Kuru pastalar, çoğu insanın severek tükettiği gıdalardır. Yoğun yağ ve şekerden oluşan kuru pasta çeşitleri genel itibariyle kilo alımı konusunda, birçok insanı zorlayabilir. Toplantılarda, çeşitli buluşmalarda, nikah veya düğün törenlerinde en çok tüketilen besin, kuru pasta çeşitleri olabilir. Kilo problemi yaşayan bireylerin kuru pasta tüketimine dikkat etmesi gerekir.

Kuru pasta kalorisi konusu ise, tahmin edileceği üzere oldukça yüksektir. 1 adet kuru pasta 75 kalori olup, içindeki yağ ve şeker oranının yüksek olduğu unutulmamalıdır. 75 kalori, çok yüksek bir rakam olmasa da 75 kalori yakmak, kişileri zorlayabilir. Bunun yanında 1 porsiyon kuru pasta 500 kalori eder. 500 kalori yakmak ise daha zor ve sabır gereken bir fiziksel aktivite ister.

Kuru Pasta Kilo Aldırır Mı?

Kuru pasta kilo aldırır mı sorusunun cevabı, kesinlikle evettir. İçerisinde yüksek kalorili besinleri barındırması, kuru pastayı bol kalorili bir yiyecek haline getirir. Tadı oldukça lezzetli olduğundan, insanlar tarafından beğenilerek tüketilmesine sebep olur. Kuru pastaların içlerinde genellikle, un, şeker, yağ ve yumurta vardır.

Bunların dışında kişisel tercihe göre eklemeler yapılabilir. Örneğin çeşitli kuru meyveler, yemişler, çikolata parçaları, krema gibi renkli opsiyonları da mevcuttur. Sağlıklı kuru pastalar pek yaygın olmadığı için, özellikle kalorisi yüksek olan çikolatalı kurabiyeler tercih edilir. İçlerine koyulan malzemeye göre değişkenlik gösterse de kuru pasta kilo aldırmaktadır.

Kilo problemi yaşayan bireylerin dikkatlice tüketmeleri önemlidir. Bu açıdan bakıldığında kişiler, kuru pastaların sağlıklı olanlarını tercih edebilirler veya 1 porsiyon yerine 1 adet kuru pasta tüketilmesinde zarar yoktur. Fakat sonrasında yenilen miktarın kalorisine göre egzersiz yapılmalıdır.

Bu şekilde yenilen kuru pastanın yakılması önemlidir. Çünkü kuru pastalar yağlı ve şekerli besinler olduğu için, vücuda yağ olarak geri döner. Yağ oranını azaltmak isteyen bireyler, kuru pasta yedikten sonra mutlaka spor yapmalıdırlar.

Kuru pasta kaç kalori?

Kuru pasta kaç kalori?

Kuru Pasta Sağlığa Zararlı Mıdır?

Kuru pasta çok sık yenilmediği sürece sağlığa zararlı değildir. Nadiren yenilmesi gereken besinlerden biridir. Malzemeleri oldukça zararlı olduğu için çok sık yenildiği zaman büyük zararları olabilir. Obezite, şeker ve kalp damar hastalıkları sadece kuru pastadan olmasa da, hastalıkların sebeplerinden biridir. Bu yüzden kuru pasta çeşitleri dikkatlice yenilmelidir.

İLGİLİ MAKALE  Salçalı makarna kaç kalori? (Kaynak: izlehaber.com)

Kuru pasta severler için uyarılardan bir tanesi de kilo sebebi olmasıdır. Hamur işi sınıfında yer alması, birçok açıdan kilo alımı sebebi olduğunu göstermektedir. Kilo almak veya vermek isteyen her birey için, kuru pasta zararlı etkilere sahip olabilir. Sağlıklı yaşamın dışında olan kuru pastalar tüketilirken dikkat edilmelidir.

Birçok diyetisyen, haftanın belli günlerinde danışanlarına istediklerini yiyebileceklerini söylerler. Böyle günlerde çoğu insan hamur işlerine yönelir. Bu iştah açısından insanları rahatlatsa da, ilerleyen zamanlarda sağlık sorunlarını gündeme getirebilir.

Sağlıklı Kuru Pasta

Kuru pastaların zararlı oluşundan ve dikkatlice tüketilmesi gerektiğinden bahsedildi. Çoğu kimse kuru pastaların sağlıklı bir şekilde yapılacağından bir haberdir. İnsanlar yıllardır, kuru pasta, börek, pasta gibi kilo aldıran ve sağlığa zararlı yiyeceklerin sağlığa yararlı olacak şekilde yapılacağını bilmez. Bu yüzden sadece tüketmemeye çalışır.

Kimisi de nefsine engel olamaz, diyetini bozar ve kuru pastaları bitirene kadar tüketir. Bu, insanları zor durumda bırakan, zararlı bir alışkanlık haline gelmiştir. Özellikle son dönemlerde sağlıklı hayatın ve beslenmenin popülerleşmesi ile birlikte, çok sık tüketilen zararlı yiyeceklerin sağlıklı versiyonları gündem olmuştur.

Birçok basın yayın kurumunda karşımıza çıkan bu sağlıklı tariflerin bir kısmın da hamur işleri yer almaktadır. Değişen dünya ile birlikte kuru pastalar sağlıklı birer atıştırmalığa dönmüştür. Özellikle internet dünyasında, bu sağlıklı atıştırmalıkların tariflerini bulabilirsiniz.

İzleyin: 1 TANESI 35 KALORI YULAF TOPLARI

Kuru Pasta Çeşitleri

Kuru pasta çeşitleri kişinin bireysel zevkine göre şekil alsa da, bilinen ilk tarifi yağ, un ve şekerden oluşur. Bunun dışında sağlıklı beslenmenin popülerleşmesi ile birlikte farklı, özellikle sağlıklı çeşitler de doğmuştur. Şimdi hem sağlıklı hem de az bilinen kuru pasta çeşitlerini inceleyeceğiz.

  • Tuzlu Kuru Pastalar: Bu çeşit, bilindiği gibi en az tatlılar kadar sevilen ve bilinen bir türdür. Yine birçok törenlerde, toplantılarda bu çeşidi görebiliriz.
  • Tatlı Kuru Pastalar: En çok sevilen ve en çok kilo aldıran çeşit.
  • Hurmalı Kuru Pasta: Sağlıklı kuru pasta çeşitleri arasında yer alır. Şeker yerine hurma kullanılır.
  • İzmir Bombası: En popüler kuru pastalardandır. İçerisinde yoğun çikolata barındırır.
  • Meyveli Kuru Pastalar: Bu çeşitler arasında Elmalı Kurabiye, Reçelli Kuru Pasta en dikkat çekenidir.
İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar uyarıyor: Fazla kalori ömrü kısaltır

En bilindik kuru pasta çeşitlerinden bahsettik. Bunların dışında özellikle günümüzde, sadece evdeki malzemeler ile kuru pasta yapımı da yaygınlaşmıştır.