Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden bir tanesi olan dutun nasıl kurutulduğu, kurutma esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Dut içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığı açısından son derece sağlıklı ve lezzetli bir meyve olurken, dutunuzu evde kendiniz kurutabilmek için haberimizin detayını inceleyebilirsiniz. İşte dut kurutma noktasında dikkat edilmesi gerekenler…

Dut güneşte nasıl kurutulur?

İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığına son derece faydalı bir meyve olan dut, herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken gıdalardan bir tanesidir. Birbirinden farklı pek çok alanda sağlık depolanmasına yardımcı olan dutu güneşte kurutabilmek için dikkat edilmesi gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere dikkat edilmesi durumunda dutunuzu güneş ışınlarında güzel bir şekilde kurutabilirsiniz;

 • İlk olarak uygun olan teras ya da balkonunuzun zeminine temiz bir örtü serin.
 • Temiz örtüyü serdikten sonra, kurutmak istediğiniz kadar dutu aralıklı bir şekilde örtünün üzerine alın.
 • Üzerine herhangi bir şekilde toz gelmemesi amacıyla ince bir tülbent ile dutlarınızın örtmeniz, dutları kurutma esnasında sağlıklı ve temiz bir şekilde kurutmanıza yardımcı olacaktır.
 • Dutları kuruması için seçtiğiniz yerin güneş ışınlarını dağınık bir şekilde alması fazlasıyla önemlidir. Rüzgar ve elbette yağış durumunun olması durumunda dutların korunması için uygun bir ortamda olması gerekmektedir. Dutları kurutma noktasında, güneş ışınlarını direkt olarak alması dutun içeriğinde bulunan vitaminlerin kaybolmasına neden olabilmektedir.
 • Dutlarınıza uygun ortamı sağladıktan sonra 3 ile 7 gün içerisinde kurumasını sağlayabilirsiniz. 3 ile 7 gün arasında kurumasını sağlayacağınız dutlarınızı her gün karıştırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Uygun teras ya da balkonunuzun olmaması durumunda dutunuzu evinizin bir odasında da kurutabilirsiniz. Ancak oda içerisinde dutunuzu kuruturken odanın içerisini sık sık havalandırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Dut fırında nasıl kurutulur?

Güneş ışınları ya da evinizin durumu dutlarınızı doğal yollar kurutmanız için elverişli değilse o noktada dutlarınızı fırın içerisinde de kurutabilirsiniz. Bu durum itibarıyla dutlarınızı fırında kurutmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Dutlarınızı fırın tepsisine aralıklı olacak şekilde güzelce dizin.
 • Dutlarınızı fırın tepsisine yerleştirdikten sonra 50 – 65 derecelik fırının içerisine alın.
 • Dutların fırın içerisinde kuruması biraz daha meşakkatli bir süreçtir. 4 ile 5 saat aralığında dutlarınızı kurutabilirsiniz. Ancak dutların eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilmek için ara sıra karıştırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Fırın içerisinde dut ya da herhangi bir meyveyi kurutma sürecinde çok daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Aksi taktirde meyveleriniz çok fazla kuruyabilir ya da yanma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE  Dut kurusunun faydaları saymakla bitmiyor. Dut kurusu nasıl yapılır? (Kaynak: soru.com.tr)

Kuru dutun faydaları nelerdir?

Sağlıklı beslenme denildiğinde pek çok kişinin kan şekerini dengelemesi amacıyla tüketen gıdalar arasında kuru dut gelmektedir. Yaz ayında çıkan dutu, kışın da tüketebilmek için en güzel yöntemlerden bir tanesi olan kurutma işlemini gerçekleştirmeniz durumunda tüm kış boyunca güzelce tüketebilirsiniz. Kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan kuru dutun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Doğal bir antibiyotik kaynağı olan kuru dutu, yeterli ve düzenli miktarda tüketmeniz kişinin sağlıklı bir boyutta olmasına yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran dut kurusu, kişinin C vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini sayesinde kişiyi hastalıklara karşı büyük ölçüde koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli ve yeterli miktarda kuru dut tüketimi kişinin kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmektedir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı ve sistematik bir şekilde çalışmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Kişide bulunan diş eti rahatsızlıkların tedavi edilmesine ve sağlıklı bir ağza ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Egzema tedavisinde büyük ölçüde kullanılan kuru dut, kişinin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kanın pıhtılaşmasına büyük ölçüde engel olan kuru dutun düzenli olarak tüketilmesi son derece önemli olan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların kısa süre içerisinde giderilmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Göz sağlığı için son derece etkili bir gıda olan kuru dutu düzenli olarak tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Kuru dutun besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon (15 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori336 kcal50.4 kcal% 16.8
Karbonhidrat74.83 g11.0 g% 24.9
Lif8.9 g1.3 g% 35.7
Protein2.7 g0.4 g% 5.4
Yağ0.0 g0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg0.0 mg% 0.0
Potasyum979.0 mg146.8 mg% 28.0
Kalsiyum376.0 mg56.4 mg% 37.6
Demir9.4 mg1.4 mg% 52.4

Video: Dut Kurusu Nasıl Yapılır 💁‍♀️ Organik Dut Kurusu Yapılışı 💁‍♀️Dalından Sofraya Şifalı Bir Lezzet💯