Sağlık ocakları; genel sağlık taramalarının yapıldığı, aşı ve çocuk aşılarının yapılarak takip edildiği, halk sağlığına yönelik hizmet sunan sağlık kurumlarıdır. Sağlık ocaklarının kendi içerisinde farklı özellikleri ve bu özelliklere göre aldıkları tip isimlendirmeleri vardır.

Buna göre; bazı sağlık ocaklarında kan tahlili yapılabilirken, bazılarında yalnızca kontrol yapılabilir ve aile hekimlerinin bakmakta olduğu hastalar kısıtlıdır. Her türlü durumda, gereken tarama ve hastane gerektirmeyen sağlık kontrollerinde sağlık ocaklarına gidilmesi gerekecektir.

Son zamanlarda insanların dış ortamda fazla durmak istememesi ve sağlık ocaklarında sıra beklenmemesi için, sağlık ocağı randevusu gündeme gelmiştir. Konu hakkında; sağlık ocağı randevusu almak mümkün mü, alınma imkanı varsa randevunun nasıl alınacak olduğu ve hangi durumlarda sağlık ocağı randevusu alınacağı bilinmelidir.

Sağlık Ocağı Randevu Almak Mümkün Mü?

İnsanların bireysel sağlıkları ve toplumun sağlık durumunu korumak amacıyla, özellikle salgın hastalık dönemlerinde önlemler alınmıştır. Bu bağlamda yapılan yeniliklerden bir tanesi de, zorunlu olarak randevu alınarak sağlık kuruluşlarına gidilmesi yeniliğidir.

Sonuç olarak, sağlık ocaklarına gitmesi gereken her insanın randevu alması gerekecektir, randevu alımı mümkün ve oldukça kolay bir işlemdir.

İzleyin: MHRS İle Aile Hekiminden Randevu Alma

Sağlık Ocağı Randevusu İçin Nerelere Başvurulur?

Sağlık ocaklarına gitmek isteyen insanlar, devlet hastanelerinde olduğu gibi sıra alarak beklemek durumunda kalmayacaklardır. Alınacak olan randevular için sağlık ocağına dahi gidilmesine gerek olmazken, nerelerden randevu alınacağını bilmek oldukça önemlidir.

Sağlık ocağı randevu alımı için başvuru yapılması gereken yerler:

  • İnternet: İnternetin yaygın olarak kullanılması ve hemen hemen her evde internet bağlantısının kurulmuş olması, sağlık ocağı randevu alımlarının da internet üzerinden gerçekleştirilmesine neden olmuştur.
  • Telefon çağrısı: İnternet kullanımına yetkin olmayan veya okuma yazma durumu olarak internete giriş sağlayamayacak durumda olan insanların arama yapması gerekir. Sağlık bakanlığına bağlı randevu alma birimlerine ulaşmak da kolay olduğu için, telefon çağrısı yöntemi tercih edilebilir.
  • Sağlık ocağının kendisine: Sağlık ocaklarına ait iletişim bilgileri, internet sayfaları üzerinde yer alarak halka açık şekilde bulunur. Gidilmesi gereken sağlık ocağına ait telefon numarası alınarak aranabilir ve randevu alınabilir.
İLGİLİ MAKALE  MHRS üzerinden randevu nasıl alınır?

Bu şekilde tercih edilebilecek olan her randevu başvuru yöntemi, sağlık ocağı randevu alımında kullanılabilir.

Sağlık Ocağı randevusu nasıl alınır?

Sağlık Ocağı randevusu nasıl alınır?

Sağlık Ocağı Randevu Alımı Nasıl Gerçekleşir?

Sağlık ocağından alınacak olan randevularda, sağlık ocağına gitmesi planlanan kişinin kayıtlı olduğu sağlık ocağının hangisi olduğuna karar vermek gerekir. Daha sonra, sağlık ocağına gitmesi gereken kişiye ait kimlik numarası ve kimlik bilgilerini doğrulamak için istenen diğer bilgilerin (Anne kızlık soyadı, anne ve baba adı, isim ve soy isim gibi kişisel bilgilerin) biliniyor olması gerekir.

