İnsanın var oluşunu etkileyen ve karakterinin oluşumunda bir hayli etkileri olan davranışlar tohumdan yetişkinlik çağına kadar izlerini sürdürmektedir. Bugünlerde nasıl bir insan olduğunuzun esasında en büyük göstergesi sahip olduğunuz ebeveynlerden geçmektedir. Sahip olduğunuz ebeveynleriniz sizi yetiştirirken size nasıl davrandıysa ve nasıl bir diyalog içerisinde büyüdüyseniz şuanki davranış şekliniz, insanlarla olan iletişiminiz geçmişinizle büyük ölçüde bağlantılıdır. Bu doğrultuda eğer narsist bir anne babaya sahipseniz bugün bir takım problemler ile karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Haberimizin bu bölümünde Psikolog Beyhan Budak’ın anlatımıyla narsistik özelliklere sahip anne ve babaların ortak özelliklerini ele alacağız. İşte bu davranışlardan uzak durmalısınız…

Narsistik özelliklere sahip anne ve babaların 5 ortak davranış şekli

  1. Narsistik özelliklere sahip anne ve babaların ortak olarak yaptığı durumların başında gelen birinci madde övünme içgüdüsüdür. Narsistik anne ve babalar çocuklarının başarısıyla çevreye karşı büyük bir övgü içerisindedir. Narsistik özelliklere sahip anne babalardan duymaya alışık olduğumuz “benim oğlum şu alanda çok başarılı, benim kızım bunu çok iyi yapıyor” şeklinde cümleleri duymanız pek mümkün olurken çocuklarıyla yalnız kaldıkların asla takdir edici cümleler ya da övgü dolu sözlere yer vermezken sürekli olarak bir eleştiri içerisinde olurlar.
  2. Narsistik özelliklere sahip olan anne ya da babalarda çocuksu özellikleri görmek ve saptamak oldukça olasıdır. Bu özelliklerden bazıları her zaman kendilerini düşünmeleriyle ya da olmayacak yerde tartışma çıkararak bir anda küsmeleriyle narsistik kişilikte olmalarını saptamak doğru olacaktır.
  3. Narsistik anne babaların ortak özelliklerinden bir tanesi de el iyisi olmalarıdır. El iyi olmak, başkalarının yanındayken inanılmaz derecede şefkatli anlayışlı bir insan olurken yalnız kaldığınızda bu durumun tam aksi şekilde anlayışsız, kaba, üslupsuz, yargılayıcı özellikleriyle ön planda olan kişilerdir. Bu özelliklere sahip olan insanlara el iyisi demek doğru bir tabir olacaktır. Başkaları varken dışarıya karşı en iyisi olmak amacıyla kendi olmayan davranışlar sergileyip hemen akabinde yalnız kaldığında çocuğuna çok daha kötü ve psikolojik olarak çeşitli problemlerin oluşmasına neden olacak bir takım davranışların içerisinde olacak davranışları sergileyebiliyor narsist özellikteki anne ve babalar.
  4. Narsist özelliklere sahip anne ve babaların ortak özelliklerinden bir tanesi de çocuğun kararlarından ziyade kendi kararlarının geçerli olmasını istemeleridir. Örneğin bir üniversite tercih seçiminde çocuk bambaşka bir bölüm isterken ailelerin çoğu, kendi düşünceleriyle hareket ederek kendi tercihlerini çocuklarının kabul etmelerini isteyerek çocuklarını hiç istemedikleri farklı bölümleri okumalarına zorlamaktadırlar. Bu özellik içerisinde büyüyen çocuklar, anne ve babalarına karşı gelmeleri sonucunda narsist özellikteki anne ve babalardan da “ben sana neler yaptım, ben senin için hangi emekleri verdim, ben bunu yapmaktan vazgeçtim sen en iyisini oku” şeklinde cümleleri duymak ve sanki anne babaların düşünceleri çocuğun kendi tercihinden çok daha önemliymiş gibi bir algı yaratmalarıyla ön plana çıkmaktadır.
  5. Narsistik özelliklere sahip anne babalar çocuklarına aksesuar ya da kendi başarı nesneleri gibi kullanabiliyorlar. Örneğin çocuk spora gitmek istemiyor ya da müzik eğitimi almak istemiyor anca anne ve baba için o çocuğun sporda başarılı olması ya da olmaması, “benim çocuğum spora, tenise, havuza gidiyor” diyebilmek için bir baskı ortaya koyması bile narsistik özelliklere sahip anne babalara son derece yeterli geliyor.
İLGİLİ MAKALE  Biyolojik baba ne demek?

Video: Bu 10 Davranışı Yapıyorsa Anne Baban Narsist Olabilir