Diş ağrısı en çekilmez ve en şiddeti yüksek ağrılarda bir tanesidir. Yaşam kalitesinin bir hayli düşmesine neden olurken, bir anda ortaya çıkarak yapılan tüm planların da sekteye uğramasına sebep olmaktadır. Bilhassa gece uyumadan önce başlayan bu diş ağrısı, tüm gece şiddetini göstererek uyku sürecinin içerisine girmeye engel olmaktadır. Diş ağrısının çözümü elbette diş doktoruna gitmekten geçmektedir. Fakat bazen bazı durumlarda bu ağrı öyle şiddetlenir ki bastıracak birkaç formül birkaç kür arar insanlık. Hal böyle olunca evde doğal yöntemlerle diş ağrısına iyi gelebilen metotlara ihtiyaç duyulur. İşte evde diş ağrısına iyi gelen birkaç yöntem…

Evde diş ağrısını geçirmek için ne yapılabilir?

Gece yarısı aniden bastıran diş ağrılarından kurtulmak için birçok insanın kendine göre uyguladıkları birkaç yöntemi vardır. Fakat bazen bu yöntemler bile ağrının geçmesine iyi gelmemektedir. Tüm geceyi adeta zindan eden diş ağrısından muzdaripseniz şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Ağrıyan diş bölgenize bir adet karanfil koymanız ağrının şiddetini azaltarak, ağrının geçmesine neden olmaktadır. Karanfil aynı zamanda güzel koku saçmasıyla da ağızda oluşan kokuların önüne geçmektedir. Diş ağrınız olması durumunda direkt olarak ağrı olan bölgeye bir adet karanfil koymayı deneyebilirsiniz.
 • Diş ağrısından kurtulmak istiyorsanız ve evde birkaç çözüm arıyorsanız ağrıyan bölgeye, kabuğundan soyulmuş ve tam ortadan kesilmiş sarımsak koymanız ağrıyan bölgenin ağrısını kaybetmesine neden olacaktır. Bildiğiniz üzere sarımsak çok büyük bir antibiyotik kaynağıdır. Diş ağrılarını, diş şişmeleri de antibiyotik ilaç tedavisi ile geçmektedir. Gece ağrıyan dişinize sarımsak koymanız ağrının geçmesini sağlarken, doktora gidene kadar ağrılardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

 • Diş ağrılarınızın sebebi, diş eti iltihaplanmalarından kaynaklandığını düşünüyorsanız, tuzlu su ya da sirkeli su ile gargara yaparak ağrıdan kısa süreliğine kurtulmanız mümkün. 1 su bardağı oda sıcaklığındaki suyun içerisine, 1 yemek kaşığı tuz ya da sirke ilave edin. Ardından bu malzemeyi iyice karıştırın. Akabinde bu su ile ağzınızda gargara yapın. Ağrıyan bölgeye bu suyu daha fazla tutmaya özen gösterin. Bu gargara ile diş ağrılarından kurtulmanız mümkün.
 • Tuzlu ya da sirkeli su gibi karbonatlı su da ağrıyan diş bölgesine iyi gelmektedir. İlk kürdeki gibi, 1 su bardağı oda sıcaklığındaki su içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyip bu iki malzemeyi karıştırıp ardından ağrıyan bölgeye gargara yapmanız, doktora gidene kadar ağrıdan kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Buz uygulaması birçok ağrıya olduğu gibi, diş ağrısına da iyi gelmektedir. Ağrıyan bölgeye havluya sarılmış buzu koymak ve belirli bir süre bu uygulamayı devam ettirmek diş ağrısının geçmesine katkı sağlamaktadır.
Zerdeçal

Zerdeçal

 • Vücutta oluşan iltihaplanmaların daha kolay iyileşmesini sağlayan antienflamatuar vitaminince zengin zerdeçalı, bir su bardağı içerisine koyarak gargara yapmak diş ağrısına iyi gelen en etkili çözümlerden bir tanesidir.
 • Dişinizde çürük olması, diş ağrılarının en temel sebeplerinden bir tanesidir. Şekerli besinler tüketildiğinde çürükler de meydana gelen ağrıyı geçirmek için, dişlerinizi fırçalamayı deneyebilirsiniz.
 • Çörek otu, uyuşturma gibi bir etkisi olmasa da diş ağrısına iyi geldiği söylenmektedir.
İLGİLİ MAKALE  Uçuk nasıl geçer? Dudak uçuğu için mucize kür tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

Diş ağrısı neden olur?

Bir anda başlayan diş ağrısının yegane sebebi, ileri derece oluşan diş çürümesinin giderek iltihaplanmaya dönmesinden kaynaklanmaktadır. Bu iltihaplanma sonucunda diş eti içerisindeki sinirlerin etkileşim içerisine girerek, ağrı oluşturmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bu tarz ağrıları yaşamamak adına düzenli olarak diş kontrolüne gitmekte fayda vardır.

İltihaplı diş için evde ne yapılabilir?

 • İltihaplı diş eti probleminiz ve diş ağrınız varsa çok sıcak ve çok soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Yemek yeme esnasında iltihaplı bölgede yemek yememeye özen gösterin.
 • Dişlerinizi ılık su ile fırçalamanız gerekmektedir.
 • Ağız bakımı için düzenli olarak gargara yapmaya özen gösterin.
 • Sigara kullanımından kaçının.