Kilo vermek isteyen kişilerin favorilerinden ikisi olan akdeniz diyeti ve ketojonik diyet, son zamanlarda oldukça popüler olmuş durumda. Kilo vermek isteyen kişilerin ise merak ettiği “Akdeniz diyeti mi daha iyi yoksa ketojonik diyet mi?” sorusu. Diyet yapmak için ilk önce vücudunuzu tanımanız gerekmektedir. Çünkü herhangi bir diyet, herkes için uygun olmayabilir. Hal böyle olunca insanlar da kendilerine uygun diyetleri araştırmaya başladı. Akdeniz diyeti mi ketojonik diyetin mi size uygun olduğunu öğrenmek için ilk önce bu diyetleri tanıyalım.

Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz diyetinin içeriğinde genel olarak tam tahıllı besinler, zeytinyağlı ürünler ve sebzeler bulunmaktadır. Protein için ise daha çok deniz ürünleri ve beyaz et tüketimi, bu diyetin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Bu diyet süt ürünlerinin tüketimini azaltır ve kırmızı et, doymuş yağ, şeker gibi kalorisi biraz daha yüksek olan ürünlerin tüketimini minimuma çeker. Bu diyet daha çok İtalya ve yunanistan gibi Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerdeki ülkelerin insanları tercih etmektedir. Bu diyet daha çok kilo vermek için değil, bir beslenme tarzı olarak kullanılmaktadır.

Ketojonik diyet nedir?

Ketojonik diyetin amacı, oldukça az karbonhidrat tüketmektir. Çünkü ketojonik diyetin amacı, hızlıca kilo vermeyi sağlamaktır. Bu diyet %70 yağ, %20 protein ve %10 karbonhidrat tüketimini sağlamaktadır. Yağ oranının bu kadar yüksek olmasının sebebi ise vücudumuza sağladığımız enerjinin yağ ile olmasıdır. Bu sayede vücudumuz enerjik olur ve gün içinde herhangi bir sorun yaşamayız. Bu diyetteki ilk kalori kaynağımız ise kırmızı ve beyaz etlerdir. Kısacası protein bakımından yüksek olan besinlerin tüketimidir. Bu diyette kaçındığımız şeyler ise rafine şekerler, nişastalı sebzeler ve hamur işleridir. Kaçındığımız bütün bu besin gruplarında, yüksek oranda karbonhidrat bulunmaktadır. Bu diyetteki en yüksek orana sahip yağ grubunu ise sağlıklı yağları bulunduran kuruyemişlerden sağlamaktayız. Ancak tükettiğimiz kuruyemişlerin çiğ olması gerekli. İşlenmiş kuruyemişlerin içerisinde bulunan yağlar, ısıl işlem gördüğü için doymuş yağlara dönüşebiliyor. Bu sebepten ötürü kuruyemişlerimizi çiğ tüketmek daha iyi olacaktır.

Ketojonik diyet ile akdeniz diyetinin arasındaki farklar nelerdir?

Ketojonik diyet ile akdeniz diyetin aralarındaki en temel fark meyveler. Akdeniz diyeti günde yeterli miktarda meyve tüketilmesini teşvik ederken, ketojonik diyet ise meyve tüketiminin minimumda ya da hiç olmadığı bir diyet türüdür. Çünkü ketojonik diyet karbonhidrat alımını minimuma indirir ve meyvelerde karbonhidrat bulunmaktadır. İkinci en büyük fark ise ketojonik diyet ile hızlı bir şekilde kilo verebilmenizdir. Akdeniz diyeti ise uzun süreli uygulanan ve bir beslenme alışkanlığı kazanılmasını sağlayan diyettir. Ancak ketojonik diyet uygulaması, vücudumuzu ketoz adı verilen bir metabolik duruma sokar. vücudumuz bu duruma geçtiğimizde ise vücudumuz enerjiyi karbonhidrattan ziyade yağdan sağlar. Bu şekilde vücudumuzdaki fazla yağları yakmış oluruz.

İLGİLİ MAKALE  Viking diyeti nasıl yapılır? (Kaynak: izlehaber.com)

Akdeniz diyeti bir yaşam tarzıdır. Ancak hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, ketojonik diyeti uygulamanız daha iyi olacaktır. Bir diyet uygulamadan önce, sizin için sağlıklı olup olmadığını doktoruna sorun. Eğer herhangi bir diyet uygulamasının sağlığını etkilemesi durumu varsa, bir diyetisyenden ayrdım almanızı önermekteyiz.