Kilo vermek için öncelikle metabolizmanızı hızlandırmanız gerekmektedir. Metabolizmanızı hızlandırdığınız zaman, direkt olarak yağ yakamaya başlıyor ve kil veriyorsunuz. Doğada bizlere bunu sağlayan birçok gıda bulunmaktadır. Ancak bu besinlerin aralarından çıkan öyle bir gıda var ki, bu gıdayı tüketen anında zayıflamaya başlıyor. Bu gıda brokolidir. Birçok farklı vitamin ve minerali depolamakta olan brokoli, zayıflama konsunda da insanlara büyük yardımlarda bulunuyor. Bu yazımızda sizlere, brokolinin mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Brokolinin faydaları nelerdir?

Her yeşil yapraklı sebzede olduğu gibi brokoli de lif bakımından oldukça yüksek değerler sahiptir. Brokolinin bu lifli yapısı ise sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkili bir hale sokmaktadır. Bununla birlikte brokoli, lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlıyor. Bağırsak hareketlerinin bu şekilde düzenlenmesi ile beraber vücudun metabolizması hızlanıyor ve daha kolay bir şekilde kilo vermeye başlıyor. Ek olarak brokoli, bağırsak florasının düzenlenmesinde de yardımcı olan bir gıdadır. Bu yüzden de kabızlık ve ishal gibi bağırsak problemlerini çözüme kavuşturabilmek adına brokoli tüketebilirsiniz. ayrıca brokolinin içerisindeki lifler, iştahı kesmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak brokoli tüketen kişiler, gün içerisinde daha az yemek yemeye başlayacak ve daha az yemek yedikleri için de daha az kalori almış olacaklar. Metabolizmanın da hızlı çalışması ile brokoli tüketerek kilo vermek çok kolay bir hale gelecektir.

Brokoli, C vitamini bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Bu yüzden de brokoli tüketmek, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde de kış aylarında yaşayabileceğiniz grip ve nezle gibi hastalıklardan kendinizi koruma altına alıp, bu hastalıklara yakalandığınızda çok daha hızlı bir şekilde tedavi olabilirsiniz. Bütün bunlar ile beraber brokoli, vücut fonksiyonlarının tamamını düzenleyen besin maddelerine sahiptir. Bu yönü ile birlikte brokoli tüketmek, insan sağlığını her yönden olumlu etkileyecektir.

Brokolinin bir önemli faydası ise kalp ve damar sağlığı adınadır. Brokoli tüketmek, kan damarlarındaki tıkanmaların önüne geçecek ve kan akışını hızlandıracaktır. Bununla birlikte kan basıncının düşmesinde etkili olan brokoli, ani kalp krizi ve beyin kanaması gibi risklerin de azalmasını sağlar. Tansiyonun düşmesinde etkili olan brokoli, kan şekerinin de dengelenmesini sağlayarak şeker hastalığının önüne geçecektir. Brokolinin içerisinde oldukça güçlü antioksidan maddeler bulunmaktadır. Bu antioksidan maddeler, vücuttaki toksik maddelerin atılması konusunda oldukça etkili olabildiği gibi, vücutta biriken ödemlerin atılabilmesine yardımcı olduğu için de kilo verme konusunda bu yönden de yardımcı olacaktır. Brokoli, uzun yıllardır doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki iltihabın atılabilmesini sağlayan brokoli, ayrıca güçlü bir idrar söktürücüdür.

İLGİLİ MAKALE  Hızlı kilo veremiyorsanız 'bu 4 ipucunu' mutlaka uygulayın! Dr. Ayşegül Çoruhlu, hızlı kilo vermek için 4 ipucunu sıraladı

Brokolinin besin değerleri nedir?

Brokoli

İnsanların en merak ettiği konu ise brokolinin besin değerleri. Besin değerleri açısından oldukça besleyici bir gıda olarak bilinen brokoli, birçok farklı şekilde de tüketilebilmektedir. Çiğ ya da pişiş bir şekilde tüketilen brokoli, her türlü insanların sağlığı açısından olumlu etkiler barındırmaktadır. Brokolinin besin değerleri şu şekildedir:

 • Karbonhidrat: 6 gram
 • Protein: 2.6 gram
 • Yağ: 0.3 gram
 • Lif: 2.4 gram
 • C Vitamini: RDI’nin %135’i
 • A Vitamini: RDI’nin %11’i
 • K Vitamini: RDI’nin %116’sı
 • B9 Vitamini (Folat): RDI’nin %14’ü
 • Potasyum: RDI’nin %8’i
 • Fosfor: RDI’nin %6’sı
 • Selenyum: RDI’nin %3’ü

RDI, günlük alınması gerekilen besin değeri miktarına denilmektedir.