İnternetten alışveriş yapmak, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir durum haline geldi. Bunun en büyük nedeni ise insanların pandemi dönemi dolayısıyla evden çıkmayıp, her şeyi evlerine sipariş etmeleri. Bu durumun kolaylığı nedeni ile de pandemi döneminin bitmesinin ardından, insanlar bu alışkanlıklarından vazgeçmedi ve internet üzerinden kolaylıkla alışveriş yapmalarına devam etti. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ise yeni bir dönem başlayacak. Birçok farklı teslimat çeşidi, internet üzerinden yapılan alışverişlerde müşterilere birçok farklı avantaj sağlanıyor. Ayrıca bu yeni yöntemler, kargo şirketlerinin yoğunluklar ile kolaylıkla baş edebilmesi adına hazırlandı. Fakat Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) konu ile ilgili önemli değişiklikler ve kurallar getirdi. Bu kurallar çerçevesinde ise internet alışveriş yapmak, bir hayli farklı bir deneyim yaşatacak.

Esnaflar ile anlaşma yapıldı

Kargo şirketleri, üzerilerindeki yoğunluğu atabilmek ve teslimatları daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilmek amacı ile bazı esnaflar ile anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşma kapsamında da artık kargo şirketleri, müşterilere götürecekleri kargoları, çevredeki belirli esnaflara bırakıyor ve müşteriler de buralardan gelip ürünlerini alıyor. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bu tür teslimatlar için yeni esaslar belirledi.

BTK kararını verdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) belirli teslimat noktaları ile ilgili yeni esaslar belirledi. Yeni yapılan esaslara göre artık kargonun durumu, tamamiyle posta gönderim şirketinin sorumluluğuna verildi. Yani kargonun başına herhangi bir şey gelmesi durumunda, sorumlu olarak kargo şirketi suçlanacak. Bununla birlikte insanlar, bu yeni teslimat şekli için herhangi bir şekilde ek ücret ödemeyecek. Normal kargo ücretleri ile aynı olacak. Aslında bu durum, hali hazırda mevcuttu. Evimizin yakınlarındaki bir yere bilginiz dahilinde kargolar teslim ediliyor, siz de evinize geldiğinizde kargonuzu bu yerlerden teslim alabiliyorsunuz.

Yeni yapılan anlaşmalar sayesinde, söz konusu teslimat noktaları, artık resmileşti. Sizin seçtiğiniz bir yere göre kargo şirketi, ürününüzü belirli yerlere bırakacak ve siz de müsait olduğunuz zaman ürününüzü oradan alacaksınız. Bu teslimat noktaları esnaflar, mağazalar, AVM’ler ve apartman yönetimleri olabilecek. Ancak kargo şirketleri, teslimat bölgesi belirleyebilmek amacı ile o yerler ile anlaşma sağlamalı.

İLGİLİ MAKALE  İş kadınları için sağlıklı ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Kilitli dolaplar ile teslimatlar yapılacak

Artık internetten alışveriş yaparken, ürününüzü kilitli dolaplardan teslim alabileceksiniz. Ürününüz, belirli yerlerdeki kilitli dolaplara teslim edilecek. Siz de o yerlerden direkt olarak kendiniz alacaksınız. Tabii ki de burada ürünün güvenliği, kargo şirketine ait. Karara göre, esnaf ve işyerleri, kargo gönderisinin alıcısıyla, teslimat (gel-al) noktası olarak irtibat kuracak. Belirli bölgelerde bu tür kilitli dolaplar yer alacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun almış olduğu karara göre bu şekilde düzenlenen yeni teslimat noktalarında ürünlerin güvenliği, teslimatı yapacak olan kargo şirketine ait olacak. ürünün başına herhangi bir şey gelmesi halinde, kargo şirketi sorumlu tutulacak. Ayrıca farklı teslimat seçeneklerini tercih edecek olan müşterilerden, herhangi bir ekstra ücret talep edilmeyecektir.

6 ayda bir BTK bilgilendirilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) almış olduğu karara göre, bu yeni teslimat şekli ile ilgili şikayetler, toplanılacak ve 6 ayda bir BTK tarafından incelencek. Yeni sistem ile ilgili yapılan şikayet ve öneriler dikkate alınacak ve bu sistemin geliştirilmesi adına yeni çözümler üretilecek. Gönderiler ile ilgili kişisel bilgilerin korunması ve gönderi gizliliği ise ürünü satan satıcı firmaya ait olacak. Yeni yapılacak olan bütün bu düzenlemeler ise kargo şirketlerinin rahatlaması ve teslimatların gecikmemesi adına oldukça önemli. Tabii ki müşteriler bu teslimat seçeneğini seçmek zorunda değil. Ancak şirketler, bu tür teslimat seçeneklerini seçebilmek için belirli teşvikler düzenleyebilir. Ancak müşteri isterse, internet üzerinden satın almış olduğu bir ürünü direkt olarak evine de isteyebilir. Kısacası bu yeni teslimat seçeneği, tamamiyle müşterinin insiyatifine kalmış bir durum.