Meteorolojinin yaptığı tahminlere göre soğuk hava ve yağışlar Türkiye’yi tekrar etkisi altına alacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, gelen yoğun yağış sebebiyle uyarıda bulundu. Meteorolojinin 55 kente verdiği uyarıların içerisinde: İstanbul, Ankara gibi nüfusun kalabalık olduğu şehirler de bulunuyor.

Meteorolojiden 55 kente büyük uyarı

Meteoroloji genel müdürlüğünün yaptığı uyarılara göre 55 kente yoğun kar ve yağmur yağışı geliyor. Dün yağan yağmurun etkisiyle beraber hava sıcaklığında düşüşler meydana gelirken birçok İstanbul ‘lu yağıştan büyük ölçüde etkilendi. Kar ve şiddetli yağmurun geri geldiğini söyleyen meteoroloji uzmanları: İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ya turuncu kod uyarısında bulundu. İstanbul’da büyük ölçüde yağmur beklenirken, kar yağacağı bilgisi verildi. Ankara’daki yağmur karla karışarak tüm şehri etkisi altına alacağı söylenirken İzmir’de yağıştan nasibini alacak. İstanbul ve Ankara illerinin yanında Isparta, Kütahya, Afyon, Bilecik, Konya, Eskişehir, Bolu, Karabük, Kastamonu kar yağışının etkisi altında kalacak. Meteoroloji genel müdürlüğünün yaptığı son açıklamaya göre, ülke genelinde parçalı bulutlu ve soğuk hava etkisini sürdürmeye devam ederken Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz (Sinop dışında) ile Nevşehir, Niğde, Mersin, Adana ve Osmaniye etrafında yağışların kuvvetli olacağı söyleniyor. Karadeniz’in yüksek ve engebeli kısımlarında bulunan kar sebebiyle çığ düşme tehlikesi verilirken, iç ve doğu kesimlerde soğuk dolayısıyla don olabileceği ihtimaller arasında yer alıyor.

Soğuk hava Ege ve Marmara ‘yı da etkisi altına alacak

Soğuk hava etkisinin Ege ve Marmara da görüleceği uzamanlar tarafından belirlenirken, sıcaklıkların 4 ila 8 derece düşeceği söylendi. Soğuk hava İstanbul ve İzmir dahil nüfus yoğunluğunun çok olduğu kesimlerde görülecek. Yağışlar; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun Batısı, Batı Karadeniz (Sinop dışında), Nevşehir, Niğde, Mersin, Adana ve Osmaniye etrafında etkin şekilde olacağı söylendi.

Kuvvetli rüzgara dikkat!

Rüzgar etkisini güneyden alarak Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey yönlerden, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Karadeniz’in iç kesimlerinde şiddetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat) şeklinde eseceğini, kuvvetli rüzgar sonucunda oluşabilecek doğalgaz ve soba zehirlenmesi, çatı uçması gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

BÖLGELERİMİZE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ HAVALAR NASIL OLACAK?

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerinin yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C9°C

Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL °C7°C

Çok bulutlu

İLGİLİ MAKALE  Meteoroloji uyardı: Yerel sağanak yağış için ve kuvvetli rüzgar için önlem alın

KIRKLARELİ °C7°C

Parçalı ve çok bulutlu

KOCAELİ °C8°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimleri yer yer kar yağışlı

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C1°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

DENİZLİ °C5°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İZMİR °C9°C

Parçalı ve çok bulutlu

MANİSA °C9°C

Çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu

AKDENİZ BÖLGESİ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarında yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Akdeniz’de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz’de kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

ADANA °C12°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah ve öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA °C14°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

HATAY °C12°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ISPARTA °C4°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Karaman, Niğde ve Aksaray çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzeyinde kuzey yönlerden, güney kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ANKARA °C4°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

ÇANKIRI °C1°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

KONYA °C3°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

BATI KARADENİZ HAVALAR NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

BOLU °C2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

DÜZCE °C5°C

Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

İLGİLİ MAKALE  Meteoroloji'den kritik uyarı! Kar bitti ama...

KASTAMONU °C2°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

ZONGULDAK °C6°C

Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ HAVA TAHMİNİ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarında yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek olan yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Samsun, Ordu ve Giresun çevrelerinde, gece saatlerinde Trabzon, Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA °C8°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri yer yer kar yağışlı

SAMSUN °C11°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

TOKAT °C8°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri yer yer kar yağışlı

TRABZON °C15°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA TAHMİNİ

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde bölgenin batısında kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Bölgede eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM °C5°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

KARS °C3°C

Çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı

MALATYA °C8°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

MUŞ °C0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU HAVA DURUMU

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

DİYARBAKIR °C10°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmurlu

GAZİANTEP °C10°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmurlu

MARDİN °C10°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmurlu

SİİRT °C11°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmurlu