Kabızlık problemi hemen hemen herkesin bir dönem başına gelen en büyük sağlık problemlerinden bir tanesidir. Bu problem dolayısıyla pek çok kişi yaşam kalitesinde hatırı sayılır bir düşüş yaşarken pek çok formüle ihtiyaç duymuştur. Esasında kabızlık probleminin başında gelen en büyük nedenlerden bir tanesi, yeterli miktarda su tüketiminin yapılamaması gelirken çok fazla karbonhidrat tüketimi dolayısıyla da yaşanmaktadır. Bu dengenin kurulmaması dolayısıyla da kabızlık problemi yaşanmaktadır. Kabızlık problemini kişi kendinde fark etmediği sürece yani hangi besinlerin kendine iyi hangi besinlerin kendisine kötü geldiğini saptamadığı sürece kabızlık sorunu kronikleşmeye meyillidir. Bu durum itibarıyla kişinin öncelikle kendi metabolizmasının nasıl çalıştığını iyi bilmeli ve yaşamını ona göre sürmesi gerekirken, kabızlık problemini kökten çözümleyecek 4 tarifi sizler için derledik. İşte kabızlığı anında geçiren o 4 içecek!

Kabızlık problemi neden olur?

Kabızlık probleminin genellikle, yaşam standardına dayanan pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında, düzenli egzersiz yapılmaması gelirken, su tüketiminin yapılmaması da kabızlığın oluşumunu desteklemektedir. Günlük yaşam tarzında lifli gıdaların tüketilmemesi, yeterli miktarda vücuda sıvı tüketiminin yapılmaması, meyve ve sebzelerin yeterli tüketiminin olmaması kabızlık probleminin olmasına neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı kabızlık olabileceği gibi aynı zamanda stres de kabızlığın oluşumundaki en büyük faktörler arasında yer almaktadır. Kişinin yaşamı boyunca edindiği alışkanlıklar dolayısıyla, kabızlık problemini dolu dizgin yaşarken aynı zamanda içilen demir ve çeşitli pek çok ilacın yan etkisiyle de kabızlık probleminin yaşanması olası ihtimaller arasında yer almaktadır.

Kabızlık problemi yaşayanlar bu yöntemleri uygulayabilirler

Uzun vakitlerdir kabızlık problemi yaşıyorsanız ve vücut sisteminizin doğru çalışmadığını düşünüyorsanız bu doğal yöntemleri yaşam standardınıza uydurmanın vakti gelmiş demektir. Metabolizması yavaş çalışan insanlar başta olmak üzere, kabızlık problemi yaşayanlar bu doğal yöntemleri gönül rahatlığıyla deneyebilirler. Kısa sürede düzenli uygulama şartıyla kabızlık problemleriniz gidecek ve sağlık sindirim sistemlerinize geri döneceksiniz. Kabızlık probleminiz var bu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

  • Uzun vakitlerdir kabızlık probleminiz varsa ve bu durumdan oldukça muzdarip olduğunuz bir durumdaysanız, kısa sürede etkisini görebileceğiniz Hint yağını tüketmenizde fayda var. 1 ya da 2 yemek kaşığı tüketeceğiniz Hint yağı, kabızlık probleminizin kısa sürede çözülmesine yardımcı olurken sindirim sisteminizin kısa sürede eski çalışma metoduna döndüğünü göreceksiniz.
  • Kronikleşmiş kabızlık probleminiz varsa ve bu problemi doğal bileşenler yardımıyla çözümlemek istiyorsanız yemek yemeden önce takribi olarak 1 çay bardağı kadar yoğurt suyu tüketmeniz, bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olurken sindirim sisteminizin yeniden sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Yoğurdun içerisinde yer alan flora maddesi, bağırsakların hızla çalışmasını sağlarken katılaşmış olan dışkının dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Sıcak bir çay içecekseniz, tercihinizi kuşburnu çayından yana kullanmak için nedenler (Kaynak: soru.com.tr)

  • Kabızlık probleminin uzun zamandır yaşıyorsanız bu kürü uygulamayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Geceden kuru kayısı ve kuru eriği su içerisinde bekletin. Sabah uyandığınızda ilk olarak bu kayısı ve eriği yiyin ve üzerine suyunu için. Bu yöntem dışkılama probleminizin ortadan kalmasına yardımcı olurken bağırsaklarınızın sağlıklı bir şekilde çalışma periyotlarına devam etmelerine yardımcı olmaktadır.
  • Bağırsaklarınız için ani ve etkili bir yöntem arıyorsanız bu yöntemi kesinlikle denemeniz gerekmektedir. İçeriğinde bulunan doğal yağlar ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan keten tohumunu bir kase yoğurt içerisine ekleyip sabahları aç karna bu yoğurdu tüketmeniz, kısa sürede sağlıklı bir şekilde tuvalete çıkmanızı sağlarken bozulan sindirim sisteminizin tekrardan düzene girmesine yardımcı olacaktır. Sindirim sistemi problemi yaşıyorsanız sabahları aç karna hazırladığınız bir kase içerisindeki yoğurt ile 1 tatlı kaşığı keten tohumunu karıştırıp tüketmeye özen gösterin.