyum (mg)00
Vitamin A (iu)00
Vitamin C (mg)00
Demir00

Pikan cevizi günde kaç tane tüketilmesi gerekir?

İçeriğinde bulunan sağlıklı bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine büyük ölçüde katkı sağlayan pikan cevizinin insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Zengin vitamin ve mineral seviyeleri sayesinde insan sağlığına son derece faydalı bir gıda olan pikan cevizinin tüketilmesi son derece önemli olan gıdaların başında gelirken, pikan cevizinin faydalarından yararlanabilmek için yeterli miktarda tüketilmesinin büyük ölçüde önemi bulunmaktadır. Bilhassa gelişim çağındaki çocukların beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için son derece faydalı bir gıda olan pikan cevizini çocuklarınıza yedirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Pikan cevizinin zararı var mıdır?

Pikan cevizinin faydaları kadar pikan cevizinin herhangi bir zararının olup olmadığı da sıklıkla merak edilen konular arasında yerini alıyor. Pikan cevizi insana sağlığına son derece faydalı bir gıda olurken, yeterli miktarda tüketimini sağlamak elbette son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Pikan cevizinin içeriğinde bulunan bileşenlerden tam manasıyla yararlanabilmek için pikan cevizini yeterli miktarda tüketmek fazlasıyla önemlidir. Her gıdada olduğu gibi pikan cevizinde de fazla tüketim yapmak, kişide çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olacak durumlar arasında yer alacaktır. Bu durum itibarıyla yeterli miktarda tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Sağlıklı bir vücut için abartıya kaçmadan pikan cevizi tüketiminde bulunabilirsiniz.

Video: Pikan Cevizi Fiyatı ve Fidan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ?