Türk halkının en çok sevdiği kuruyemişlerden biri olan kabak çekirdeği, içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Demir açısından bir hayli zengin olan kabak çekirdeği, aynı zamanda magnezyum bakımından da zengin bir kuruyemiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, dünyanın en faydalı 8 besininden biri olan kabak çekirdeğinin faydalarından bahsedeceğiz.

Kabak çekirdeğinin faydaları nedir?

Kabak çekirdeği, güçlü bir antioksidan kuruyemiştir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki toksin madelerin atılmasını sağlayan kabak çekirdeği, aynı zamanda vücuttaki kanser hücrelerin oluşmasını ve gelişmesini engellemektedir. Erkeklerin sperm kalitesini arttırdığı bilinen kabak çekirdeği, bununla beraber kadınların da doğurganlığını arttırmaktadır. Bütün bunlar ile kabak çekirdeği, prostat ve diğer idrar rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.

Kabak çekirdeği zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde kabak çekirdeği, cilt yenilenmesini desteklemektedir. Ayrıca potasyum ve magnezyum açısından zengin olan kabak çekirdeği, kalsiyum emiliminin gerçekleştirilmesini destekliyor. Ayrıca kabak çekirdeği beta-karotene antioksidan bileşiklere sahip olan kabak çekirdeği, göz sağlığı için oldukça önemli bir besindir.

Magnezyum açısından zengin olan kabak çekirdeği, ileriki yaşlarda oluşabilecek kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçecektir. Aynı zamanda kas kaybı riskini azaltan kabak çekirdeği ile ileriki yaşlarda yaşayabileceğiniz fiziksel engellerin önüne geçeceksinizdir. Kronik hastalıklar ile birlikte erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran kabak çekirdeği, cildin elastikiyetini kaybetmemesini sağlıyor. Bu yüzden de ilerleyen yaşlarda, pahalı cilt bakımı ürünlerine para vermek zorunda kalmayacaksınız. Gece yatmadan önce tüketeceğiniz bir miktar kabak çekirdeği, yenilenen ve dinlenmeye geçen hücrelerin işlevlerini arttırmaktadır. Bu sayede de gece uykunuz çok daha rahat geçerken, aynı zamanda daha kaliteli bir uyku çekmiş olacaksınız.

Kabak çekirdeğinin psikolojik faydaları da bulunmaktadır. Vücuttaki stres seviyesini düşüren kabak çekirdeği, aynı zamanda gün içindeki enerjinizin de yerine gelmesini de sağlayacaktır. Ruh haline iyi gelen kabak çekirdeği, odak problemleri ve dikkat dağınıklığının da önüne geçmektedir. Bütün bunlar ile beraber kabak çekirdeğinin bazal metabolizmayı hızlandırdığı da bilinmektedir. Bu sayede vücudun daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlayan kabak çekirdeği, sağlıklı yağ asitlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Kabak çekirdeğinin içeriğinde bulunan bu sağlıklı yağ asitleri, saçların daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Ayrıca bu yağ asitleri, kalp ve damar sağlığına da iyi gelmektedir. Daralan kan damarlarının açılmasını sağlayan kabak çekirdeği, bununla beraber ani kalp krizi ve inme riskini azaltmaktadır. Bu özellikleri nedeni ile de uzmanlar, tansiyon hastalarının düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmesini öneriyor. Çünkü kabak çekirdeği, yüksek tansiyon seviyesini de dengelemektedir.

İLGİLİ MAKALE  Gece uyumadan evvel bir avuç 'kabak çekirdeği' yediğinizde...

Kabak çekirdeğinin zararları var mı?

kabak çekirdeğinin bazı kişiler için alerjik etkileri olabilir. Ancak bunun dışında kabak çekirdeği tüketmenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat her şeyin fazlası zararlıdır sözü, kabak çekirdeği için de geçerlidir. Kabak çekirdeğinin içeriğinde bulunan yağlar, kabak çekirdeğinin kalorisinin bir hayli fazla olmasına neden oluyor. Bu yüzden de çok fazla kabak çekirdeği tüketmek, kilo almaya sebebiyet verebilir. Ayrıca bol yağlı bir kuruyemiş olan kabak çekirdeğinin fazla tüketilmesi, yüzünüzde ve cildinizde sivilce, siyah nokta gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden kabak çekirdeğini günce 1 avuç şeklinde tüketmenizi öneriyoruz. Ancak yağlı br cilt tipine sahipseniz, kabak çekirdeğini normalden de az tüketmeniz gerekmektedir.