Bu bilgilerden sonra, seçilecek olan sağlık ocağı randevu alım yöntemine göre şu adımlar izlenir:

  • Telefon araması ise: Sağlık bakanlığına ait olan veya doğrudan sağlık ocağının kendisine ait olan telefon numarası bulunur ve arama yapabilen bir telefon yardımıyla, aranması gereken numaraya çağrı başlatılır. Sağlık ocağında yer alan görevliler ve sağlık bakanlığına kayıtlı görevliler tarafından kimlik doğrulaması ve sağlık ocağı kaydı tamamlanır.
  • İnternet üzerinden randevu alınması için: İnternet üzerinden yapılabilecek olan sağlık ocağı randevu alımları, her durum için açık değildir. Özellikle; hastaneye gidilmesi zorunlu olan, teknik malzeme olarak farklı gereklerin kullanılması gereken durumlarda ve hastanın acil durumuna göre yönlendirmeler sağlanır. Burada, internet başvurusunun onaylanması halinde sağlık ocağı randevusu alınmış olacaktır.

Belirtilen şekilde tamamlanan işlemler sonrasında sağlık ocağı randevusu alınmış olacaktır.

Video: MHRS Üzerinden Sağlık Kurulu Randevusu Almak

Sağlık Ocağı Randevusu Hangi Zamanlar İçin Alınır?

Sağlık ocağından alınabilecek olan randevular, her koşuldaki hasta için ve her zaman olacak şekilde verilmez. Hafta sonlarında sağlık ocağı gibi sınırlı yetkili sağlık kuruluşlarının tatil olması, hafta sonu için randevu alınmamasına neden olur. Ayrıca, sağlık ocağı çalışma saatleri mesai içerisinde değerlendirilir. Sabah sekiz ve akşam beş arasında yer alan mesai saatlerinin dışına çıkılması mümkün olmayacağı için, belirtilen zaman aralıklarının dışında randevu alımı sağlanamaz.

Sağlık Ocağı Randevu Alımı Hangi Durumlarda Sağlanabilir?

Sağlık ocağı tarafından verilecek hizmetten faydalanmak isteyen insanların, hangi durumlarda sağlık ocağına gidebileceği ve randevu alım nedenlerinin neler olabileceğini bilmeleri gerekir.

İLGİLİ MAKALE  Pasaport randevusu nasıl alınır?

Bu bağlamda, sağlık ocağından randevu alınmasına neden olacak durumlar şöyledir:

  • Planlı olarak gerçekleşmesi gereken ve özellikle yaşa bağlı olarak uygulanacak aşıların yapılması için randevu alınır. Yeni doğan bebekler, aşı zamanı gelen çocuklar ve yaşı ilerlediği için korunma aşıları yapılması gereken her türlü insan için sağlık ocağı randevusu alınabilir.
  • Ciddi sağlık sorunları, yaygın ve bulaşıcı olarak toplumu tehdit eden nitelikte olabilir. Bu gibi durumlarda sağlık bakanlığı, insanların iyileşme sürecini daha fazla hızlandırmak için sağlık ocaklarına yetki verir. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman; hastalığa özel aşı yapılması, tarama yapılması ve ilaç takviyesi için sağlık ocağına randevu alınabilir.
  • Hastaneye gidilmesini gerektirmeyen, buna rağmen yine de bir sağlık kontrolüne gerek duyulan sorunlar olabilir. Mevsimlik gripler, üşütme ve orta düzey ağrılar ve bu tür durumlarda sağlık ocağı randevusu alınabilir ve aile hekimiyle görüşme yapılabilir.
  • Hastaneye uzak olunması ve daha önceden tamamlanmış bir operasyon veya ameliyat sonrasında pansumanın tazelenmesi gerekli olabilir. Sağlık ocağı içerisinde yer alan malzemeler, pansuman yeniliği için de yeterlidir. Bu nedenle, belirtilen durumlarda sağlık ocağına randevu alınabilir.

Başlıca belirtilen nedenlerde sağlık ocağı için randevu alınabilir.