Teknolojinin gelişmesiyle birlikte MHRS üzerinden randevu oluşturabilmek fazlasıyla gelişti. Çok daha pratik bir sistem olan MHRS randevu sistemi üzerinden dilediğiniz alanda randevu oluştururken aynı zamanda il/ ilçe bilgilerini girme işlemini tamamladıktan sonra gidebileceğiniz hastaneler listelenmektedir. Hastaneyi de seçtikten sonra istediğiniz alandaki randevunuzu kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. İşte MHRS randevu sistemi üzerinden, randevu oluşturmanın tüm detayları…

Hastanelerden kısa sürede randevu oluşturmanız mümkün!

Hastanelerden kısa süre içerisinde randevu oluşturmanız için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi “ALO 182” üzerinden gerçekleştirirken diğer yöntem ise çok daha kolay bir sistem olan MHRS üzerinden randevu oluşturmaktır. Son dönemlerde arama motorlarında sıklıkla aratılan başlıklardan bir tanesi olan MHRS üzerinden randevu oluşturmanın nasıl yapılması gerektiği merak edilirken, haberimizde adım adım nasıl randevu oluşturulacağını inceleyeceğiz. MHRS üzerinden randevu oluşturmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • MHRS randevu sistemi üzerinden randevu oluşturmak için ilk olarak https://www.mhrs.gov.tr/ girişinizi sağlayın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sağda yukarıda yer alan “Randevu Al” butonuna tıklayın.
 • Randevu al butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sekme üzerinden daha evvel üye oluşturduysanız üyelik bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Üye olmadıysanız “Üye Ol” butonu üzerinden gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından MHRS randevu sistemine üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.
 • Üyelik girişinizi MHRS sistemi üzerinden gerçekleştirdikten sonra aile hekiminden mi yoksa hastane randevusu mu alacağınızı seçin.
 • Seçmiş olduğunuz şık üzerinden gerekli butona tıklayın.
 • Hastane randevusuna göre seçim yaptığınızı varsayalım. Karşınıza “Genel Arama” ve “Konuma Göre Arama” şeklinde iki buton gelecek.
 • Karşınıza gelen butonu seçtikten sonra karşınıza çıkan sayfadaki bilgileri eksiksiz şekilde doldurun.
 • Bilgilerinizi eksiksiz şekilde doldurduktan sonra dilediğiniz hastaneden ve dilediğiniz bölümden randevunuzu doktorların müsaitlik durumuna göre kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Yukarıda yer alan adımları eksiksiz bir şekilde doldurmanızın ardından MHRS randevu sistemi üzerinden doktor randevusu oluşturma işlemini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. MHRS üzerinden gerçekleştirdiğiniz randevunuzu gidemediğiniz durumda oldukça kısa süre içerisinde iptal edebilirsiniz. Randevunuza gidemeyeceğiniz durumda iptal etmeniz fazlasıyla önemlidir. İptal edilmesi, başka insanların o doktordan ve alandan randevu oluşturabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla MHRS üzerinden oluşturduğunuz randevuyu yine MHRS sistemi üzerinden iptal edebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Randevunuzu MHRS sistemi üzerinden gerçekleştirdikten sonra iptal etmeniz gerekiyorsa aktif olan randevularınızın olduğu bölüme gelin.
 • Aktif randevularınızı gördükten sonra “Randevuyu İptal Et” sekmesine tıklayın.
 • Seçmiş olduğunu butondan sonra aktif olan randevunuzu iptal edebilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE  Pasaport randevusu nasıl alınır?

Yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde izledikten sonra MHRS randevu sistemi üzerinden gerçekleştirdiğiniz randevunuzu gidememeniz durumunda kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. MHRS randevu sistemi, vatandaşın randevularını kısa süre içerisinde gerçekleştirmesine yardımcı olan oldukça güzel bir uygulamadır. MHRS üzerinden aynı zamanda geçmişte hangi hastane ve hangi alanlarda randevu oluşturduğunuzu, doktorunuzu ve randevu oluşturduğunuz tarihi de oldukça basit bir işlemle görebilirsiniz. Son derece pratik bir uygulama olan MHRS randevu sisteminin aktif bir şekilde kullanılması kişinin hayatta çok daha pratik olmasına yardımcı olmaktadır.

İptal edilen randevuya ne olur?

MHRS sistemi üzerinden oluşturulan randevunun iptal edilmesi durumunda, iptal edilen randevuyu alabilmek için saat 16:00’dan sonra Alo 183 üzerinden randevunun olup olmadığını kontrol ederek oluşturabilirsiniz. Alo 183 üzerinden gerçekleştirdiğiniz konuşma sonrasında gün içerisinde ya da yakın bir tarihte almak istediğiniz randevuyu kısa süre içerisinde alabilirsiniz. Bu durum itibarıyla MHRS üzerinden ya da Alo 183 üzerinden oluşturduğunuz randevularınıza gidememeniz durumunda, randevunuzu iptal etmeniz büyük önem taşımaktadır. Sizinle birlikte o randevuyu almak isteyen ancak alamayan pek çok vatandaşın kapısını aralamış olursunuz.