Kilo vermede öncelik ödemleri vücudumuzdan atmaktır. Bu ödemlerin birikimi vücudumuzu daha şişkin göstermektedir. Detoks suları ise bu ödemleri atmamıza yardım etmekte. Bir Bilene Sorduk? Ekibi olarak kilo vermek isteyenlerin merak ettiği Ödem nasıl atılır? Detoks suları ne işe yarar? Sorularını Diyetisyen Ahmet KAYA’ya yönelttik.

Ödem nedir?

İnsan vücudu mükemmel bir metabolizmaya sahiptir. Eğer vücudumuz susuz kalırsa, bu duruma bir önlem olarak su tutmaya başlıyor. Bu sular vücudumuzun her bölgesinde birikebiliyor. Eller, ayaklar, yüz, eklem bölgeleri, karın bölgesi, bacaklar ve kalça bölgelerinde bu sular birikebilir. Ödem birikmesi, vücudumuzun susuzluğa karşı aldığı bir önlemdir.

İzleyin: Ödem nedir? Detoks programları ne işe yarar?

Ödem nasıl atılır?

Ödem, sudan oluşmaktadır. Susuzluğa karşı bir önlem olduğu için bolca su tüketmek, ödem atılmasındaki en önemli aşamadır. Fakat bu suları içerken dikkatli olmalıyız. Bir içişte 1 litre su içmek herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Günde yaklaşık 2,5 ile 3 litre su içmek gerekmektedir. Bu seviye kilonuza bağlı olarak değişmektedir. Ama içmeniz gereken suyu bir kerede içerseniz, vücudunuz içtiğiniz bu suyun gerekli kadarını kullanacaktır. Kullanılmayan su ise idrar ve terleme yoluyla atılacağı için, bir içişte 1 litre su içmenin hiçbir faydası olmayacaktır. Su tüketmenin en doğru yolu, sabah kalkınca direk su içmek. Daha sonrasında ise 45 dakika aralıklarla 1 ya da 1,5 bardak su içerek günü tamamlamak.

“Akşam yemeğinden sonra içilen yeşil çayları tavsiye etmiyorum.”-Ahmet KAYA

Ödem atılımında yeşil çay içmek önemlidir. Fakat sadece yeşil çay içmek de yeterli değil. yeşil çay içmek, ödeminizi atacaktır. Fakat vücudumuzda bu sefer su kalmayacağı için, yeşil çay ile beraber su tüketilmesi gerekmektedir. Vücudumuzda su kalmaması riskli bir durumdur. Vücudumuzda su kalmaması organ yetmeliğine varıncaya kadar sorunlar doğurabilmekte.

Detoks programları nelerdir?

“Detoks, ben dahil bir çok meslektaşımın muzdarip olduğu konulardan biridir.”

Detoks; vücudun kilo verme esnasında bir duraksama dönemi içerisine girdiğinde, vücudumuzu şaşırtmak için kullandığımız bir programdır. Detoksun amacı, vücudun metabolizmasını hızlandırmaktır. Ayrıca detoks, vücutta tutulan suların atılmasını kolaylaştırmak için de kullanılabilir.

İLGİLİ MAKALE  Kahvaltınız için sağlıklı enfes bir tarif. 'Avokadolu salata' tarifi

Danışanlar genellikle diyetisyenlerine “detoks yapacak mıyız?” sorularını çok fazla sormakta. Çünkü detoks ile haftada 3 ya da 4 kilo verebileceklerini düşünüyorlar. Bu algının yanlış olduğunu söyleyen KAYA, detoks programları vücudun kilo verme hızını arttırarak diğer haftaya hazırladığını vurguladı. Detoks programlarının ve detoks suların temel amacı, vücudumuzda biriken toksinleri temizlemektir. Vücudumuzda biriken toksinler ya da ödemler yağ yakım hızını yavaşlatmakta. Detoks programı da bu ödemin atılmasını sağladığından, dolaylı yoldan yağ yakım hızını arttırmakta.

Ödem attırıcı meyveler nelerdir?

Ödem attırıcı meyve denildiğinde akla ilk olarak yeşil elma gelmektedir. Yeşil elma, içeriği bakımından lifli ve besleyecidir. Yeşil elma ile beraber taze zencefil tüketimi, ödem atmanızda size yardımcı olacaktır. Bu iki besinin dışında yeşil yapraklı sebzeler, ödem atma konusunda oldukça faydalıdır. Bu sebzelerin başını ise maydanoz çekmekte. Maydanoz ödem atımını hızlandıran mineralleri içermektedir. Ayrıca maydanoz da lifli bir gıda olduğu için, tokluk hissi sağlamakta.

Yeşil çay mükemmel bir ödem attırıcıdır. Fakat tansiyon hastalarına ve böbrek yetmezliği olanlara yeşil çayı önermeyen KAYA, bu hastalıklara sahip olanlara ise bir dilim ananas veya bir adet kivi tüketilmesini önermekte. Eğer kişinin bu tür hastalıkları yoksa, günde 2 ya da 3 fincan yeşil çay tüketmesi yeterli olaaktır.