Fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kişi sağlıklı sağlıksız bir çok yolu denemektedir. Bu uğurda bazı yöntemlerle kilo verildiği gözlemlenirken, bazı yöntemlerin ise tamamıyla kişiye vakit kaybından başka bir şey kazandırmıyor. Kilo vermek için gerekli olan yöntemlerin başında kişinin zihninde kilo verme sürecini bitirmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde metabolizmanın tanınması ve hangi besinlerin kişiye iyi, hangi besinlerin kötü geldiğini bilmek ve çözümlemek gerekir. Haberimizin bu bölümünde kilo vermek ve sağlıklı bir duruma evrilmek için gerekli olanları Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun anlatımıyla sizler için derledik. İşte kilo vermeye yardımcı olan 10 tüyo…

Sağlıklı kilo nasıl verilir?

Kilo vermek için pek çok insan birbirinden farklı pek çok yöntem denerken bazı durumlarda sağlığından olduklarını gözlemleriz. Bu durumun yaşanmasının tek nedeni kişinin kendini aç bırakarak kilo verebileceğine inanadırması ve vücuduna ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamamasıdır. Diyet içerisine girilmesi kişinin büyük bir stres faktörüyle baş başa kalmasına neden olurken, hayatın içerisine diyet yerine sağlıklı yaşam terolerinin empoze edilmesi çok daha kısa süre içerisinde kilo verme sürecinde olunmasına yardımcı olacaktır. Kilo vermek için diyet uygulamasında bulunmak yerin çok daha basit uygulamalarla kilo vermek mümkündür. Kilo vermeye yardımcı olacak 10 basit beslenme tüyosunu deneyebilir ve farkınızı kendinizde görebilirisiniz. İşte kilo vermeye yardımcı olan o tüyolar;

  1. Tabaklarınızı küçültün: Yapılan bilimsel psikolojik çalışmalar sonucunda küçük tabaklara konulan aynı miktarlardaki yemek, büyük tabağa konulan yemekten çok daha zengin duruyor. Dolayısıyla burada ortaya çıkan çok zengin bir göz doygunluğu bulunuyor. Aynı şekilde çatal, kaşık, bıçakları da ufak boylarda seçmek yemeği çok daha yavaş yenmeyi sağlarken, kişinin daha kısa süre doygunluk hissinin oluşmasını sağlıyor.
  2. Yemekten hemen önce 1 bardak su için: Yemekten hemen önce bir bardak su içmek midenin sıvı ile doymasını ve doygunluğa çok daha kısa süre içerisinde oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kilo verme dönemindeyseniz yemek yemeden önce 1 bardak su içmeniz önemlidir.
  3. Yavaş yiyin: Yediğimiz gıdaların mideye gelmesi, mideye şişkinlik uyandırması akabinde bir takım şeker ve yağ gibi maddelerin kana karışarak beyne doygunluk sinyali vermesi yaklaşık olarak 15 – 20 dakikalık  bir süre içerisinde gerçekleşiyor. Hızlı yediğimiz taktirde beyin doyduğunu anlayamıyor ve gerektiğinden çok daha fazla yeme sürecine giriyor.
  4. Günde 1 – 2 fincan kahve tüketmek: Kahve denildiğinde akla kesinlikle aromatik köpüklü kahvelerin gelmemesi gerekir. 1 – 2 fincan Türk kahvesi ya da filtre kahve metabolizmanın çalışmasına katkı sağlayarak kişinin kilo verme sürecinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır.
  5. Yeşil çay: Yeşil çayın içerisinde bulunan bileşenler kişinin yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin enerjisinin yükselmesine de katkı sağlamaktadır. Gün içerisinde bir fincan yeşil çay tüketimini yapmaya mutlaka özen gösterin.
  6. Lifli gıdalar yiyin: Her türlü lifli gıdanın içerisinde bulunan bileşenler bağırsaklarımızdaki faydalı probiyotiklerin oluşmasına katkı sağlarken, kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olur. Lifli gıdalar kişinin uzun süre tok kalmasının yanı sıra, faydalı bağırsakların güçlenmesine yardımcı olurken şeker kolesterol gibi hastalıkların oluşmasına da engel oluyor.
  7. Acı biber ve baharatlar: Acı biberin içerisinde bulunan bileşenler kişinin metabolizmasının hızlanmasına yardımcı olurken, kilo verme sürecinin hızlanmasına da aynı oranda katkı sağlamaktadır.
  8. Salatalar en iyi dostunuz: Aklınıza gelebilecek her türlü yeşillik sizin en iyi dostlarınız arasındadır. Salatalar kalori değeri en düşük gıdalar arasında yer alırken içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişinin beslenmesine katkı sağlayan oldukça kaliteli gıdalardır.
  9. Suni tatlandırıcı kullanmayın: Kalori almamak amacıyla kullanılan suni tatlandırıcılar tamamıyla kimyasal bileşenlerden oluştuğu için kişinin sağlığına büyük ölçüde zarar veren gıdalar arasında yer alır.
  10. Günde 30 dakika yürüyün: Günde 30 dakika mutlaka yürümeye özen gösterin. Kilo verme sürecinde yapılan diyetlerin tam manasıyla etkisini göstermesini istiyorsanız spor ve egzersizleri hayatınızdan esirgememeniz gerekmektedir.
İLGİLİ MAKALE  Bu gıda zihni yeniliyor, beyin aktivitelerini hızlandırıyor! Her gün bir bardak tüketin (Kaynak: izlehaber.com)

Video: KİLO VERMEK İÇİN 10 TÜYO – (KOLAY KİLO VERMENİN SIRRI!) / 5 Dakikada Sağlık