Diz ve dirseklerimiz, cildimizin diğer yerlerine göre daha koyu bir renge bürünebiliyor. Bu durum da görüntü olarak oldukça kötü gözüküyor. İnsanlar bu tür kararmaları ortadan kaldırabilmek için ise birçok farklı kozmetik ürününe para veriyor. Fakat evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile birlikte, diz ve dirseklerinizdeki kararmaları çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, evde uygulayacağınız yöntemler yardımı ile diz ve dirseklereki karamalardan nasıl kolayca kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Diz ve dirseklerde neden kararma olur?

Diz ve dirseklerde oluşan kararmaların belli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin ilki ise genetik faktörler. Kişinin genetiği bu tür kararmalara elverişliyse, diz ve direkselerindeki kararmalardan sürekli olarak şikayetçi olacaktır. Ayrıca bu kararmalar, kişinin bulunduğu ortamlardan ve çalıştığı yerler nedeni ile de oluşabilmektedir. Özellikle kısa kollu kıyafetler giyip, dirseklerin masa gibi bir yerler ile sürekli olarak temas etmesi, dirseklerde kararmaların oluşmasına neden olabiliyor. Dizde ve dirseklerde oluşan kararmalar, güneş ışınları nedeni ile meydana gelebilir. Bunu sebebi, bu tür yerlerdeki derimizin yapısı ile alakalı. Diz ve dirsek bölgelerindeki deri daha kalın olduğu için güneş ışınlarını çok daha fazla alıyor. Bu durum da diz ve dirseklerin çok daha çabuk ve fazla kararmasına neden olabiliyor.

Diz ve dirsekteki kararmalar nasıl geçer?

Dizlerde ve dirseklerdeki kararmaları geçirebilmek amacı ile evinizdeki birkaç farklı malzemeden yardım alabilirsiniz. Bu malzemeler, hemen hemen her evde bulunmaktadır. Bu malzemeler ile yapacağınız uygulamalar da oldukça kolay olabildiği gibi hızlı bir şekilde de sonuç vermektedir. Diz ve dirseklerdeki kararmaları geçirebilmek için kullanabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

Salatalık

Salatalığın yüzde 90 civarı sudan ibarettir. Ancak su diye geçmeyin, çünkü salatalığın sağladığı faydaları sağlayan başka bir sebze bulamayabilirsiniz. Salatalık yöntemi ile dizdeki ve dirseklerdeki kararmaları ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Salatalık içerisinde yer alan B, C ve A vitamini grupları cildinizin daha parlak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca salat içerisindeki su, cildinizin nem dengesini ayarlar ve pürüzsüz bir hissiyat verir. Bütün bunları yapabilmeniz için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

 • Öncelikle salatalığı hafif ince dilimler halinde doğrayın.
 • Doğramış olduğunuz bu dilimleri ise kararmış diz ve direseklerinize sürün.
 • 15 dakika boyunca masaj yaparak devam edin.
 • Masaj yapma işlemi tamamlandıktan sonra ise ılık su ile diz ve dirseklerinizi durulayın.
İLGİLİ MAKALE  Bitmek bilmeyen diz ağrısını yok ediyor, tüm ağrıları kökten çözüyor! Mutlaka deneyin

Bu uygulamayı haftada en az 3 gün boyunca yaparsanız, kısa bir süre içerisinde diz ve dirseklerinizdeki kararmalardan kurtulacaksınız.

Limon ve karbonat

Limon ve karbonat, birlikte oldukça efektif bir ikili olabiliyorlar. Özellikle temizlik alanında kullanılan bu ikili, cilt bakımında da sıklıkla tercih edilen bir ikili olarak karşımıza çıkmaktadır. karbonat cildi aydınlatır ve derinlemesine temizlik sağlar. Limonun içerisindeki antioksidanlar ve C vitamini ise ciltteki elastikiyeti sağlar ve cilt yenilenmesinde katkıda bulunur. Limon ve karbonat ile birlikte dirsek ve dizlerdeki kararmayı ortadan kaldırabilmek için şu adımları uygulayın:

 • Bir adet limonu alın ve ortadan ikiye bölün.
 • Daha sonra limonun iç kısmına 1 yemek kaşığı karbonat serpin.
 • Dirsek ve dizlerinize 1 dakika boyunca hazırlamış olduğunuz bu limonu sürün.
 • Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra ise sıcak su yardımı ile diz ve dirseklerinizi durulayın.

Bu işlemleri 2 günde bir uygulayabilirseniz, kısa süre içerisinde diz ve dirseklerdeki kararmalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal

Oldukça sağlıklı bir bitki kökü olan zerdeçal, cilt bakımı için de kullanılabilmektedir. Zerdeçalın içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, cilt yenilenmesini ve cildin kolejen üretmesini destekliyor. Bu sayede de cilt tounu düzenleyebiliyorsunuz. Özellikle diz ve dirseklerdeki kararmalar için kullanılabilecek olan zerdeçal yöntemini uygulayabilmek için şu adımları dikkatli bir şekilde uygulayın:

 • Zerdeçal tozunu, yaklaşık 1 tatlı kaşığı süt ile güzelce karıştırın.
 • Hazırladığınız bu karışım yadımı ile diz ve dirseklerinize 5 dakikalık bir masaj yapın.
 • Masaj yaptığınız bölgedeki karışımın kurumasını bekleyin.
 • Zerdeçallı süt kürü diz ve dirsek lerinizde tamamen kuruduktan sonra ise sıcak su ile masaj yapmış olduğunuz bölgeleri güzelce durulayın.

Bu yöntemi haftada 4 güne kadar yapabilirsiniz. Yaklaşık 3 hafta içerisinde dizlerinizdeki ve dirseklerinizdeki kararmalardan tamamen kurtulmuş olacaksınız.