Antioksidan açısından son derece faydalı bir içecek olan yeşil çay içerisinde bulunan sağlıklı bileşenler sayesinde vücutta bulunan tüm toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın sağlıklı ve sistematik bir şekilde çalışmasına yardımcı olan yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi son derece önemli olan durumların başında gelirken, haberimizin bu bölümünde yeşil çayın insan sağlığına faydalarını ve her gün 1 bardak yeşil çay tüketmenin insan vücudunda ne gibi değişimlerin oluşmasına yardımcı olacağını inceleyeceğiz…

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

 • Bol miktarda antioksidan kaynağı olan yeşil çay, antioksidan açısından zengin olması dolayısıyla kişinin vücudunda bulunan tüm toksinlerin dışarı atılmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Yeterli ve düzenli tüketildiğinde vücutta bulunana gerginlik ve stresin tedavi edilmesine yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda beynin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.
 • C vitamini açısından zengin olması kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda hastalıklara karşı kişiyi koruma altına almaktadır.
 • Yeşil çayın içerisinde yer alan kafein kişinin gün içerisinde çok daha aktif bir yaşamda olmasına katkı sağlarken, yorgunluğun kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yeşil çayın içerisinde yer alan kateşinler vücutta bulunan kılcak damarların güçlenmesine yardımcı olurken antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan mikropların tedavi edilmesine katkı sağlamaktadır.
 •  Metabolizmanın çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan yeşil çay, kişinin sağlıklı bir süreç içerisinde olmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi iştah kontrolünün yapılmasına katkı sağlarken kişinin kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

 • Yeterli ve düzenli tüketimi sağlanan yeşil çay, vücutta bulunan yağın kısa sürede yakılmasına ve kişinin kendini çok daha sağlıklı hissetmesine katkı sağlarken yine yeterli ve düzenli tüketimde kan şekerinin düzenli bir seviyede olmasına yardımcı olur.
 • Yeşil çay yapılan araştırmalar sonucunda vücut kitle indeksini normal seviyelere indirme noktasında başarılı olduğu bilinirken, kolesterol seviyesinin sağlıklı bir boyutta olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kansere karşı büyük ölçüde koruyucu özelliği bulunan yeşil çay, güçlü antioksidanları içerisinde bulundururken kanserli hücrelerin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklara da fazlasıyla iyi gelen yeşil çayı yeterli ve düzenli olarak tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
İLGİLİ MAKALE  Bu baharat bel bölgesindeki yağları anında yok ediyor! Kusursuz bir vücut için mutlaka tüketin

Her gün yeşil çay içildiğinde ne olur?

Her gün düzenli olarak yeşil çay tüketiminde bulunmak kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Metabolizmanın çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda kişinin sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. İçerisindeki bileşenler kişinin sağlıklı bir süreçte olmasına yardımcı olurken vücutta herhangi bir ödem probleminin oluşmasını engellemektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamakla birlikte, yeşil çayın da yeterli seviyede tüketilmesi son derece önemlidir.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

 • Yeşil çay içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olurken bazı durumlarda kişinin sağlığını tehdit altına alabilmektedir. Bilhassa böbrek hastaları, tiroit fonksiyon bozukluğu olan kişilerin sağlıklarını tehdit etme durumu içerisinde olabileceği için, doktorlarına başvurmadan yeşil çay tüketiminde bulunmaması çok daha sağlıklı ve mantıklı olacaktır.
 • Panik atak problemi olan kişilerin yeşil çay tüketmesi sakıncalı durumların oluşmasına neden olabilir.
 • İlaç kullanan kişiler doktorlarına başvurmadan yeşil çay tüketiminde bulunmaması çok daha sağlıklı olacaktır.

Yeşil çayın besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon (150 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori0 kcal0 kcal% 0.0
Karbonhidrat0.0 g0.0 g% 0.0
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein0.1 g0.1 g% 0.2
Yağ0.0 g0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg0.0 mg% 0.0
Potasyum17.0 mg25.5 mg% 0.5
Kalsiyum8.0 mg12.0 mg% 0.8
Demir0.0 mg0.0 mg% 0.1