Kilo, pek çok insanın canını sıkan bir durum. Erkek veya kadın fark etmez, her insan kilo aldığında kendini mutsuz hisseder. Bazı insanlar kilo almaktan mutsuz olsa da çok yeme konusunda da kendilerini sınırlayamaz. İnsanlar yazın kilo almaktan ayrıca korkarlar ama bazıları da kışın daha çok hareketsiz kalındığı için bu mevsimde alınacak kilolar açısından oldukça tedirgin. Peki kışın kilo almamak adına neler yapılmalıdır? Bu mevsimde kilo almayı önlemek mümkün mü?

Spor Yapın!

İlk önce şunu belirtmeliyiz ki kışın ya da yazın hiç fark etmez, kilolardan kurtulmak için spor yapmak oldukça önemli. Çünkü spor yaparak insanlar hem yağlarından kurtuluyor hem de daha sağlıklı bir yaşama ulaşıyor. İnsana her anlamda faydası olan spor, çeşitli şekillerde yapılabiliyor. Bazı insanlar evde tek başlarına spor yapmaktan hoşlanmaz. Çünkü bu insanlar, katı bir programa dahil olmak ister fakat kendi başlarına bu programı sağlayamazlar. Bu sebeple bu kişiler spor salonlarına gitmeyi tercih eder. Spor salonunda bir hoca eşliğinde spor yapmanın daha etkili olduğunu hissederler. Ayrıca spor salonlarında oldukça fazla spor aleti bulunuyor. Bu yüzden buralarda çok çeşitli spor aletleri üzerinde etkili bir spor yapılabiliyor.

Bazı insanlar ise spor salonlarına gidecek bir vakit bulamıyor. Zamansızlıktan ötürü bu insanlar evde spor yapmayı tercih ediyor. Eğer sıkı bir disiplin altında çalışırlar ve öğünlerine de dikkat ederlerse, kilo almama konusunda etkili bir uygulama gerçekleştirmiş olurlar. Bu anlamda kışın kilo almama adına başvurulacak ilk yöntem, spor salonlarına gitmektir. Peki bunların dışında neler yapılabilir?

Basit Karbonhidrat Tüketiminden Kaçının!

Basit karbonhidrat tüketiminin de kaçınmak, kışın kilo almamak adına etkili bir yöntem. İnsanlar kış aylarında, havaların soğuk ve iç karartıcı olmasından ötürü fazlaca karbonhidrat tüketiyor. İnsanların canı bisküvi, hamur işleri, çikolata vs. istiyor. Canınız bunları çektiğinde 1 veya 2 bardak su içmeli ve ardından 5-10 dakika beklemelisiniz. Su içmenize rağmen bu ürünleri yeme isteğiniz devam ediyorsa fındık, badem ve ceviz gibi ürünleri tercih etmelisiniz.

İzleyin: Kışın Kilo Almamak İçin Doğal Formüller | Ender Saraç

Bol Su İçin!

Bol su içmek de yine etkili bör yöntem olarak görünüyor. Kış aylarında ter şeklinde vücuttan çok fazla su gitmediği için insanların su içme ihtiyaçları da azalıyor. Fakat su, insanın sağlığı için oldukça öneli bir içecek. Bu sebeple kış mevsiminde günde 8-10 bardak su içmelisiniz. 8-10 bardak su içerek metabolizmanın yavaşlaması önleniyor ve bu durum da kilo almanızı engelliyor.

İLGİLİ MAKALE  Sihirli bir diyet programı var mı? Hindistan cevizi yağı mucizesi

Kahvaltıyı Kesinlikle Atlamayın!

Kahvaltı oldukça önemli. Kahvaltıyı hiçbir zaman atlamayın. Kahvaltı yerine o saatlerde börek, poğaça vb. ürünler tükettiğinizde daha sonraki saatlerde kan şekeriniz düşecek ve daha çok acıkacaksınız. Bu sebeple kahvaltıyı atlamayın ve zamanında yapın.

Öğün Atlamayın!

Öğün atlamamak da kilo alımında oldukça etkili bir yöntem. Kesinlikle hiçbir öğünü atlamayın. Kışın ara öğünler bazen atlanabiliyor. Fakat ara öğünü atladığınızda akşam daha çok acıkıyor ve canınız karbonhidratlı ürünlerden çekiyor. Bu da akşam yemeğinde daha çok karbonhidrata sahip ve liften yoksun ürünleri tercih etmenize neden oluyor. Ayrıca ğün atlamak, vücudun kan şekeri dengesini de bozuyor.

D Vitamininizi Ölçtürün!

D vitaminin de bu aylarda özellikle ölçtürülmesi gerekiyor. Kışın, vücut güneş ışığından yoksun kalıyor. Bu durumda D vitamini eksikliğine yol açıyor. Bu sebeple mutlaka kış aylarında D vitamininizi ölçtürmeniz gerekiyor.

Tabi ki bütün bunlar birlikte yapıldığında etkili bir sonuç alınabiliyor. Sadece bol su içmekle kilo vermek mümkün değil. Ama hepsini bir arada uyguladığınızda kışın kilo almanızı engelleyebiliyorsunuz.