Bilhassa spor ile ilgilenen insanların sıklıkla yaşadığı ağrıların başında gelen kas ağrıları insanın yaşam kalitesini bir hayli düşüren durumların başında gelmektedir. Çeşitli egzersizler dolayısıyla olabileceği gibi ilerleyen yaş faktörü ve çeşitli sebepler dolayısıyla açığa çıkan kas ağrılarının evde doğal yöntemler ile tedavi edilmesi için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere dikkat edilmesi kas ağrılarının kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişinin diz, bacak, kas ve tendonlarında bulunan tüm ağrılarının tedavi edilmesine yardımcı oluyor. İşte tüm kas ağrılarını yok etmeye yardımcı olan o yöntemler…

Bu yöntemler tüm kas ağrılarının tedavi edilmesine yardımcı oluyor!

İskelet sistemin oluşan ağrılar pek sebep dolayısıyla oluşabiliyorken, kaslarda oluşan bu ağrıları tedavi etmek için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır.Bu yöntemlerin başında elbette tükettiğimiz besinler gelmektedir. Kas sisteminin onarılmasına yardımcı olacak gıdaların tüketilmesi, kasların onarılarak ağrılarının hafiflemesine ve kas sisteminin iyileşmesini sağlayacaktır. Bu durum itibarıyla kas ağlarınızın kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlamak amacıyla bu besinleri hayatınızdan çıkarmamanızı önerilmektedir. İşte o mucizevi besinler;

  • Kas ağrılarının kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlamak amacıyla yeterli düzeyde magnezyum tükettiğinize emin olmanız son derece önemlidir. Magnezyum, kasların kasılması ve sinir sisteminin tedavi edilmesine yardımcı olan oldukça mucizevi gıdaların başında gelmektedir. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışma prensibini tamamlayabilmesi için magnezyumun vücut içerisinde uygun miktarda olması son derece önemlidir. Yetişkin bir insanın günlük olarak 300 gram magnezyum ihtiyacı olurken, magnezyum ihtiyacını; fındık, ceviz, kuru kayısı, roka, ıspanak, hurma, pırasa, şalgam, muz, soya fasulyesi, haşhaş gibi gıdalardan kazanabilirsiniz. Bu besin gruplarını her gün mutlaka tüketmeniz kaslarınızın onarılmasına ve çok daha sistematik çalışmasına yardımcı olacaktır.
  • Ahududu, çilek, yaban mersini, karpuz gibi kırmızı meyveler kaslarda bulunan ağrıların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda kasların sistematik çalışmasına yardımcı olan oldukça mucizevi besinlerdir. Kasların sağlığı için her gün 1 porsiyon kırmızı meyve tüketmeniz büyük ölçüde önemlidir. Kırmızı meyvelerin içerisinde bulunan antioksidanlar aynı zamanda kas sisteminin iltihaplanmasının önüne geçmektedir. Bu durum itibarıyla sağlıklı bir yaşam sürmek için günde 100 gram kadar kırmızı meyve tüketmeye özen göstermeniz önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Limon kabuğu kürü ile eklem ağrılarına son (Kaynak: soru.com.tr)

  • Kasların kasılması, bağ dokuların güçlenmesi ve  eklemlerin içerisinde sıvının yeterli miktarda olabilmesi için vücudun ihtiyacı olan en büyük etmen D vitaminidir. Vücudun ihtiyacı olan D vitaminin vücut içerisine alabilmek için günde 20 dakika boyunca D vitamini almak için güneş ışınına çıkmanız son derece önemlidir. Güneş ışınlarının yanı sıra içeriğinde D vitamini bulunan gıdaların tüketilmesi de elbette önemli durumların başında gelmektedir. D vitaminin bulunduğu gıdalar sınırlı olurken, süt ve süt ürünleri, tereyağı, balık gibi gıdaların içerisinde bulunduğunu bilmek ve bu doğrultuda bu ürünlerin tüketilmesi de son derece önemlidir. Bu noktada düzenli olarak D vitaminin kontrol edilmesi ve belirli periyotlarla baktırılması gerekmektedir.
  • Kas ağrılarını dinginlemek ve kaslarda meydana gelen ağrıları dizginlemek için anti-inflamatuar etkili gıdaların tüketilmesini yapmak oldukça önemlidir. Düzenli olarak anti-inflamatuar etkili gıdaların tüketilmesi ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
  • Kas ağrılarını tedavi etmek için düzenli olarak çorbanızın içerisine kemik suyu ilave etmek son derece önemlidir. Kemik suyunun içerisine bulunan kolajenler açığa çıkarken, açığa çıkan bu kolajenler kemik ve kasların sağlığı açısından son derece önemlidir. Sağlıklı ve güçlü bir iskelet sistemi için çorbalarınızın içerisine kemik suyu ilave etmeye özen göstermelisiniz.