Hayatı ve kendinizi seviyorsanız, düzenli olarak spor yapıyor ve beslenmenize dikkat ediyorsanız tam size göre bir haber dizisi yayınladık. Listede yer alan bol lifli ve sağlıklı besin gruplarını tüketerek dilediğiniz ölçüde yiyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, tükettiğiniz besinlerin doğru şekilde hazırlamaktan geçmektedir. Doğru şekilde hazırlayarak istediğiniz ölçüde tüketebileceğiniz yiyecekleri sizler için derledik. İşte yerken keyif verdirten, sonrasında pişmanlık duygusu hissettirmeyen o mucizevi besinler…

Kilo aldırmayan yiyecek mümkün mü?

Elbette her besinin belli başlı kalorisi bulunmaktadır. Fakat bazı besinleri doğru şekilde pişirdiğinize veyahut doğru şekilde hazırladığınızda kalori miktarı düşerek, kilo almanıza neden olmayacaktır. Her besinin sağladığı faydalar biribirinden farklıdır. Önemli olan o besin grubunun ne gibi besin özellikleri olduğunu bilmek, ve bu vitaminlerin yitirmesine engel olarak işlem göstermektir. Besinleri doğru pişirme yöntemleri ile tükettiğinizde hem içerisinde bulunan sağlıktan yararlanırken hem de gereksiz kalori alımının da önüne geçilmektedir. İşte doğru hazırlandığında kilo aldırmayan o yiyecekler…

1-Yağ kullanılmadan hazırlanan patlamış mısır

Kilo aldıran ve yağlanmaya sebep olduğu düşülen besinlerden bir tanesi olan patlamış mısır esasında doğru pişirme yöntemi ile tüketildiğinde, vücut için büyük bir sağlık deposuna dönüşmektedir. Yağsız patlatılan mısırda, tam tahıllı ekmekte bulunan tahıl miktarından çok daha fazla lif oranı bulunmaktadır. Lifli özelliği sayesinde özellikle sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olurken, kabızlığın da önüne geçmektedir. Kolesterol için de iyi bir kaynak olan patlamış mısırı, yağsız bir şekilde patlatıp yediğinizde sağlığınız için oldukça faydası olacaktır. Patlamış mısır takribi olarak 94 kalori içermektedir. Bu kalori dağılımı da şu şekilde olmaktadır;1 gr yağ, 17 gr karbonhidrat, 3,5 gr lif, 3 gr protein, 214 mg sodyum.

2-Antioksidan deposu kuru üzüm

Kabızlık probleminin önüne geçerek, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan kuru üzüm magnezyum ve potasyum vitaminlerince zengin güzel bir besin kaynağıdır. Demir bakımında da zengin kuru üzüm, anemi hastalıklarının vazgeçilmez doğal tedavilerinden bir tanesidir. Her gün bir avuç kuru üzüm tüketmek sağlığınızı düzene koyarken aynı zamanda kan şekerinizin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kuru üzümünüzü lezzetlendirmek ve tokluk ihtiyacınızı arttırmak isterseniz kuru üzümünüzün yanına leblebi eklemeyi ihmal etmeyin.

İLGİLİ MAKALE  Yoğurt ve peynir sağlıklı mı? Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu

3-Kalamata zeytin ile kilo almayı engelleyin

Dünya genelinde sıklıkla tercih edilen zeytinler arasında yer alan kalamata zeytin, diğer zeytin çeşitlerine göre çok daha iri ve dolgundur. Tad olarak kendine has bir lezzete sahip olan kalamata zeytin, lezzetiyle damakları şenlendirirken aynı zamanda kilo aldırmayan özelliğiyle de sağlıklı atıştırmalıklar arasında yerini alıyor. Etli dokusu ve lezzetli yapısıyla pek insan tarafından tercih edilen kalamata yani eşek zeytin, kalorisi düşük atıştırmalıklar arasında yerini alıyor. Aynı zamanda doğal yağ açısından zengin, kalamata zeytin takribi olarak 90 kalori içermektedir. Bu 90 kalorinin, kalori dağılımı şu şekildedir; 8 gr yağ, 4 gr Karbonhidrat, 2 gr lif, 1 gr protein, 460 mg sodyum içermektedir.

4-Potasyum açısından zengin muz

Midenizde biraz biraz acıkma hissi duyuyorsanız, bu boşluğu potasyum açısından zengin muz ile kapatabilirsiniz. Özellikle diyet yapıyor ve düzenli olarak spor yapıyorsanız muz sizin için veli nimet olacak. Spordan önce tüketilen muz, sporda size enerji verirken aynı zamanda kaslarınızın da güçlenmesini sağlayacaktır. Kısa sürede açlığınızı bastırırken, kilo almanızın da önüne geçecektir.

Karpuz gaz yapar mı?

Karpuz gaz yapar mı?

5-Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz

Yaz aylarının vazgeçilmez besin kaynaklarından bir tanesi olan karpuz, lifli yapısıyla su ihtiyacınızı karşılarken aynı zamanda metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olacaktır. Dünyanın en besleyici ve en keyifli meyvelerinden bir tanesi olan karpuz, vücuda sağladığı yararların yanı sıra, 6 adet üçgen dilim olarak tüketildiğinde sağlıklı atıştırmalıklar arasında yerini alıyor.