Melisa çayı, sakinleştirici etkisiyle bilinmektedir. Sadece bu etkisi yüzünden melisa çayını içen bir çok kişi bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nedir? Sorularını cevapladık.

Melisa çayı nedir?

Melisa çayının bitkisi yabani olarak yetişmektedir. Genellikle Akdeniz Bölgesi’ne kıyısı olan yerlerde yetişen bu bitki, bal bitkisi olarak da adlandırılmaktadır. Melisanın yaprakları yaz aylarının sonuna doğru açmaktadır. Beyaz renkte olan melisa yaprakları kurutularak kullanılmaktadır. Kurutulan bu yaprakları demleyerek, bitki çayı şeklinde melisayı tüketebilirsiniz.

Melisa çayının tiryakileri, kurutulmuş melisa yapraklarının arasına birkaç parça limon kabuğu atarak kullanmaktadır. Bu sayede melisa çayının tadını daha güzel yaptıklarını düşünmekteler. Melisa sağlık konusunda, özellikle sinir sistemi sağlığı, çok faydalı bir bitki çayıdır. Fakat melisa çayının günde 3 ya da 4 fincandan fazla tüketilmemesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca melisa çayı fiziksel gelişim sürecini yavaşlatabilir, hatta durdurabilir. Bu yüzden 16 yaşından küçük çocukların melisa çayı tüketmesi, fiziksel gelişim süreci açısından tehlike arz etmektedir.

Melisa çayının sedatif etkisi özelliği uyku getirebilir. Bu yüzden melisa çayı, günün akşam saatlerinde içilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamilelerin ve kronik kalp hastalıklarına sahip olan kişilerin melisa çayı tüketmeden önce, doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bununla beraber melisa çayı içindeki bileşenler bazı ilaçlarla etkileşime girip, vücudunuz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle melisa çayını içmeden önce eczacınızdan belli başlı bilgiler almalısınız.

Melisa çayının faydaları nelerdir?

melisa çayı denince akla ilk olarak sinir sistemine olan faydası gelmektedir. Melisa çayının sedatif etkisi, sinir sistemini yatıştırmakta. Bu sayede stres seviyelerini düşürürken, sinirsel kökenli çarpıntıların önüne geçmektedir. Bu özellikleri sayesinde günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Ayrıca melisa çayının sedatif etkisi, uyku sorunlarına da iyi gelmektedir. Her gece saat 23.00 sularında içeceğiniz bir fincan melisa çayı, uykunuzu düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Melisa çayı vücudu kuvvetlendirir. Düzenli melisa çayı içen kişilerin, gün içinde daha dinç bir görüntü sergilediği gözlenmiştir. Bununla beraber midedeki hazımsızlık sorunlarına iyi gelen melisa çayı, bağırsakları da çalıştırarak, kabızlık gibi sorunların önüne geçmektedir. Eğer yemeği fazla kaçırdıysanız, bir fincan melisa çayı içmeniz, sindirimi kolaylaştırıp karnınızdaki şişkinliği alacaktır. Bunlarla beraber melisa çayı sinir sistemini yatıştırdığından, doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Melisa çayı migren sebepli baş ağrıların da şiddetini azaltmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  ŞOK ve A101'de kampanya: 'Çay' ve 'toz şeker' fiyatları ne kadar oldu?

Melisa çayının yaz aylarında içilmesi, özellikle güneşlenecek kişilerin içmesi önerilmektedir. Çünkü melisa çayının içindeki bileşenler, cildimizi güneşteki zararlı UV ışınlarından koruyacaktır. Melisa çayının cilde başka bir faydası ise, içindeki tuzlar ve yağlar sayesinde cildimizdeki kırışıklıkları gidermesi. Bu sayede melisa çayı, yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Ayrıca melisa çayı cildi yenileme özelliğine sahiptir. Ciltteki lekeleri kapatan ve yara izlerini yok eden melisa çayı, cilt tonunu dengelememize yardımcı olmaktadır.

Melisa çayının bilişsel etkileri de bulunmaktadır. Düzenli melisa çayı içilmesi, Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürürken hafızayı da güçlendirmektedir. Melisa çayı uykudan önce içildiğinde, melisa çayının sedatif etkisi özelliği beynimizin daha rahat dinlenmesini sağlamaktadır.

Melisa çayı zararlı olabilir mi?

Melisa çayı günde 3 ya da 4 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. Melisa çayının fazla kullanımı vücut ısısını arttıracaktır. Bu yüzden soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması önerilmemektedir.

Melisa çayı sindirim sistemini çalıştırmaktadır. Eğer fazla melisa çayı tüketirseniz, ishal gibi sindirim problemlerine yakalanabilirsiniz. Ayrıca ishal ile beraber şiddetli bir karın ağrısı da sizleri beklemekte. Eğer bitki aylarına alerjiniz varsa, vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Melisa çayı yüzünden görülen alerjik reaksiyonlardan en çok görüleni ise, ağızda çıkacak yaralardır.

Melisa çayı idrar yolları için yoğun olabilmektedir. Bu yüzden çok fazla melisa çayı tüketimi, ağrılı idrara çıkamanıza sebep olabilir.

Eğer genel olarak düşük tansiyonlu biriyseniz, melisa çayı içmemelisiniz. Çünkü hali hazırda düşük olan tansiyonuzu, melisa çayı diplere çekecektir. Bu durum da kan akışını yavaşlatıp, bayılmanıza neden olabilmektedir.