Sağlıklı beslenen ve ara öğünlerini ihmal etmeyen pek çok kişinin öğünlerinden bir tanesinde mutlaka bulunan sarı ya da beyaz leblebi tokluk süresinin uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda pek çok konuda da sağlığa faydalı olan içerikleri içerisinde bulundurmaktadır. Sağlıklı yaşam haricinde, akşamları çayın yanına atıştırma yapmayı sevenlerin de sıklıkla tercih ettiği kuru yemişler arasında yer alan leblebinin kaç kalori olduğu merak edilen konular arasında yer almaktadır. İşte leblebinin kalori değeri ve sağladığı tüm faydalar…

Leblebinin faydaları nelerdir?

Leblebi vücut için en faydalı kuruyemişler arasında yerini almaktadır. Leblebini vücuda sağladığı bu besinler, leblebi çeşitlerine göre değişkenlik sağlamaktadır. Uzun süre tokluk hissi veren leblebi aynı zamanda cildin çok daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olmaktadır. İçerisindeki lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan leblebi, meydana gelen bağırsak hasarlarının da önüne geçmektedir. Günlük ve yeterli miktarda tüketilen leblebi, mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olurken reflü ve gastrit başta olmak üzere mide hastalıklarının önüne geçmektedir. Kişinin yaşadığı gaz sancısı, ishal ve bağırsakta meydana gelen tüm problemlerin de giderilmesine yardımcı olmaktadır. A, C ve E vitaminlerince zengin olan leblebi, sodyum, demir, kalsiyum, potasyum ve bakır gibi vücut için önemli bileşenleri de içermektedir. Midenin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan leblebi, demir ve kalsiyum emiliminin güçlenmesine yardımcı olarak çok daha enerjik olunmasını sağlamaktadır. Demir açısından zengin olan leblebi, bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olurken demire bağlı kansızlık problemi yaşayan insanlara da iyi gelmektedir. Aynı zamanda kalp hastalıklarına da iyi geldiği düşünülen leblebi, kolesterolün dengeli olmasına yardımcı olmaktadır.

Leblebi seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Leblebi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Hem lezzetli leblebi yiyebilmek için hem de leblebinin içerisinde bulunan faydalardan çok daha iyi yararlanabilmek için bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve lezzetli bir leblebi satın alırken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta leblebinin taze olmasıdır. Taze kavrulan leblebinin tadı diğerlerine göre çok daha lezzetli ve sağlık açısında da çok daha fazla vitamin ve minerali içerisinde barındırmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar uyarıyor: Fazla kalori ömrü kısaltır

Leblebi saklanırken nelere dikkat edilmelidir?

Leblebi, diğer kuruyemişler gibi nem oranının olmadığı kuru ve hava almayan ambalaj ya da ağzı sıkı kapanan kavanozlarda muhafaza edilmelidir. Leblebiyi muhafaza ederken, leblebinin bozulmaması için hava alamamasına ve serin, kuru yerde saklanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Leblebinin açıkta kalması, leblebinin bayatlamasına ve tadının bozularak, içeriğindeki besin değerlerinin kaybedilmesine neden olmaktadır.

1 avuç leblebi kaç kalori içermektedir?

Bir avuç leblebide takribi olarak 30 kalori bulunmaktadır. Leblebinin kalorisinin az olmasının yanı sıra kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olurken, kalori açığının oluşmasını da sağlamaktadır. Gün içerisinde yapılan ara öğünlerde tüketilen leblebi, günlük olarak alınması gereken karbonhidratın da karşılanmasına sağlıklı bir şekilde neden olmaktadır.

Leblebinin besin değerleri nelerdir?

100 gram leblebinin içerdiği besin değerleri şu şekilde;

 • Karbonhidrat: 38 gr.
 • Protein: 20 gr.
 • Yağ: 3,4 gr.
 • Lif  21,4 gr.
 • Potasyum: 810 mg.
 • Sodyum: 25 mg.
 • Kalsiyum: 124 mg.

Sarı leblebinin yanı sıra beyaz leblebinin besin değerleri ise şu şekildedir;

 • 1 avuç beyaz leblebi 71 kalori,
 • Orta boy kase 536 kalori,
 • 200 gramı 714 kalori,
 • 90 gramı 321 kalori,
 • 45 gramı 141 kaloridir.

Leblebi ile yapılabilecek farklı bir tarif denemek isterseniz;

Video: Leblebi ile Muhammara Tarifi | Nasıl Yapılır?