Doğru ve dengeli beslenmek, sağlıklı kiloda olmayı sağlarken aynı zamanda, genç kalmayı da sağlar. Dengeli ve düzenli beslenme aynı zamanda cilt sağlığı içinde önemlidir. Ergenlik dönemlerinden itibaren sağlıklı yaşam standardını benimsemiş kişiler, ilerleyen yaşlarında da beslenmeyle ilgili sorun yaşamayarak, cildin elastiğini kaybetmeye başladığı 35 -40 yaş itibarıyla, daha dinç görünmelerine yardımcı olacaktır. İlerleyen yaşla birlikte daha dinç ve daha sağlıklı olmanızın sırrı açık ara beslenme şeklinizde gizlidir. Temiz içerikli besinlerle beslenildiğinde, genç kalmanızı mümkün kılıyor. İşte mucizelerle dolu o besinler...

Gözle görülebilen yaşlanmayı durdurmak mümkün müdür?

Sağlıklı kalmak ve ilerleyen yaş faktörünün etkilerini durdurmak bakıldığında mümkün değil gibi görünse de mümkündür. İşin sırrı, vücudumuza dahil ettiğimiz besinlerde gizlidir. Sağlıklı kalabilmek günlük yaşamın temposuna ayak uydurabilmek için  yediğimiz içtiğimiz besinlerin büyük etkileri varken aynı zamanda yaptığımız aktiviteler de bir hayli önemlidir. Yaşamınıza dahil edebileceğiniz, doğru beslenme şekli ile mevcut olan hayatınızı daha kaliteli bir hale getirebilmek bakıldığında tamamıyla kişinin elinde. Neyi, ne kadar, ne zaman tüketebileceğinizi bildiğiniz taktirde uzun periyotlarda sağlıklı olmanız kaçınılmaz olacaktır. Sadece verilen ya da her zaman önerilen diyetlere uymak değildir mühim olan. İlk olarak yapılması gereken şey; vücudu, metabolizmayı, sindirim sistemini tanımaktan geçer. Kendinizi bildiğiniz andan itibaren hayat size her zaman keyifli gelecektir. Yediğiniz bir hamburgerden pişman olmayacak, o anın kıymetini bileceksiniz. Dolayısıyla, zihni sakinleştirmek, düşünmek, düşünerek hareket etmek yaşamınız boyunca, kendiniz için yaptığınız en kaliteli bir davranış olacaktır.

Bu davranışlara sahipseniz yaşlanmanız kaçınılmaz olacaktır…

 • Harekete, tempoya, egzersize karşı ön yargılarınız varsa.
 • Düzenli egzersiz yaptığınızı düşünüyor ama yine de kilo veremiyorsanız destek almanız gerekmektedir.
 • Günlük temponuz aynı olmasına rağmen, gün sonunda kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız.
 • Önlem almayı bırakarak cildinizde kırışıklıklar meydana geliyorsa
 • Cinsel isteksizlikler yaşamaya başladıysanız, durumlara karşı önlem almanızda fayda vardır.

Genç görünmek için bu mucizevi besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin

 • Vitaminlerce zengin meyve ve sebzeleri tüketmek genç kalmanın en büyük parçalarından bir tanesidir. Cilt sağlığını etkileyen en önemli vitaminlerden olan; E, A, C, D bakımından zengin çilek, muz, böğürtlen, yeşil yapraklı sebzeler, elma, portakal gibi meyveleri tüketmek önemlidir.
 • Vücudun ihtiyacı olan makro ve mikro besinleri tüketmek önemlidir. Karbonhidrat, protein, yağ gibi makro besinlerin dengesini yaparken maden suyunda bulunan mikro vitaminleri de tüketmemiz gerektiğini unutmamak gerekir.
 • Kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler, yağlı tohumlar vücudumuzun sağlıklı olması ve sağlık görünmesi için oldukça önemlidir.
 • Göz ve cilt sağlığı için;  beta-karotenin bol olduğu patates, havuç, kavun, ıspanak gibi besinleri tüketmek önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Gençleştiren ve dinç tutan '6 besin'. Bunları yiyen genç kalır

Yaşlanma etkilerini geciktirmek mümkün mü?

 • Yaşlanmayı öne çeken etkenler bir tanesi; kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi kronik ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olan hastalıklardan kendinizi korumanız gerekmektedir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak yaşam kalitenizi arttıracağı gibi, yaşlanmanızı da geciktirecektir.
 • Mevcut olan kilo ve hareket sıklığınıza bağlı olarak ihtiyacınıza uygun su tüketimi yapmayı ihmal etmeyin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Hayatınızdan stres faktörünü uzak tutmaya çalışın.
 • Düzenli uyuyup, düzenli uyanmaya dikkat edin.