Kilo problemleri, 21. yüzyılın en büyük sorunlarından biri. Çünkü içerisinde bulunduğumuz yüzyılda, fast food restoranlarınında büyük bir artış görülmeye başlandı. Hayat temposunun artması da bu tür restoranlardan hızlı bir şekilde yemek yememizde etkilidir. Bu yüzden de birçok insan, kilo problemleri ile ya da obezite ile savaşmak durumunda kalabiliyor. Fakat bazı yöntemler ile kilo verebilir ve hızlıca yağ yakabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, nasıl hızlı bir şekilde yağ yakabileceğinizi anlattık.

Hızlı bir şekilde yağ yakmanın formülü nedir?

Hızlı bir şekilde yağ yakabilmek için öncelikle vücudumuzun çalışma metabolizmasının hızlanması gerekiyor. Bu sayede vücudumuz çok daha hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlayacaktır. Ek olarak ise kalori açığın oluşturarak, vücudunuzdaki fazla yağları yakmaya başlayabilirsiniz. Kilo vermenin anahtarı olan kalori açığı oluşturmak, diyetisyenlerin danışanlarına verdiği diyet listelerinin en önemli kurallarından biridir. Gelin hep brilikte nasıl hızlı bi şekilde yağ yakabileceğinizi inceleyelim.

Kalori açığı oluşturun

Kalori açığı, vücudun günlük olarak harcamış olduğu enerjiden daha azını tüketmek ile kilo verme yöntemidir. ki zaten kilo verebilmek için illa ki kalori açığı oluşturmanız gerekiyor. Vücudumuz, gün içerisinde alınan fazla kalorileri, daha sonrasında harcayabilmek için yağ olarak depolar. Bu depolanan yağlar da göbek ve basen bölgelerinde birikir. Biriken bu yağlar hem kötü bir görüntü hem de kilo fazlalığına neden olur. Ancak kalori açığı oluşturabilirseniz, vücudunuzda birikmiş olan bu yağları yakmaya ve harcamaya başlayacaksınız. Çünkü vücudumuz, hayatta kalabilmek için günlük olarak belirli bir enerjiyi harcamak zorunda. Bu harcanan enerji, temel vücut fonksiyonlarının çalışması için önemli.

Kalori açığı nasıl arttırılır?

Kalori açığını arttırabilmek için belirli birkaç yöntem var. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise lifli ve besleyici gıdalar ile beslenmek. Lifli gıdalar, besleyici oldukları kadar düşük de bir kaloriye sahiptir. Bu yüzden de lifli gıdalar ile beslenirseniz, vücudunuzda kalori açığı oluşturabilirsiniz. Bununla brilikte hayatımızdaki hareketi arttırarak da kalori açığını arttırmanız mümkün. Bunun için yürüyüşler yapmalı ve zamanınız varsa egzersizler yapmalısınız.

Metabolizmayı hızlandıracak besinler tüketin

Yağ yakmanın anahtarı olarak bilinen metabolizmayı hızlandırmak, yağ yakma açısından oldukça önemli. Bununla brilikte metabolizma hızlandırmak, yağ yakabilme dışında birçok farklı fayda da sağlamaktadır. Bunun en önemli etkilerinden biri de sindirim sisteminin daha düzenli çalışması. Metabolizma hızınızı arttırabilirseniz, gün içerisinde çok daha hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Metabolizma hızınızı arttırabileceğiniz bazı yöntemler şu şekildedir:

İLGİLİ MAKALE  Bu gıda iştahı frenliyor. Ayda 5 kilo verme garantili!

Yatmadan önce yoğurt kürü tüketin

Yoğurt, içerisinde yüksek miktarda probiyotik içeren bir besindir. Yoğurt içerisine ekleyeceğiniz birkaç farklı malzeme ile hem sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayabilir hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. 1 kase yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı pul biber, yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı sumak ekleyin. Bu malzemeleri güzelce karıştırın ve ardından da yatmadan 30 dakika önce tüketin. Bu şekilde hem diğer günkü metabolizmanız hem de bazal metabolizmanız çok daha hızlı bir şekilde çalışacaktır.

Uyandıktan hemen sonra su için

Su, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek amacı ile düzenli olarak tüketilmesi gerekilen bir içecektir. İnsan bedeninin yaklaşık yüzde 70 kadarının su olması da suyun ne kadar önemli bir yaşam kaynağı olduğunu gözler önüne sürmektedir. Bir insan, gün içerisinde ortalama 2,5 ya da 3 litre kadar su içmesi gerekiyor. Tabii ki de bu oran kişinin boyu, yaşı ve kilosuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte her sabah uyandıktan sonra 2 bardak su içmek, gün içerisindeki metabolizma hızını tavan yapacaktır. Bu sayede de kolayca yağ yakabileceksiniz.

Uyku saatlerine dikkat etmek

Düzenli uyku, insanın sağlığı açısından oldukça önemli bir detaydır. İsanlar, uyku sırasında tekrardan şarj olur ve güne çok daha dinç bir şekilde başlar. Ancak bunun için belirli bir saatimizi uyuyarak geçirmemiz gerekiyor. Bir yetişkinin günlük olarak 6 ila 8 saat arsında net bir uyku düzeninin olması gerekmektedir. Düzenli uyku, hem metabolizma açısından hem de bilişsel aktiviteler açısından oldukça önemli. Ayrıca düzenli bir uykunuz varsa, bazal metabolizmanız da yavaşça hızlanacaktır. Bazal metabolizma, uyku sırasındaki metabolizma hızına verilen addır. Bazal metabolizmanız hızlı bir şekilde işliyorsa, uyku sırasında bile kilo verebilirsiniz.