Kilo problemi yaşayan kişiler, diyet listelerine karbonhidratı az besinler koyarak kilo vermeye çalışmakta. Ancak bu besinler ne olduğu konusunda herhangi bir bilginiz yoksa, doğru adrese geldiniz. Bu yazımızda sizlere hangi besinleri tüketmek kilo aldırmaz? Sorusunu cevapladık.

Nasıl kilo verilir?

Kilo vermenin en kolay yolu, kalori açığı oluşturmak. Günlük almanız gereken kalori miktarından biraz daha az kalori alırsanız, kalori açığı oluşturmuş olursunuz. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız. Kalori açığını oluştururken aynı zamanda sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Eğer kalori açığı oluşturmak için yemek yemeyi azaltırsanız, sağlıksız bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. Bu durumu engellemek için, sağlıklı ve lifli yiyecekler tüketmelisiniz.

Lifli yiyecekler tüketmek, sindirim sistemini hızlıca çalıştırır. Bu sayede hızlı ve verimli çalışan sindirim sistemi, kilo verme konusunda bize yardımcı olacaktır. Ayrıca lifli besinler, midemizde daha uzun süre kaldığı için tokluk süremiz uzayacaktır. Ancak lif bakımından düşük olan ve karbonhidrat seviyesi yüksek olan besinler, midemizde daha kısa süre durur. Bu yüzden de bu tür besinleri yediğimizde, daha çabuk acıkırız. Bu tür besinlerin tüketimi, öğün sayımızı ve aldığımız kaloriyi arttırmaktadır. Bu sebepten ötürü yediğimiz yiyeceklerin besin değeri yüksek, lif bakımından zengin ve kalori bakımından düşük olması gerekmektedir.

Kilo aldırmayacak besinler nelerdir?

Kilo aldırmayan besinlerin genel özellikleri şu şekildedir:

  • Lif bakımından zengin
  • Karbonhidrat ve şekerin az olması
  • Sindirim sistemini çalıştırması

Kilo aldırmayan besinler denilince akıllara hemen meyve gelmektedir. Fakat meyvelerin içeriğinde de şeker bulunur. Tabii ki meyve tüketmeyin demiyoruz. Ancak aşırı meyve tüketilmesi, vücuda kalori girmesi demektir. Meyvenin içindeki şekerler, sağlıklı şekerlerdir. Genellikle “fast food” dediğimiz besinlerin içeriğinde bulunan şekerler değildir. Bu yüzden her gün yeterli miktarda meyve tüketilmesi, diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından önerilmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo alımı yapmak isteyen kişiler ise meyve tüketimini arttırmalıdır. Bu sayede kilo almak için gerekli kaloriyi, meyvelerden sağlamış olacağız.

Kuru üzüm

Kuru üzüm, bir lif deposudur. Günlük ortalama 100 gram kuru  üzüm tüketimi, diyet listenizin bir parçası olmalı. Abur cubur olarak tüketilen kuru üzüm, çantanızda veya cebinizde taşıyabileceğiniz ve pratik bir şekilde tüketebileceğiniz bir besindir. Ayrıca kuru üzümün çok fazla kalorisi bulunmamaktadır. Bu yüzden ara öğünlerde tüketilmesi, kuru üzümü tüketen kişiye çok fazla kilo aldırmayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  İştahı bıçak gibi kesen, uzun süre tok tutan yiyecekler

Meyveli probiyotik yoğurt

Probiyotik yoğurtlar, sindirim sisteminin çok fazla verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede hızlanan metabolizmamız, kilo vermemizi sağlayacaktır. Ayrıca içerisinde bulundurduğu lif oranları ile de dikkatleri üzerine toplayan probiyotik yoğurt, meyveli bir şekilde tatlandırılarak tüketilebilir. Ancak meyveli bir şekilde tüketmeniz demek, probiyotik yoğurttan alacağınız kalori miktarının artması demektir. Ayrıca probiyotik yoğurt tüketimi, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Muz

Muz, kalori açısından diğer meyvelere oranla biraz daha fazladır. Ancak muz içeriği bakımından bizi tok tutan maddelerle doludur. Bu sayede muz tükettiğinizde, uzun bir süre acıkmayacaksınızdır. Protein açısından yüksek olan muz, sporcuların tüketmesi gereken meyvelerin başında gelmektedir. Çünkü spor öncesi tükettiğinizde, sporda harcayacağınız enerjiyi sağlar. Ayrıca spor öncesi tüketilen muz, spor sırasında oluşan kas kayıplarını engeller. İçeriğinde bolca bulunan protein, kas gelişimini hızlandırmaktadır.

Ton balığı

Ton balığı, yüksek lif ve protein kaynağıdır. Ton balığını birçok farklı yemekte tüketebilirsiniz. En kolay tüketimi ise salata ile tüketilmesidir. Ton balığı tüketimi, açlık hissini önlemektedir. Bu sayede uzun bir süre yemek yemek istemeyeceksinizdir. Ton balığının içerisinde bulunan proteinler sayesinde, sporcular için bulunmaz bir hazinedir.

X