Son dönemlerde fazlasıyla adını sık duyduğumuz frenk üzümü, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlığını büyük ölçüde koruma altına alan oldukça güzel bir gıdadır. Dünyanın pek çok yerinde yetişmesiyle meşhur olan frenk üzümü arama motorlarında sıklıkla aratılan ve faydalarının neler olduğu merak edilen konular arasında yer alırken, frenk üzümünün faydalarını haberimizden inceleyebilirsiniz…

Frenk üzümünün faydaları nelerdir?

 • Lif bakımından sonra derece etkin bir gıda olan frenk üzümü, kişinin sağlığı açısından son derece önemli olan bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Bilhassa sindirim sisteminin sağlıklı ve aktif bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan frenk üzümü kişide bulunan kabızlık probleminin kısa süre içerisinde yok olmasına katkı sağlamaktadır.
 • İçeriğinde manganez, fosfor, demir, bakır ve potasyum açısından zengin mineraller barındıran frenk üzümü kişinin bağışıklık sistemini büyük ölçüde koruma altına alan bileşenleri içerisinde barındırmaktadır.
 • İçeriğinde bol miktarda C ve B vitamini barındıran frenk üzümü kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken hayat kalitesinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Başta karın ve karaciğerde meydana gelen kasılma ve ağrıların kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olan frenk üzümü vücutta meydana gelen ağrıların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Frenk üzümü içerisinde bulunan bileşenleri sayesinde, ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ateş düşürücü etkisinin yanı sıra terleme yoluyla vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına katkı sağlamaktadır.
 • Kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olan frenk üzümünün yeterli ve düzenli miktarda tüketilmesi fazlasıyla önemli olan durumların başında gelmektedir.
 • Hazımsızlık başta olmak üzere kişide meydana gelen gaz problemlerinin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Lifli yapısı sayesinde kabızlığın büyük ölçüde tedavi edilmesine yardımcı olurken kişinin sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasına katkı sağlar.
 • Böbreklerin düzenli olarak çalışmasını tetikleyen frenk üzümü, böbreklerin çalışmasıyla birlikte böbreklerde oluşan böbrek taşının oluşmasına büyük ölçüde engel olmaktadır.
 • Cildin nemlenmesine yardımcı olan frenk üzümü, yaşlanmayı büyük ölçüde durdururken cildin sağlıklı ve güzel bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Gut, romatizma gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olan frenk üzümünün düzenli olarak tüketilmesi önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Kolesterolü olanlar buraya! Tam bir kolesterol düşmanı (Kaynak: izlehaber.com)

Frenk üzümünün besin değerleri nelerdir?

100 gr1 Porsiyon (Orta)
Karbonhidrat (g)13.813.8
Protein (g)1.41.4
Yağ (g)0.20.2
Lif (g)4.34.3
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)11
Potasyum (mg)275275

100 gr1 Porsiyon (Orta)
Kalsiyum (mg)3333
Vitamin A (iu)4242
Vitamin C (mg)4141
Demir11

Frenk üzümü nasıl tüketilir?

Son derece lezzetli ve keyifli bir meyve olması dolayısıyla frenk üzümünü direkt olarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Frenk üzümü içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olan oldukça kaliteli bir gıda olurken sade bir şekilde tüketimini gerçekleştirebilir aynı zamanda frenk üzümünü tatlı yapımında da kullanabilirsiniz. Bilhassa tatlıların üzerine konulan frenk üzümü, göz itibarıyla da son derece dekoratif bir görünüme sahip olan bir meyvedir. Pastaların üzerine konulmasıyla aşina olduğumuz frenk üzümünün yeterli miktarda ve aynı zamanda düzenli olarak tüketilmesi son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Frenk üzümünü sade tüketilmesinin yanı sıra frenk üzümü sirkesi ya da frenk üzümü reçeli de bulunmaktadır.

Frenk üzümünün zararları nelerdir?

İnsan sağlığı açısından son derece önemli bir gıda olan frenk üzümünün düzenli olarak tüketilmesi fazlasıyla önemli olan gıdaların başında gelmektedir. İnsan yaşamının çok daha kaliteli ve sağlıklı bir periyotta ilerlemesi için düzenli olarak tüketilmesi gereken frenk üzümünün fazlaca tüketilmesi kişinin sağlığını büyük ölçüde tehlike altına alan durumların başında gelebilmektedir. Bu durum itibarıyla frenk üzümünü aşıra kaçmadan yeterli seviyede tüketmeniz sağlığınız açısından çok daha yararlı bir tercih olacaktır.

Frenk üzümü nerede yetiştirilir?

Frenk üzümü yetiştirilmesi gereği kuru ve rutubetli toprakları sevmezken, yağışlı ve nemli alanlar onların yetiştirilmesi için çok daha uygundur. Türkiye’de genellikle Bursa, Rize ve Muş’ta yetiştirilmesiyle meşhur olan frenk üzmünün düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığına fazlasıyla önem taşıyan gıdalar arasında yerini almaktadır. Karadeniz sahillerinde yetiştirilen Frenk üzümü, talebin artmasıyla birlikte Tokat, Amasya, Gümüşhane, Konya ve Uşak’ta frenk üzümü bahçeleri yetiştirilmeye başlanmış ve çok daha fazla frenk üzümü hasat edilmesi istenmiştir. Frenk üzümünün tüm faydaların yararlanabilmek için kontrollü tüketim içerisinde bulunmanız gerektiğini kesinlikle unutmayın.