Dizlerimiz, belki de iskelet sistemimizdeki en önemli sistemdir. Çünkü yürümek, merdiven çıkmak, ağırlık kaldırabilmek, rahat bir uyku pozisyonu bulabilmek ve ayakta durabilmek için dizlerimizden güç almaktayız. Ancak dizlerimizdeki belirli sorunlar nedeni ile birçok eylemi yaparken zorlanabiliyoruz. Özellikle diz bölgesinde başlayan ağrılar, bürün gününüzün yerle bir olmasına neden olabilir. Bu yazımızda sizlere, öyle bir besin anlatacağımız ki bitmek bilmeyen diz ağrılarınız anında kesilcek.

Bitmek bilmeyen diz ağrılarına çözüm olacak besinler

Diz ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler için harikulade bir liste hazırladık. Bu listede yer alan besinler, bitmek bilmeyen diz ağrılarınız için çözüm olacak. Doğal ağrı kesici olarak bilinen bu besinler, ayrıca birçok farklı hastalığın da çaresi olarak bilinmektedir. Gelin hep birlikte sancılı geçen diz ağrıları için tüketilmesi gerekilen besinleri inceleyelim.

Havuç

Göz sağlığını korumak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tüketilen havucun tek faydası göze değil, Kemik sağlığı açısından da oldukça faydalı bir sebze olarak karşımıza çıkan havuç, diz ağrılarınızı kökünden çözecek kadar sağlıklı bir sebzedir. Havuç içerisinde güçlü anti-inflamatuar besin maddeleri bulunmaktadır. Ayrıca A vitamini ve beta kroten açısından da zengin bir besin olan havuç ,diz eklemlerinde yer alan ağrıların kısa bir süre içerisinde hafiflemesini sağlayacaktır.

Zerdeçal

Zerdeçal içerisine kurkumin maddesi yer almaktadır. Kurkumin maddesi, doğal ve güçlü bir ağrı kesicidir. Zerdeçalın da güçlü bir ağrı kesici olma özleliği, içerisindeki zengin kurkumin oranından kaynaklanmaktadır. Bütün bunlara ek olarak zerdeçalı sadece diz ağrıları için değil, aynı zamanda bitmek tükenmeyen migren ve karın ağrıları için de kullanabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak zerdeçal içerisinde yer alan C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca zerdeçalı, cilt bakım ürünleriniz ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi denildiğinde akıllara ilk olarak lezzetli soslar gelmekte. Ancak elma sirkesi içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, elma sirkesini oldukça sağlıklı bir hale sokmaktadır. Elma sirkesini ister içerek, isterseniz de ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Her iki şekilde de elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Elma sirkesinin içerisindeki güçlü antioksidan maddeler, diz bölgesinde başlayan iltihaplanmaların önüne geçecek ve orada olan iltihabın kolay bir şekilde atılabilmesini sağlayacak. Ayrıca yatıştırıcı etkisi olduğu için de elma sirkesini ağrı kesici olarak da kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Diz ve dirsek kararmalarıyla vedalaşın. Bu yöntem tüm kararmayı anında yok ediyor

Ceviz

Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan ceviz, kemik ve eklem sağlığı açısından oldukça faydalı bir kuruyemiştir. Diz bölgesinde yer alan ağrılar için oldukça etkili olan ceviz, aynı zamanda beyin sağlığı açısından da tüketilmesi gereken bir gıdadır. Düzenli olarak eviz tüketen kişilerin parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma oranı oldukça düşük olmak ile brilikte, odak ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin de önüne geçmiş oluyorlar.

Kiraz

Kiraz, yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olabilir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan kiraz, aynı zamanda metabolizmayı da motor gibi çalıştırmaktadır. Hatta saplarını kullanarak bile zayıfalayabildiğiniz kiraz meyvesi, bitmek bilmeyen diz ve kemik ağrıları için tüketilebilir. Kiraz meyvesi içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, doğal bir ağrı kesici görevi almaktadır. Bu sayede de kiraz, migren ve diz ağrıları için tüketilebilecek oldukça lezzetli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır.