Kansızlık, vücudumuzda yer alan doku ve organlar oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın çok büyük hayati tehlikesi olmasa bile insanların günlük hayatta belirli sorunlar ile boğuşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de insanlar, kansızlık tedavisi için uzmanlara başvurmaktadırlar. Ancak sağlıklı bir şekilde beslenebilirseniz de kansızlık sorununun belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Dolaşım sisteminde yer alan kan hücrelerinin azalması ile ortaya çıkan kansızlık rahatsızlığına “anemi” adı da verilmektedir. Bu yazımızda sizlere, kansızlığın belirtilerinden ve kansızlığa hangi yiyeceklerin iyi gelebileceğinden bahsede?

Kansızlığın belirtileri nelerdir?

Kansızlığın çeşidine göre farklı belitileri bulunmaktadır. Bu belirtilerinden bir tanesi ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız, kesinlikle bir doktora gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırtmanız gerekmektedir. Kansızlığın en önemli belirtilerinden biri ise üşümedir.Kan değerlerineki Hemoglobin sayısı düşük olan kişiler, genellikle üşümekten şikayetçi olurlar. Kansızlığın belirtisi olabilecek semptomlar şu şekildedir:

  • Serin olmayan havalada da çok üşüme
  • Halsizlik
  • Enerji düşüklüğü
  • Cilt tonunda solukluk
  • Göz altı torbalarının şişmesi
  • Tırnak gibi yapıların çabucak kırılması
  • Tırnak üstlerinde çıkan beyaz lekeler
  • Ani bayılmalar
  • Oturup kalkarken yaşana ani baş dönemeleri
  • İştahsızlık

Kansızlığa ne iyi gelir?

Kansılığa iyi gelebilecek birçok besin bulunmaktadır. Genellikle bu besinler, demir oranı yüksek besinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer kansızlıktan şikayetçiyseniz, birazdan listeleyeceğimiz bu besinleri beslenme alışkanlığınıza eklemeniz ve düzenli olarak bu besinleri tüketmenizi öneriyoruz. Ancak bazı besinler, sizlerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu yüzden de bu tür besinleri tüketmeden önce doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onayı ile düzenli olarak bu besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Gelin hep brilikte kansızlığa iyi gelebilecek besinleri inceleyelim.

Ciğer

Ciğer, sakatatlar arasında beliki de en sağlıksıdır. Demir açısından zengin olan ciğer, vücudun kan hücresi üretimini de desteklemektedir. Bu yüzden de uzmanlar, haftada en az bir gün ciğer tüketilmesi gerektiğini söylemektedir.

Deniz ürünleri

Deniz ürünleri, omega yağ asitleri ve demir açısından zengindir. Bu yüzden de uskumru, alabalık, palamut, hamsi, somon, çipura, istavrit, sardunya, sardalya, mercan, levrek, tekir ve lüfer gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi ile kan değerlerinizi yükseltebilirsiniz. Ayrıca beyin sağlığı için balık tüketmek oldukça önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Kadınlarda demir eksikliğinin erken belirtilerine dikkat

Kuruyemişler

Kuruyemişler, sağlıklı yağ asitleri açısından zengindir. Metabolizmanın çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan kuruyemişler, kan hücrelerinin sayısında da artış gerçekleşmesini sağlar. Bu yüzden de kansızlık çeken insanlara uzmanlar, her gün yeterli miktarlarda kuruyemiş tüketmelerini gerektiğini ısrarla vurgulamaktadır.

Sebzeler

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, demir açısından oldukça zengindir. Demir eksikliği nedeni il kansızlık yaşayan kişilerin, düzenli olarak sebze yemekleri tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca sebzelerin lif oranı yüksek olduğu için, bağırsakları daha düzgün çalıştırı ve kabızlık gibi sorunların yaşanmasını engeller.

Baklagiller

Baklagiller de demir açısından zengindir ve uzmanlar, kansızlık sorunu yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde nohut ve barbunya gibi baklagillerin tüketiminin arttırması gerektiğini belirtmekteler. Bununla birlikte baklagiller, lif açısından zengin olduğu için tıpkı sebzeler gibi sindirim sisteminin daha hızlı bir şekilde çalışabilmesi adına oldukça önemlidir.